"Jestem przeciwnikiem, żeby ten pomnik zniknął z placu"

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl
Trzaskowski o pomniku smoleńskim: jestem przeciwnikiem tego, by zniknął z placu Piłsudskiego
Trzaskowski o pomniku smoleńskim: jestem przeciwnikiem tego, by zniknął z placu PiłsudskiegoTVN24
wideo 2/6
Trzaskowski o pomniku smoleńskim: jestem przeciwnikiem tego, by zniknął z placu PiłsudskiegoTVN24

Zabieranie go stamtąd wywołałoby kolejną wojnę, przez kolejne miesiące zajmowalibyśmy się tylko tym, zamiast naprawieniem państwa, to nie jest nam do niczego potrzebne - powiedział w "Faktach po Faktach" prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski o pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej.

- Jeżeli przy odbudowie Pałacu Saskiego trzeba będzie odrobinę przesunąć pomnik, to OK. Ale jestem przeciwnikiem, żeby ten pomnik zniknął z placu, bo to by wywołało wojnę, nieprawdopodobne emocje, które towarzyszyłyby nam kolejne lata. Nam nie trzeba emocji dotyczących pomników, te pomniki, które są, niech zostaną, zajmijmy się rozwiązywaniem prawdziwych problemów, a nie pogłębianiem rowu, wojny polsko-polskiej, nie jest to nam potrzebne - mówił Rafał Trzaskowski.

- Zabieranie go stamtąd wywołałoby kolejną wojnę, przez kolejne miesiące zajmowalibyśmy się tylko tym, zamiast naprawieniem państwa, to nie jest nam do niczego potrzebne. Nad sercem powinien dominować rozum - dodał. Temat wywołał swoim ostatnim wywiadem dla "Newsweeka" minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz, który powiedział o tzw. schodach smoleńskich: "nie sądzę, żeby mogły stać w tym samym miejscu".

Pomnik przypominający ofiary katastrofy smoleńskiej na placu PiłsudskiegoArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Trzaskowski "nie jest dogmatykiem" w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego

Sprawa pomnika wiąże się z kolei z odbudową Pałacu Saskiego. Trzaskowski stwierdził, że w tej kwestii "nie jest dogmatykiem". Zauważył, że ministra Sienkiewicza, który jest zdecydowanym zwolennikiem odbudowy, zobowiązuje do tego przede wszystkim ustawa.

- Ja uważam, że te pieniądze można by wykorzystać w zupełnie inny sposób, ale dla mnie najważniejsze jest to, żeby pałac służył warszawiankom i warszawiakom, żeby to nie było miejsce, które się zamknie (…) żeby interwencja w Ogród Saski była jak najmniejsza, żeby nie było wycinki drzew, a rozwiązania komunikacyjne jak najlepsze - przekonywał prezydent Warszawy. 

"Bocheński się ubiera w szaty obrońcy praw kobiet, szlag mnie trafia"

Prezydent Warszawy zapewniał, ze pracuje mocno przed wyborami samorządowymi, "żeby pokazać determinację". - Sprawa nie jest załatwiona. Frekwencja zadecyduje absolutnie o wszystkim. (...) Jeżeli frekwencja będzie niska, to wtedy wszystko może się wydarzyć - powiedział prezydent stolicy. Stwierdził, że "jeśli PiS przegra wybory samorządowe, to powoli zacznie się sypać".

Zapytany o to, czy boi się "drużyny" swojego rywala z PiS Tobiasza Bocheńskiego, odpowiedział: - Ja się nikogo nie obawiam. Wszystkich traktuję bardzo poważnie. Natomiast jak widzę, że dzisiaj Tobiasz Bocheński ubiera się w szaty obrońcy praw kobiet (rolę kobiet podkreślał podczas środowej konferencji prasowej - red.), to szlag mnie trafia. Jak może budować wiarygodność ktoś, kto należy do partii, która przez cały czas deptała prawa kobiet, próbując ograniczać ich wpływ na własne życie? (...). Ja się boję, że jak za chwilę się owinie flagą Strajku Kobiet, to nie będzie mógł chodzić po warszawskich ulicach, bo po prostu dziewczyny i kobiety go pogonią.

Zapewniał, że zgodnie z obietnicami przedwyborczymi zadbał o wyrównania płac w ratuszu i obecnie różnica między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn to około 0,2 procent.

Rafał Trzaskowski zarzucał, że nie słyszy ze strony politycznej konkurencji "żadnego nowego pomysłu". Jako przykład podał aplikację do zgłaszania miejskich problemów, którą zaproponował Bocheński. - My taką aplikację już dawno mamy - zauważył prezydent Warszawy, przywołując 19 115. Wytykał, że prawicowi radni podczas wytyczania naziemnych przejść dla pieszych "niemalże przykuwali się do latarni", a dziś się ich domagają (to z kolei nawiązanie to apelu Bocheńskiego o zebrę przy skrzyżowaniu Wolskiej i Młynarskiej).

Pojawiło się też pytanie o ewentualną debatę kandydatów. - Stanę do takiej debaty. Uważam, że trzeba dać szansę innym konkurentom, żeby się zaprezentowali. Nie będę się od niej uchylał - zapewniał. Myślę, że taka jedna debata - pewnie zorganizowana przez wszystkie telewizje - powinna się odbyć - stwierdził.

Tramwaj do Wilanowa opóźniony o kilka miesięcy. "Przepraszam"

Rafał Trzaskowski przeprosił za przeciągające się prace przy budowie linii tramwajowej do Wilanowa. - Ten projekt jest opóźniony o kilka miesięcy, mam nadzieję, ze tramwaj będzie gotowy we wrześniu, tak pracujemy i takie jest założenie. Jeżeli chce się realizować inwestycje, to powoduje przeróżnego rodzaju utrudnienia, ale jestem przekonany, że na końcu wszyscy ocenią ten tramwaj pozytywnie. On zmieni życie wszystkich, którzy mieszkają na Mokotowie i Wilanowie - zapewniał Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski skomentował też sprawę pieniędzy z KPO. Na ile może liczyć Warszawa? - Mam nadzieję, że KPO zostanie uelastycznione, dlatego że PiS tak konstruował, żeby wyrzucić duże miasta poza nawias KPO. Wtedy liczymy na miliardy - odparł. Zapytany na co Warszawa może je przeznaczyć, mówił o komunikacji. - Na metro, linię tramwajową na Białołękę czy wymianę taboru. Ale też na walkę o czyste powietrze, na oszczędzanie energii, bo trzeba ocieplać budynki, a to olbrzymie koszty - wyliczał.

Pytania o przyszłość pomnika smoleńskiego
Pytania o przyszłość pomnika smoleńskiegoTVN24

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: TVN24, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie zapowiedzieli blokady mostów w Warszawie. Na moście Świętokrzyskim pięć osób położyło się na jezdni, ale zostały natychmiast ściągnięte przez policjantów i wylegitymowane.

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poznaną kobietę zaprowadził do piwnicy jednego z budynków przy ulicy Koszykowej w Warszawie, gdzie ją uwięził. Policjanci, którzy jej szukali, usłyszeli wołanie o pomoc. Uwolnili kobietę i tego samego dnia zatrzymali podejrzanego.

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kundelek z podwarszawskiego schroniska został dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Zabieg wykonano tuż po adopcji, a okaleczony czworonóg został zwrócony. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt zawiadomiła organy ścigania. W sprawie zapadł już jeden wyrok - uniewinniający oskarżonego. Apelacja okazała się skuteczna i sprawa wróciła do sądu do ponownego rozpatrzenia.

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Kożuszki-Parcel koło Sochaczewa na Mazowszu doszło do wycieku nieznanej substancji znajdującej się w naczepie ciężarówki. Straż pożarna uspokaja: nie ma zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.

Wyciek chemikaliów z naczepy ciężarówki na stacji paliw

Wyciek chemikaliów z naczepy ciężarówki na stacji paliw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ukradła kartę magnetyczną i weszła do gabinetu lekarskiego w szpitalu. Zabrała ampułki z lekami, w tym morfiną. Została zatrzymana.

Z gabinetu lekarskiego ukradła morfinę

Z gabinetu lekarskiego ukradła morfinę

Źródło:
PAP

Krajowa Administracja Skarbowa w Warszawie poinformowała o zatrzymaniu ponad 16 tysięcy sztuk podrobionych zabawek, które znajdowały się w hali na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej (powiat piaseczyński). Wartość oryginałów to ponad milion złotych.

Tysiące podrobionych zabawek w centrum handlowym

Tysiące podrobionych zabawek w centrum handlowym

Źródło:
PAP

Wpadli w drodze do punktu skupu złomu, gdzie prawdopodobnie zamierzali sprzedać gong liturgiczny skradziony z kościoła. Teraz grozi im nawet pięć lat więzienia.

Ukradli gong liturgiczny

Ukradli gong liturgiczny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Mazowszu zatrzymano dziewięć osób, które usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej zajmującej się wystawianiem nierzetelnych faktur VAT. Dotychczas ustalone straty Skarbu Państwa mogły wynosić nawet 25 milionów złotych.

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Źródło:
PAP

Białorusin odpowie za organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy innym osobom oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Usłyszał 28 zarzutów, od maja 2023 roku przebywa w areszcie.

Organizował nielegalne przekraczanie granicy, usłyszał 28 zarzutów

Organizował nielegalne przekraczanie granicy, usłyszał 28 zarzutów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w Galominie w powiecie płońskim. W niedzielę przed godziną 14 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych (skody i volkswagena). Jedna osoba nie żyje.

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu ktoś rozlał nieznaną substancję przed budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich. Nieoficjanie miała to być gnojówka. Policja podała, że w związku z tym zatrzymano jedną osobę. Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty i wyszedł na wolność.

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarzawa.pl

Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Niech Żyje Polska!" wyruszył w niedzielę po południu z placu Zamkowego w Warszawie. Jak twierdzą organizatorzy, to manifestacja sprzeciwu wobec "ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę i w poczęte dzieci zagrożone aborcją".

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

Sztab Generalny Wojska Polskiego zaapelował, by uważać na fałszywy profil, który pojawił się w związku z ogłoszonym konkursem na nazwę polskich myśliwców. Niemal identyczne konto namawia do kliknięcia w link i rejestrację na nieznanej stronie.

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Źródło:
PAP