Najnowsze

Dłuższe kolejki do punktów pobrań wymazów na COVID-19

Najnowsze

Autor:
dg/ran
Źródło:
PAP
Nowe zasady testowania na koronawirusa
Nowe zasady testowania na koronawirusaTVN24
wideo 2/5
TVN24Nowe zasady testowania na koronawirusa

Od początku marca liczba osób zgłaszających się do punktów pobrań wymazów na COVID-19 w Warszawie wzrosła o 40 procent. Niektóre wydłużyły godziny pracy.

W stolicy są miejsca, w których można zrobić badania ze skierowaniem od lekarza z Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie brak również placówek, które wykonują testy komercyjnie.

Wzrost o 40 procent

Rzecznik mazowieckiego NFZ Andrzej Troszyński ocenia, że w drugim tygodniu marca w stosunku do pierwszego tygodnia tego miesiąca frekwencja w punktach pobrań wymazu wzrosła o 40 proc. - W związku z tym mazowiecki NFZ 10 marca wysłał do punktów komunikat z wnioskiem o rozważenie wydłużenia czasu pracy – informuje.

Podkreśla, że w wyniku działań NFZ "41 punktów pobrań dokonało adekwatnej do potrzeb, korzystnej dla pacjentów, zmiany harmonogramu". - Dodatkowo w wyniku bieżącego monitoringu zwrócono się dzisiaj [w środę – red.] do 23 następnych punktów o wydłużenie czasu pracy – dodaje.

Coraz dłuższe kolejki

- Wydłużyliśmy czas pracy naszego punktu pobrań. Pracujemy dwie godziny dłużej, od godziny 8 do 15, a nie jak poprzednio od godziny 9 do 14 – informuje lekarz Maria Kąkol z SZPZLO w Wawrze. Przyznaje, że przed punktem na ul. Żegańskiej tworzą się coraz dłuższe kolejki. - Ale co możemy zrobić? Szczepimy, robimy wymazy, ale mamy także pacjentów z innymi chorobami. Personelu nam nie przybywa. Skąd mam wziąć lekarzy i pielęgniarki? – mówi dr Kąkol.

- Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to wydłużymy czas pracy – zapewnia Agnieszka Staniszewska, rzecznik prasowy jednej z klinik, która prowadzi m.in. laboratoria diagnostyczne. W jej ocenie w punkcie, który robi wymazy w ramach kontraktu z NFZ, w ostatnich dniach liczba pacjentów wzrosła o 30 proc. Wzrost jest również obserwowany w punktach, które komercyjnie pobierają materiał do badań w kierunku koronawirusa.

Staniszewska wyjaśnia, że wizyta pacjenta zajmuje od 5 do 10 minut. - Zapisy na wymazy są prowadzone przez internet, więc formalności w punkcie są ograniczone do minimum – wyjaśnia. Wyniki są dostępne online od 24 do 30 godzin od pobrania wymazu. Rzecznik podkreśla, że laboratoria Invicty są w stanie wykonać ok. 8 tys. badań próbek w ciągu doby.

Obecnie na Mazowszu funkcjonuje 87 punktów pobrań, w tym w Warszawie 33; zespołów wyjazdowych jest 16.

Autor:dg/ran

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości