1,7 miliona złotych wyłudzone "na policjanta CBŚP". Członkowie grupy zatrzymani w samochodzie pełnym gotówki

Źródło:
tvnwaarszawa.pl
Podejrzani o wyłudzenia metodą "na policjanta CBŚP" (wideo bez dźwięku)
Podejrzani o wyłudzenia metodą "na policjanta CBŚP" (wideo bez dźwięku)KRP I
wideo 2/2
Podejrzani o wyłudzenia metodą "na policjanta CBŚP" (wideo bez dźwięku)KRP I

Do 10 lat więzienia grozi piątce mężczyzn podejrzanych o wyłudzenia metodą "na policjanta CBŚP". Oszuści mieli nakłonić do oddania pieniędzy księgową i starsze małżeństwo. Ich łupem padło w sumie 1,7 miliona złotych. Śródmiejskim policjantom udało się odzyskać część gotówki i zablokować pół miliona na koncie.

Policjanci ze Śródmieścia dostali sygnał o zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej pieniądze metodą na "policjanta CBŚP" od kolegów z Wrocławia. To funkcjonariusze tamtejszej komendy wojewódzkiej wpadli na trop szajki działającej na Mazowszu. W śledztwo zostali zaangażowani śródmiejscy operacyjni i policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu. Nadzór nad postępowaniem objęła natomiast Prokuratura Rejonowa Śródmieście-Północ.

Oficer prasowy śródmiejskiej policji Robert Szumiata wyjaśnia, że ścisła współpraca między policją i prokuraturą pozwoliła skoordynować działania tak, by jak najszybciej ująć przestępców. - W ich namierzeniu i zatrzymaniu liczyła się każda chwila, bo wiadomo było, że jednym z pokrzywdzonych jest właściciel firmy, którego księgowa na wskazane przez oszustów numery kont bankowych dwa dni wcześniej przelała w sumie półtora miliona złotych - wyjaśnia Szumiata.

Księgowa "uwierzyła w historyjkę"

Opisuje też, w jaki sposób członkowie grupy mieli nakłonić księgową do przekazania pieniędzy. - Kobieta uwierzyła w historyjkę opowiedzianą przez mężczyznę podającego się za policjanta Centralnego Biura Śledczego Policji, mówiącą o rzekomych przestępcach, chcących włamać się na firmowy rachunek, aby przejąć zgromadzone tam środki. Była przekonana, że oddaje gotówkę w policyjny depozyt. Krok po kroku, bez wiedzy szefa zrobiła wszystko to, co polecili jej oszuści – zaznacza Robert Szumiata.

Z ustaleń policji wynika, że członkowie grupy oszukali wcześniej w podobny sposób starsze małżeństwo z Lublina. Mieli nakłonić 83-latka do przekazania im ponad 140 tysięcy złotych, które były oszczędnościami życia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Pieniądze były dosłownie wszędzie"

Jako pierwsi zostali zatrzymani trzej mężczyźni, na których konta - zdaniem policji - trafiły pieniądze wyłudzone ze wspomnianej firmy. - Dwaj mężczyźni w wieku 33 i 38 lat wpadli podczas wypłacania gotówki z bankomatów. W samochodzie, którym poruszali się oszuści policjanci znaleźli w sumie ponad 157 tysięcy złotych. Pieniądze były dosłownie wszędzie: w podłokietniku, schowku pasażera, w boczkach drzwi, w saszetce jednego z podejrzanych, a nawet w pudełku po butach - opisuje policjant.

Dodaje, że trzeci to koordynujący operacją 52-latek. Zarówno on, jaki czwarta podejrzewana o udział w grupie osoba - 25-latek - zostali zatrzymani w wynajmowanych mieszkaniach.

- Policjanci ze Śródmieścia nie tylko zatrzymali czterech z pięciu podejrzanych w sprawie mężczyzn, ale wraz z policjantami ze stołecznego Wydziału do walki z cyberprzestępczością zablokowali także na jednym z kont ponad pół miliona złotych zapobiegając tym samym ich wypłaceniu przez oszustów - podkreśla oficer prasowy śródmiejskiej policji.

Piąty podejrzany wpadł w ręce policji w jednej z miejscowości na terenie Mazowsza. Jego zatrzymaniem zajmowali się funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu we współpracy z policjantami z Radomia i Płońska.

Pięć osób z zarzutami

Cała piątka usłyszała zarzuty. Na wniosek prokuratury sąd zdecydował też o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych na trzy miesiące. - Za te przestępstwa kodeks karny przewiduje do dziesięciu lat pozbawienia wolności - podsumowuje Robert Szumiata.

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwaarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: KRP I Śródmieście

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl