Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych przy ulicy Zabranieckiej na Targówku będzie - jak podał ratusz - największą w Polsce instalacją termicznego przekształcania odpadów. Dzięki rozbudowie zwiększy swoją moc 7-krotnie. Instalacja będzie przetwarzać prawie 300 tysięcy ton odpadów rocznie, wyprodukuje energię cieplną i elektryczną dla miasta. W zakładzie ma też działać sortownia, do której rocznie będzie mogło trafić 30 tysięcy ton odpadów z pojemników: niebieskiego (papier) i żółtego (plastik, metal).
- To największa inwestycja komunalna w Polsce. Gdy ją ukończymy, pozwoli nam przetwarzać w bezpieczny dla środowiska i klimatu sposób tysiące ton odpadów rocznie na energię cieplną i elektryczną - mówi cytowany w komunikacie Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Bunkier odpadów, hala wyładunku
W tej chwili realizowane są roboty budowlane, wykończeniowe, elektryczne i mechaniczne. "Z placu budowy został już wycofany największy żuraw wieżowy, który przez ostatnie 1,5 roku wykorzystywany był m.in. przy montażu dwóch linii kotłów i instalacji oczyszczania spalin. Jego demontaż umożliwił kontynuację prac związanych z domknięciem pokrycia dachu na nowej hali kotłów" - opisuje w komunikacie ratusz.
Na finiszu są też prace elewacyjne przy bunkrze odpadów, hali wyładunku i kotłowni. "Wykonawca finalizuje też montaż bram w otworach wyładunkowych w hali przyjęcia odpadów. Kontynuowane są prace montażowe przy orurowaniu instalacji kotłowych. W obu nowych kotłach wykonywane jest również ceramiczne zabezpieczenie wewnętrznych ścian" - wyliczają urzędnicy.
Prowadząca do hali wyładunku stumetrowa estakada z podgrzewaną nawierzchnią wymaga jeszcze montażu oświetlenia i położenia ostatniej warstwy asfaltu. Trwają dostawy oraz montaż urządzeń linii sortowniczej, największe elementy linii zostały już umieszczone na swoich miejscach. Rozpoczął się też montaż stalowej konstrukcji silosów na popioły, cement i wapno. Montaż samych silosów zaplanowano jeszcze w grudniu.
Zielone dachy i punkt widokowy
Umowa na rozbudowę ZUSOK została podpisana w listopadzie 2020 roku. Jak informował wówczas ratusz, zakład przy Zabranieckiej będzie największą tego typu instalacją w Polsce. Powierzchnia obecnie pracującej instalacji wynosi niecałe 14 tysięcy metrów kwadratowych, a po rozbudowie zajmie nieco ponad 21 tysięcy metrów kwadratowych.
Odpady dostarczane do instalacji będą wyładowywane do szczelnego bunkra w hali rozładunku. Panujące tam podciśnienie uniemożliwi wydostawanie się zapachów na zewnątrz obiektu. W budynku powstaną też zielone dachy, które wspomogą retencję wód opadowych, czyli magazynowanie deszczówki.
W rozbudowanej spalarni przewidziano utworzenie ścieżki edukacyjnej oraz punktu widokowego usytuowanego ponad 70 metrów nad ziemią.
Autorka/Autor: mg/PKoz/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa