Prezydent Duda: szpital na Stadionie Narodowym będzie w stanie przyjąć chorych już w przyszłym tygodniu

Źródło:
TVN24
Prezydent Andrzej Duda o szpitalu na Stadionie Narodowym
Prezydent Andrzej Duda o szpitalu na Stadionie Narodowym TVN24
wideo 2/4
Prezydent Andrzej Duda o szpitalu na Stadionie Narodowym TVN24

To jest szpital, który ma stanowić zabezpieczenie, gdyby pandemia nadal rozwijała się w sposób bardzo szybki. Gdyby w szpitalach brakowało miejsc dla chorych, wtedy ten szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym będzie uruchomiony - zapowiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, jeśli zajdzie taka potrzeba, pierwsi pacjenci mogą zostać przyjęci już w przyszłym tygodniu.

Na Stadionie Narodowym trwają prace przy uruchomieniu szpitala tymczasowego. W piątek po południu pojawił się tam prezydent Andrzej Duda, który podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w to zadanie: personelowi medycznemu, wolontariuszom oraz przedstawicielom rządu. Przekonywał też, że uruchomienie takiego punktu jest elementem wcześniej zaplanowanej strategii.

- Dziś jak widać przyszedł czas taki, że w związku z rozszerzającą się epidemią to zadanie jest w realizacji. I jest w realizacji, to chcę podkreślić, jako inwestycja zabezpieczająca. To nie jest tak, że dziś mamy problem, który musimy rozwiązać poprzez łóżka, które powstaną w tym szpitalu. Docelowo to będzie nawet kilka tysięcy miejsc dla chorych, co powstanie w ciągu najbliższych dni i tygodni - zaznaczył Andrzej Duda. - To jest szpital, który ma stanowić zabezpieczenie, gdyby pandemia nadal rozwijała się w sposób bardzo szybki, bardzo zdecydowany, gdyby w szpitalach brakowało miejsc dla chorych, wtedy ten szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym będzie uruchomiony - dodał.

Odnosząc się do postępu prac oznajmił, że "jeżeli będzie taka potrzeba, szpital będzie w stanie przyjąć chorych już w przyszłym tygodniu".

Prezydent przypomniał, że w każdym z województw są także przygotowywane inne szpitale tymczasowe. - Dziękuję wszystkim wojewodom, dziękuję wszystkim prezydentom miast za przychylność, gdzie tak jak tutaj w Warszawie działalność rządu spotkała się ze wsparciem ze strony prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Dziękuję wszędzie za to współdziałanie między władzami lokalnymi, regionalnymi, bo to jest w tym momencie jedyna droga do tego, aby to się zakończyło naszym sukcesem - podkreślał.

- Wielokrotnie cieszyliśmy się i wygrywaliśmy na tym stadionie. Wierzę w to, że również dzisiaj będąc tutaj, symbolicznie idziemy do zwycięstwa w walce z koronawirusem - dodał Andrzej Duda.

"Maseczki, maseczki i jeszcze raz maseczki!"

Podczas briefingu prezydent odniósł się także do kolejnych obostrzeń ogłoszonych w piątek przez premiera Mateusza Morawieckiego. Od soboty cała Polska znajdzie się w czerwonej strefie. - Jestem przekonany, że jest to strategia dobra, strategia właściwa na ten trudny czas. Dziękuję za to, że została zawczasu przygotowana i mam nadzieję, że ona pomoże nam ostatecznie pokonać koronawirusa - zaznaczył prezydent.

Obostrzenia od 24 październikaKPRM

Wskazał też dwa priorytety: pomoc osobom chorym na Covid-19, wymagającym hospitalizacji oraz ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. - A więc proszę państwa, maseczki i w miarę możliwości rękawiczki w miejscach, gdzie wiemy, że będziemy dotykać urządzeń, których dotykały inne osoby. Zalecenie jest takie, żeby te rękawiczki jednak mieć. A przede wszystkim: maseczki, maseczki i jeszcze raz maseczki! - apelował Duda.

Prezydent zachęcał też, by zakrywać nos i usta nie tylko w przestrzeni publicznej, ale także podczas bardziej prywatnych kontaktów - takich, jak spotkania ze znajomymi. - Apeluję tu przede wszystkim do osób młodych i młodzieży. Ja wiem, że z reguły, jak ktoś młody zapada na koronwirusa to przechodzi go stosunkowo lekko, czasem nawet bezobjawowo. Ale chciałbym, żebyście pamiętali, że macie rodziców, czasem już w wieku senioralnym, macie dziadków, macie też młodsze rodzeństwo, które jest tak zwanymi supersprederami, czyli jak już zapadnie na koronawirusa to całkowicie bezobjawowo i rozprzestrzenia go, co jest szczególnie niebezpieczne dla seniorów - mówił.

Na zakończenie, prosił też o szczególe wsparcie i opiekę nad osobami starszymi oraz ograniczenie wizyt na cmentarzach 1 listopada. Jak argumentował, czas Wszystkich Świętych sprzyja rodzinnym spotkaniom i przemieszczaniu się, co może niebezpiecznie wpłynąć na wzrost nowych infekcji SARS-Cov-2.

Ile osób zgłosiło się do pracy w szpitalu?

Została uruchomiona strona internetowa za pośrednictwem której, zarządca szpitala szuka rąk do pracy. - Akcja otworzenia infolinii oraz portalu szpitalnarodowy.pl przerosła nasze oczekiwania znacznie, ponieważ zgłosiło się bardzo dużo osób - mówił w piątek rano na antenie TVN24 Artur Zaczyński, zastępca dyrektora szpitala MSWiA (placówka na stadionie będzie jego filią). Nie podał konkretnej liczby, ale stwierdził, że "mówimy o trzyzerowej skali".

Jak dodał najwięcej z nich to pielęgniarki, ratownicy medyczni i pracownicy socjalni. Osiem procent zgłoszeń wpłynęło od lekarzy. Teraz szpital będzie weryfikował zgłoszenia.

Zakwalifikowane osoby przejdą szkolenia. - To jest nowy obiekt dla każdego z nas. To są inne strefy poruszania się, inne działania, to jest działanie w nowym terenie. Trzeba wiedzieć, gdzie są strefy czyste, gdzie są strefy brudne, gdzie są strefy skażone, gdzie nie wejść w kombinezonie, jak odpowiednio numerować łóżka – wyjaśniał Zaczyński.

Nie odpowiedział wprost na pytanie, kiedy w szpitalu pojawi się pierwszy pacjent. Przypomniał, że Centralny Szpital Kliniczny MSWiA uzyskał "gotowość operacyjną" w ciągu czterech dni, ale miał pełną infrastrukturę. - Wystarczyło założyć śluzy i był przeistoczony szpital w szpital jednoimienny - powiedział. W przypadku placówki na Stadionie Narodowym nie będzie tak łatwo i szybko. - Jeżeli chodzi o infrastrukturę, to musi potrwać, żeby łączniki, wylewki wyschły. To jest niezależne od ludzi, nieważne ile osób byśmy wprowadzili więcej, nie da się szybciej wykonać pracy - stwierdził.

Na początek 300 łóżek, potem kolejne

W środę szef kancelarii premiera Michał Dworczyk informował że szpital jest budowany w trzech etapach. Pierwszy - jak przekazał - będzie zakończony najszybciej i obejmuje 300 łóżek do leczenia tlenowego dla chorych na COVID-19, z czego 50 łóżek przeznaczonych do intensywnej terapii. - Drugi etap - 500 łóżek, który też w miarę szybko powinniśmy zakończyć - dodał Dworczyk.

Minister przekazał, że jeżeli sytuacja pandemiczna w kraju będzie się pogarszała, a przyrost zachorowań wciąż będzie tak dynamiczny, wtedy szpital będzie mógł zostać rozszerzony do tysiąca łóżek, z czego 100 do intensywnej terapii.

Autorka/Autor:kz/kk/b

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Daniel Gnap/KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Polka i dwoje Ukraińców usłyszało zarzuty związane z handlem ludźmi i zmuszaniem pięciu obywateli Kolumbii do niewolniczej pracy w zakładzie mięsnym w Radomiu. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do miejscowego sądu – poinformował p.o. prokuratora rejonowego w Radomiu Cezary Ołtarzewski.

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl