Ratusz szuka operatora "patelni"

Najnowsze

Autor:
kk/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Widok na plac przed stacją metra CentrumArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plWidok na plac przed stacją metra Centrum

Do końca tygodnia ratusz czeka na oferty artystów, firm i organizacji, którzy przez najbliższe trzy lata chcieliby odpowiadać z murale na "patelni". Ich dzieła będą kontynuowały zwyczaj zamieniania ścian przed wejściem do metra w plenerową galerię sztuki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Popularna "patelnia" to plac przed stacją metra Centrum. Otaczają go ściany pokryte muralami. Od lat wykorzystuje je stołeczny ratusz w celu kampanii społecznych oraz promocji kultury i sztuki. Teraz urzędnicy ogłosili konkurs na operatora tej przestrzeni, który będzie musiał ją zagospodarować. Poszukiwane są podmioty związane ze sztuką StreetArt, również te związane z organizacjami pozarządowymi, działalnością pożytku publicznego i wolontariatem.

Jak informuje ratusz, zwycięzca przetargu będzie dysponował ścianami "patelni" do 2 listopada 2023 roku. W tym czasie będzie zobowiązany do wykonania "nie mniej niż 12 i nie więcej niż 15 murali, realizujących kampanie miejskie, społeczne oraz murale według projektów własnych". Każdy z nich będzie mógł być eksponowany nie dłużej niż dwa miesiące.

Sztuka uliczna nastawiona na refleksję

Urzędnicy tłumaczą też, jakie kryteria powinna spełniać oferta, by mieć szansę na wygranie przetargu. "Koncepcja zagospodarowania przestrzeni przy wejściu do stacji metra Centrum powinna zakładać jej ożywienie poprzez projekcję nastawioną na interakcję sztuki z widzem. Realizowane murale mają wywoływać pozytywne skojarzenia z Warszawą jako miastem otwartym i zachęcającym do działań. Powinna je cechować wysoka wartość artystyczna. Docenimy też uatrakcyjnienie miejsca i zwrócenie uwagi na estetykę przestrzeni" - informuje w komunikacie rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka.

Kolejnym wymogiem jest to, by murale wywoływały refleksję i zwracały uwagę na aktualne problemy społeczne czy zjawiska współczesnej kultury. "To sztuka nastawiona na interakcję sztuki, historii i idei z widzem" - dodaje rzeczniczka.

Stacja metra CentrumTVN24

Przypomina też, że w ostatnich latach na "patelni" zrealizowano między innymi projekty z okazji 15. rocznicy wejścia Polski do UE czy obchodów 30-lecia wyborów samorządowych. Wysiadających z metra witali też Fryderyk Chopin oraz przywódcy i najbardziej znani uczestnicy powstania w getcie warszawskim. Murale upamiętniały też 50. rocznicę protestów z marca '68, promowały festiwal w Muzeum Sztuki Nowoczesnej "Warszawa w Budowie", z okazji Święta Warszawy.

Oferty można składać do piątku, 23 października, do godziny 12.00. Formularz zgłoszeniowy i regulamin konkursu dostępne są na stronie miasta.

Autor:kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN