Jak zdecydowali w czwartek warszawscy radni, komisja rewizyjna skontroluje procedury i systemy antykorupcyjne w Warszawie oraz działania byłego już burmistrza Włoch Artura W., związane między innymi z wydawaniem decyzji o warunkach zabudowy.
Projekt uchwały, zgodnie z którym rada miasta przeprowadzi za pomocą komisji rewizyjnej kontrolę procedur i zasad systemów antykorupcyjnych w mieście, złożył w czwartek szef klubu KO Jarosław Szostakowski.
Na wniosek radnego PiS Dariusza Lasockiego przyjęto poprawkę, która rozszerza działalność komisji rewizyjnej o zbadanie działań odwołanego burmistrza Włoch. Zgodnie z poprawką, komisja przeanalizuje działalność Artura W. jako członka zarządu poszczególnych dzielnic, w zakresie, w jakim uczestniczył on w procesie wydawania warunków zabudowy, a także inne jego działania.
"Jest to sytuacja bezprecedensowa"
Odnosząc się do zatrzymania Artura W., szef klubu radnych KO Jarosław Szostakowski podkreślił, że jest to sytuacja bezprecedensowa. - Mamy nadzieję, że taka sytuacja się nie powtórzy, ale ta nadzieja nie wystarczy, żeby przejść nad sprawą do porządku dziennego - powiedział Szostakowski, zapowiadając projekt uchwały.
Odpowiadając na zarzuty opozycji, Szostakowski przyznał, że W. był członkiem Platformy Obywatelskiej, w związku z czym odpowiedzialność polityczna za jego czyny spada na jego formację. - Ale nieprawdą jest, że w naszym środowisku jest przyzwolenie dla tego typu zachowań - powiedział, podkreślając, że W. został usunięty z partii.
Szostakowski zaznaczył też, że komisja rewizyjna składa się z radnych reprezentujących wszystkie kluby, co w jego opinii jest gwarancją rzetelności.
Rzecznik klubu radnych PiS Błażej Poboży powiedział, że docenia zmianę "narracji wyborczej" ze strony Koalicji Obywatelskiej. - Jak na standardy Platformy Obywatelskiej, tym razem zadziałaliście państwo stosunkowo szybko. I doktryna Neumanna nie obowiązuje. To dobrze, widać coś się przez te wybory zmieniło - zwrócił się do radnych KO. Wielu radnych PiS uznało jednak działania zaproponowane przez Szostakowskiego za niewystarczające.
Odwołanie Artura W.
We wtorek Rada Dzielnicy Włochy jednogłośnie podjęła uchwałę o odwołaniu dotychczasowego burmistrza Artura W., następnie powołała na to stanowisko zgłoszonego przez Koalicję Obywatelską Jarosława Karcza.
Podjęto również uchwałę o powołaniu specjalnej doraźnej komisji do spraw wyjaśnienia nieprawidłowości i przypadków korupcji w urzędzie dzielnicy Włochy, związanych z wydawaniem decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w okresie pełnienia funkcji przez byłego burmistrza.
W ubiegłym tygodniu Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zatrzymaniu w Warszawie dwóch osób, uwikłanych w korupcyjny proceder. Jedną z nich był Artur W. Burmistrz Włoch - jak wynika z informacji CBA - został zatrzymany na gorącym uczynku tuż po przyjęciu 200 tysięcy złotych.
Według CBA, Artur W. wziął pieniądze od przedsiębiorcy budowlanego Sabriego B. W zamian za łapówki miał wydawać korzystne dla dewelopera decyzje administracyjne.
W środę prokurator przedstawił Arturowi W. zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w postaci pieniędzy w kwocie 200 tysięcy złotych, w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił złożenia wyjaśnień. W czwartek sąd uwzględnił wniosek prokuratury o trzymiesięczny areszt wobec Artura W.
Prezydent obiecał walkę z korupcją
Urząd miasta podkreśla, że w czerwcu wdrożono zasady systemu antykorupcyjnego, który oparty jest między innymi na "dobrych praktykach z Londynu". Było to jedna z obietnic wyborczych Rafała Trzaskowskiego.
W ramach systemu prezydent wydał cztery zarządzenia.
Pierwsze dotyczy powołania pełnomocnika do spraw etyki i polityki antykorupcyjnej. Został nim Sławomir Wilczyński. Jego zadaniem jest między innymi promowanie zasad etycznego postępowania oraz przeciwdziałanie nadużyciom w urzędzie.
Drugie zarządzenie to dokument określający szczegóły miejskiej polityki antykorupcyjnej. Dotyczy wszystkich pracowników urzędu ale też jego współpracowników i kontrahentów. Z kolei zarządzenie trzecie to kodeks etyki, który daje pracownikom oraz ich przełożonym szczegółowe wytyczne, jak postępować, by nie łamać zasad antykorupcyjnych.
Ostatnie, czwarte zarządzenie, to procedura reagowania w przypadku ujawnienia nadużyć.
Sesja rady dzielnicy Włochy. Artur W. odwołany
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Włochy