Na budynku przy Lwowskiej odsłonięto tablicę upamiętniającą Wojciecha Młynarskiego. Artysta urodził się w stolicy w 1941 roku, był z nią silnie związany i mieszkał tu do śmierci. W trakcie swojej kariery napisał ponad dwa tysiące tekstów.
Na fasadzie budynku przy ulicy Lwowskiej 1 odsłonięto tablicę upamiętniającą Wojciecha Młynarskiego. Na uroczystości obecny był prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
- Trudno powiedzieć coś o Wojciechu Młynarskim i nie wpaść w banał. Łączył w sobie możliwość przeróżnych rejestrów, czyli coś, co jest talentem niebywałym. Z jednej strony potrafił być filozofem, z drugiej strony potrafił mówić o życiu w sposób liryczny, potrafił być warszawiakiem z krwi i kości. Ale chyba najważniejsze jest to, że myśli z jego piosenek pozostają z nami do dzisiaj, weszły do naszego potocznego języka - stwierdził Trzaskowski.
Podczas uroczystości głos zabrała również córka artysty Agata Młynarska, która podkreśliła, jak jej tata kochał stolicę. - Warszawa była dla niego najważniejszym miejscem. Przekaz rodzinny mówi, że mieszkanie trafiło do babuni dzięki interwencji Artura Rubinsteina. Przy Lwowskiej tata mieszkał w młodości i później aż do śmierci. Codziennie chodził na obiady do pobliskiego Przysmaku. To piękne, że miasto o nim pamięta i oddaje mu hołd - powiedziała.
Ponad dwa tysiące tekstów
Wojciech Młynarski urodził się 26 marca 1941 roku w Warszawie. Ze stolicą Polski związany był przez całe życie. Był absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, ale swoje życie związał ze sztuką. Debiutował już w latach 60. na scenie klubu studenckiego Hybrydy.
Jak przypomina urząd miasta, artysta był wielokrotnie nagradzany na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Nawiązał również współpracę z kabaretem Dudek, dla którego napisał przebój "W Polskę idziemy". Swój talent Młynarski postanowił wykorzystać również przy pisaniu między innymi librett operowych i musicalowych. Jest między innymi autorem tłumaczeń utworów do słynnego musicalu "Kabaret". Przez całą swoją karierę Wojciech Młynarski napisał ponad dwa tysiące tekstów.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM