Zmiany na Białołęce. Autobusy wracają na pechowe rondo

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zmiany tras autobusów kursujących przez BiałołękęUM Warszawa

Trzy linie autobusowe kursujące przez Zieloną Białołękę zmienią trasy. Jak zapewnia stołeczny ratusz, reorganizacja ułatwi mieszkańcom dojazd do centrum miasta. Jest to możliwe dzięki otwarciu ronda na skrzyżowaniu ulic Ostródzkiej i Zdziarskiej. Termin oddania inwestycji był przesuwany ze względu na problemy finansowe wykonawcy.

Wschodnia część Białołęki jest jednym z najszybciej rozbudowujących się rejonów miasta. Wraz ze wzrostem liczby mieszkańców konieczne jest wprowadzanie zmian w siatce połączeń autobusowych.

Od 8 września Zarząd Transportu Miejskiego, we współpracy z władzami dzielnicy, wprowadzi zmiany dla linii 134, 226 i 326. "Autobusy wrócą na ulicę Ostródzką (w rejonie skrzyżowania ze Zdziarską), a wkrótce obsłużą nowe osiedla przy G. Verdiego. Autobusy linii 326 pojadą dłuższą trasą – wypracowaną w konsultacjach społecznych dotyczących układu komunikacyjnego po wydłużeniu trasy linii metra M2 – i dojadą ze wschodniej Białołęki do drugiej linii metra. ZTM zapewnia, że będzie uważnie obserwować czy wprowadzone korekty tras się sprawdzają" - czytamy w komunikacie stołecznego ratusza.

Pechowe rondo i zmiany od 8 września

Budowa ronda u zbiegu ulic Ostródzkiej i Zdziarskiej to wyjątkowo długo wyczekiwana przez mieszkańców dzielnicy inwestycja, która napotykała na wiele problemów. Choć drogowcy podpisali umowę na dokumentację projektową już w 2017 roku, musieli wstrzymać się z pracami ze względu na planowaną w tym samym miejscu inwestycję wodociągowców. Przetarg został ogłoszony w roku 2021.

Wybrana firma popadła jednak w finansowe tarapaty i nie była w stanie dokończyć budowy w terminie, wyznaczonym na październik 2022 roku.

Wraz z otwarciem ronda w ten rejon wracają autobusy. Ponownie funkcjonować będą przystanki: Zdziarska-Kanał 01, Mańki-Wojdy 51, 52 i 04. Zmiany dotycząc następujących linii:

134: OLESIN – Kobiałka – Ruskowy Bród – Zdziarska – Ostródzka – … – METRO MARYMONT; 226: ZDZIARSKA-KANAŁ 01 – Zdziarska – Ruskowy Bród – nowa ulica będąca przedłużeniem ulicy Jarzębinowej – nowa ulica będąca przedłużeniem ulicy Mańkowskiej – Mańkowska – Fajna – Mochtyńska – Ostródzka – Toruńska – Łabiszyńska – Kondratowicza – METRO BRÓDNO; 326: METRO MARYMONT – … – Płochocińska – Kobiałka – Ruskowy Bród – Zdziarska – Ostródzka – Toruńska – Łabiszyńska – Kondratowicza – METRO BRÓDNO. 314 i N14: Przywrócenie stałej trasy przebiegającej na wprost – ciągiem ulicy Ostródzkiej.

Efektem konsultacji z mieszkańcami są też zmiany na linii 326, która zapewni bezpośrednie połączenie w dni powszednie mieszkańcom rejonu ulicy Ruskowy Bród z drugą linią metra na stacji Bródno, a na ulicy Ostródzkiej uzupełnią ofertę linii 226. Autobusy zatrzymają się w sąsiedztwie szkół podstawowych nr 361 i nr 31. "Jednocześnie dzięki wprowadzeniu kursowania tej linii także poza godzinami szczytu poprawi się obsługa osiedla Regaty oraz ulicy Płochocińskiej" - podsumowuje ratusz.

Zmiany tras autobusów kursujących przez BiałołękęUM Warszawa

Kolejne zmiany po oddaniu ulicy Verdiego

To jednak nie koniec zmian. "Już niebawem, po otwarciu dla ruchu w całości ulicy G. Verdiego, autobusy linii 120, 134 i 226 pojadą zmienionymi trasami, obsługując nowe obszary zielonej Białołęki – zostaną skierowane ulicą w bezpośrednim sąsiedztwie dużych osiedli mieszkaniowych" - wyjaśnia ratusz.

Wzdłuż ulicy powstały cztery przystanki: Pucciniego 01 i 02 (przy skrzyżowaniu z G. Pucciniego w sąsiedztwie wejścia do Szkoły Podstawowej nr 361 im. Papcia Chmiela) oraz Os. Zielona Dolina 01 i 02 (przed skrzyżowaniem z ulicą będącą przedłużeniem ulicy Jarzębinowej).

Dzięki linii 120 mieszkańcy osiedli zyskają bezpośredni dojazd do stacji metra Kondratowicza i do Dworca Wschodniego. "Mieszkańcy osiedla przy ulicy G.Verdiego będą mieli bliżej do autobusów linii 134 – dotychczas musieli chodzić aż do przystanku przy Zdziarskiej. Tą linią będą mogli dojechać tak jak dotychczas, bezpośrednio na Marymont do pierwszej linii metra, a w weekendy dodatkowo także do drugiej linii, do stacji Bródno. Połączenie ze Szkołą Podstawową nr 361 przy ulicy Ruskowy Bród zostanie utrzymane" - podaje ratusz.

Czytaj też: Puławska po remoncie rozczarowała. "To smutny widok"

Dyrektor ZDM o zmianach na Puławskiej
Dyrektor ZDM o zmianach na Puławskiej TVN24

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. - Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazała Komenda Stołeczna Policji.

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

W wyniku zderzenia dwóch samochodów w Mińsku Mazowieckim poszkodowane zostały cztery osoby, w tym dziecko.

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci. Kilkuset uczestników zgromadziło się przy ulicy Stawki, by jak co roku oddać hołd ofiarom masowych wywózek Żydów z getta warszawskiego.

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w ruchu w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby wystawiły za nim czerwoną notę Interpolu i Europejski Nakaz Aresztowania. 40-latek z Armenii poszukiwany za przestępstwa narkotykowe wpadł na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Czworonóg wytropił egzotyczne zwierzę w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl