Porządkują teren wokół stadionu Skry. Wywieźli tony śmieci i gruzu

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Wywieźliśmy setki metrów sześciennych gruzu"
"Wywieźliśmy setki metrów sześciennych gruzu"Renata Kaznowska - Wiceprezydent m.st. Warszawy / Facebook
wideo 2/4
"Wywieźliśmy setki metrów sześciennych gruzu"Renata Kaznowska - Wiceprezydent m.st. Warszawy / Facebook

Ratusz podsumował w środę postęp robót w kompleksie sportowym Skry. Trwa porządkowanie terenu i wyburzanie elementów grożących zawaleniem. To przygotowania do pierwszego etapu modernizacji, który nie obejmuje głównego stadionu.

Porządkowanie terenu ruszyło pod koniec maja, krótko po tym, gdy komornik przejął nieruchomość od klubu sportowego RKS Skra. Miasto starało się o przejęcie pieczy nad stadionem 13 lat.

- Niestety ten teren przez wiele lat był zarządzany tak nieumiejętnie przez RKS Skra, że został doprowadzony do ruiny. My, jak tylko go odzyskaliśmy, dosłownie kilka miesięcy temu, od razu zabraliśmy się do prac. Do prac przede wszystkim porządkowych, bo to 21 hektarów całkowicie zaniedbanych. Tu wszędzie był gruz, hałdy - mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w filmie udostępnionym w mediach społecznościowych po wizycie na terenie kompleksu sportowego przy Wawelskiej.

Ratusz informuje, że prowadzone obecnie prace zmierzają do usunięcia zagrożenia budowlanego i przygotowania terenu do użytku. Dotychczas wywieziono około 700 metrów sześciennych śmieci i gruzu. Wiceprezydent Renata Kaznowska wyjaśniała na innym nagraniu, że na początek przeprowadzono rozbiórki mniejszych obiektów, które nie wymagały pozwolenia na wyburzenie. Ruszyła między innymi rozbiórka trybuny przy małych boiskach i zdewastowanej siłowni plenerowej. Niebezpieczne elementy zniknęły również ze stadionu bocznego i kortów tenisowych, chodzi między innymi o betonowe słupy, wiaty, bramki, murki oporowe i stare latarnie.  

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Prace na terenie kompleksu sportowego SkryUrząd m.st. Warszawy

W komunikacie ratusza czytamy, że tam, gdzie było to możliwe, przeprowadzono rekultywację terenu i posiano na nim trawę. Trwają też prace związane z zabezpieczeniem uszkodzonych instalacji elektrycznych, sanitarnych i kanalizacyjnych.

Wiceprezydent przekazała, że udało się przygotować dokumentację techniczną zdewastowanych budynków, które zostaną wyburzone. Gotowe są projekty rozbiórek. - Dziś mamy już w ręku przyjęte zgłoszenia, rozpoczynać będziemy te duże wyburzenia, jak chociażby niedziałające od bardzo wielu lat obiekty basenowe - wyjaśniła Kaznowska.

Koncepcja zagospodarowania kompleksu zakłada, że otoczenie Skry otworzy się na Pole Mokotowskie. Oba tereny zostaną połączone strefą rekreacyjno-sportową.

Prace na terenie kompleksu sportowego SkryUrząd m.st. Warszawy

"Cały czas szukamy inwestora"

- Zależy nam bardzo na tym, aby zgodnie z naszym harmonogramem, jeszcze w tym roku oddać mieszkańcom i sportowcom pierwsze nieruchomości. Zaczniemy od boiska bocznego, które jest już posprzątane - zapowiedziała wiceprezydent. Natomiast na nowo zagospodarowana przestrzeń po basenach ma być gotowa w połowie 2022 roku.

Pierwszy etap prac ma kosztować 25 milionów złotych. Natomiast remont głównego stadionu lekkoatletycznego jest planowany w ramach etapu drugiego i będzie znacznie droższy. Ratusz szacuje, że może pochłonąć od 300 do 400 milionów złotych. - Przez cały czas szukamy inwestora - przyznał w środę prezydent Trzaskowski.

- Przygotowujemy się do podpisania umowy z firmą, która zwyciężyła w konkursie architektonicznym na projektowanie nowej Skry. To przed nami. Mam nadzieję, że umowę podpiszemy mniej więcej na początku sierpnia lub września - poinformowała wiceprezydent Kaznowska.

Docelowo na terenach przy Wawelskiej 5 ma powstać obiekt lekkoatletyczny, na którym będą mogły być rozgrywane mistrzostwa rangi międzynarodowej.

Sądowa batalia o odzyskanie Skry

Batalia miasta z władzami Skry o odzyskanie nieruchomości przy ulicy Wawelskiej trwała wiele lat. W styczniu 2014 roku Sąd Apelacyjny wydał wyrok korzystny dla miasta, dotyczący nieprzedłużenia użytkowania wieczystego terenów wokół stadionu klubowi sportowemu. Argumentował to brakiem remontów i stopniowym popadaniem stadionu w ruinę. Teren nie został jednak zwrócony miastu. W związku z tym w 2018 roku stołeczny ratusz złożył do Sądu Okręgowego pozew o wydanie nieruchomości przy Wawelskiej. Rok później zapadł wyrok korzystny dla Warszawy. Po kolejnych odwołaniach wnoszonych przez klub, Sąd Apelacyjny podtrzymał orzeczenie I instancji. 28 stycznia 2021 rok ostatecznie nieruchomość przeszła w ręce stołecznego ratusza.

Stadion SkryRafał Trzaskowski / Facebook

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd m.st. Warszawy

Pozostałe wiadomości

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24

Utrudnienia na drugiej linii metra. Z powodu pozostawionego bagażu zamknięte były trzy stacje na Targówku.

Porzucony bagaż w metrze, trzy stacje były zamknięte

Porzucony bagaż w metrze, trzy stacje były zamknięte

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem przez prawie trzy godziny występowały utrudnienia na kolejowej linii średnicowej w Warszawie. Jak podała Szybka Kolej Miejska część pociągów przekierowano z podmiejskiej na dalekobieżną średnicę.

Awaria semafora. Były utrudnienia na linii średnicowej

Awaria semafora. Były utrudnienia na linii średnicowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rozpocznie się ciąg dalszy wymiany nawierzchni w alei "Solidarności" w Śródmieściu i układanie asfaltu ulicy Kobiałka na Białołęce. Z kolei na poniedziałek zaplanowano wymiana torów tramwajowych na Okopowej. Będą utrudnienia i zmiany.

Torowisko na Kercelaku, asfalt na Kobiałce, zmiany na placu Bankowym. Plan remontów

Torowisko na Kercelaku, asfalt na Kobiałce, zmiany na placu Bankowym. Plan remontów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Modzelewskiego drzewo przewróciło się na stojący w pobliżu blok. Wybiło okna i zniszczyło elewację budynku do wysokości czwartego piętra. Interweniowała straż pożarna.

Drzewo runęło na blok. Wybite szyby, zniszczona elewacja

Drzewo runęło na blok. Wybite szyby, zniszczona elewacja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po poniedziałkowym zdarzeniu w Lasku Bródnowskim 26-letni mężczyzna usłyszał zarzut uszkodzenia ciała dwóch nastolatków. To nie koniec tej sprawy. Do sądu rodzinnego i dla nieletnich policjanci doprowadzili 15-latka i 16-latka oraz ich 13-letnią koleżankę. Dziewczyna trafiła do ośrodka wychowawczego. 

Zarzuty i nadzór kuratora dla nastolatków. Ich 13-letnia koleżanka trafiła do ośrodka wychowawczego

Zarzuty i nadzór kuratora dla nastolatków. Ich 13-letnia koleżanka trafiła do ośrodka wychowawczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana.

Auto dachowało, kierowca nie żyje. Roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka wśród rannych

Auto dachowało, kierowca nie żyje. Roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka wśród rannych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Do Kuratorium Oświaty w Warszawie wpłynęło dziesięć wniosków, dotyczących zamiaru likwidacji szkoły. W Zespole Szkół pod Mińskiem Mazowieckim nie ma nowych uczniów. Pod Żurominem w ósmej klasie był tylko jeden uczeń, a w całej placówce jest ich 17. Tę szkołę ocaliły jednak wyniki ostatnich wyborów samorządowych. Na warszawskich Bielanach szkoła jest likwidowana po to, by ją usamodzielnić.

W jednych już nigdy nie zabrzmi dzwonek, dla innych to nowe otwarcie. 10 szkół do likwidacji

W jednych już nigdy nie zabrzmi dzwonek, dla innych to nowe otwarcie. 10 szkół do likwidacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Elewacja kamienicy na Saskiej Kępie odzyskuje dawny blask. Ma niebanalny styl, jest wzorcowym przykładem modnego w ostatnich latach II Rzeczpospolitej prądu architektonicznego nazywanego Styl 37. Podczas czyszczenia elewacji odkryto ślady po kulach z czasów II wojny światowej.

Ma falującą elewację i ślady po kulach. Przechodzi remont

Ma falującą elewację i ślady po kulach. Przechodzi remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy odnaleźli starszego mężczyznę, którego zaginięcie rodzina zgłosiła poprzedniego ranka. 69-latek przez całą dobę błąkał się po stolicy ubrany tylko w bieliznę.

Całą dobę błąkał się po stolicy. "Nic nie jadł i nie pił"

Całą dobę błąkał się po stolicy. "Nic nie jadł i nie pił"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Warszawa Stadion, gdzie zatrzymują się pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich, doszło do śmiertelnego wypadku. Były utrudnienia w ruchu.

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Jest zwrot akcji w sprawie rodzinnej awantury zakończonej śmiercią młodego mężczyzny w Iłży. 21-letni bliźniacy odpowiedzą przed sądem za udział w pobiciu starszego brata, a nie jak wcześniej podawała prokuratura za zabójstwo. Początkowo śledczy sądzili, że śmierć nastąpiła wskutek uduszenia, ale biegli wykluczyli morderstwo.

Po bójce trzech braci jeden z nich zmarł. Bliźniacy oskarżeni, ale nie o zabójstwo

Po bójce trzech braci jeden z nich zmarł. Bliźniacy oskarżeni, ale nie o zabójstwo

Źródło:
PAP

Nie przez 63, jak we wcześniejszych latach, a tylko przez trzy dni będzie płonął ogień na kopcu Powstania Warszawskiego. To skutek uboczny modernizacji, jaką przeszedł Park Akcji "Burza", ale także - jak twierdzą urzędnicy - skarg okolicznych mieszkańców.

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nocne prace na kładce pieszo-rowerowej przez Wisłę nie pozwalają spać mieszkańcom Pragi Północ. Czy to właściwa pora na poprawianie słupków? Jak wyjaśniają drogowcy, roboty w dzień wymagałyby zamknięcia mostu. I przepraszają za uciążliwości.

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl