Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Prezydent obiecał walkę z korupcją. Radny pyta: gdzie zarządzenie?

Warszawa

archiwum TVNRatusz pracuje nad zarządzeniem antykorupcyjnym

Urząd miasta pracuje nad wprowadzeniem systemu antykorupcyjnego, który ma być oparty między innymi na "dobrych praktykach z Londynu". O tym, że miało to być jedno z pierwszych zarządzeń nowego prezydenta Warszawy, przypomniał radny Prawa i Sprawiedliwości.

- Jednym z moich pierwszych zarządzeń będzie zarządzenie antykorupcyjne – 23 listopada na antenie radia Zet zapowiedział Rafał Trzaskowski. Przekonywał, że ma to być jasne zarządzenie, które ma przynieść przejrzyste procedury. - Żeby na przykład zadbać o to, że jeśli przychodzą ludzie z zewnątrz, to żeby zawsze ktoś słuchał i protokołował – tłumaczył wówczas prezydent Warszawy.

Co z tym zarządzeniem?

Do sprawy po około półtora miesiącu postanowił wrócić miejskie radny Prawa i Sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Stwierdził, że chęć uzdrowienia ratusza z "afer korupcyjnych, zarówno przeszłych, jak i tych, które mogą powstać w przyszłości, jest niewątpliwie słusznym kierunkiem". Przypomniał jednak, że Trzaskowski ma już na koncie ponad 180 zarządzeń w różnych sprawach, ale tego, które miało być jednym z pierwszych - nie ma. My postanowiliśmy sami spytać ratusz o te plany. "Miasto kończy prace nad tym projektem. W ramach prac nad wdrożeniem systemu antykorupcyjnego w opracowaniu znajdują się projekty czterech zarządzeń prezydenta" – zapewnia w mailu wysłanym do naszej redakcji Katarzyna Pienkowska z biura prasowego urzędu miasta.

Dobre praktyki z Londynu

Pierwszy to dokument w sprawie wprowadzenia Polityki antykorupcyjnej miasta. Drugie zarządzenie ma zmienić to istniejące w sprawie wprowadzenia w urzędzie kodeksu etyki. "Kodeks Etyki pracowników Urzędu m.st. Warszawy funkcjonuje, ale ulegnie modyfikacji, m.in. pod kątem wprowadzenia polityki gościnności" – zapewnia Pienkowska. Trzecie to zarządzenia wprowadzające sposób reagowania na zidentyfikowane przypadki nadużyć, w tym korupcji w ratuszu. Czwarte to zarządzenia powołującego pełnomocnika do spraw polityki antykorupcyjnej. Władze stolicy zapewniają, że wszystko jest opracowywane z uwzględnieniem polskich wytycznych, unijnych rozwiązań, publikacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego czy tak zwanych dobrych praktyk. Jak podkreśla Pienkowska, w szczególności rozwiązań stosowanych w Londynie. Na razie ratusz nie podał jednak dokładnej daty wprowadzenia zarządzeń, ani szczegółów zaproponowanych działań.

ZOBACZ NIEDAWNĄ ROZMOWĘ KONRADA PIASECKIEGO Z PREZYDENTEM WARSZAWY:

ran/r

Prezydent Warszawy o dekomunizacjiTVN24
wideo 2/5