Najnowsze

Porządkują teren wokół stadionu Skry. Wywieźli tony śmieci i gruzu

Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Wywieźliśmy setki metrów sześciennych gruzu"
"Wywieźliśmy setki metrów sześciennych gruzu"Renata Kaznowska - Wiceprezydent m.st. Warszawy / Facebook
wideo 2/4
Renata Kaznowska - Wiceprezydent m.st. Warszawy / Facebook"Wywieźliśmy setki metrów sześciennych gruzu"

Ratusz podsumował w środę postęp robót w kompleksie sportowym Skry. Trwa porządkowanie terenu i wyburzanie elementów grożących zawaleniem. To przygotowania do pierwszego etapu modernizacji, który nie obejmuje głównego stadionu.

Porządkowanie terenu ruszyło pod koniec maja, krótko po tym, gdy komornik przejął nieruchomość od klubu sportowego RKS Skra. Miasto starało się o przejęcie pieczy nad stadionem 13 lat.

- Niestety ten teren przez wiele lat był zarządzany tak nieumiejętnie przez RKS Skra, że został doprowadzony do ruiny. My, jak tylko go odzyskaliśmy, dosłownie kilka miesięcy temu, od razu zabraliśmy się do prac. Do prac przede wszystkim porządkowych, bo to 21 hektarów całkowicie zaniedbanych. Tu wszędzie był gruz, hałdy - mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w filmie udostępnionym w mediach społecznościowych po wizycie na terenie kompleksu sportowego przy Wawelskiej.

Ratusz informuje, że prowadzone obecnie prace zmierzają do usunięcia zagrożenia budowlanego i przygotowania terenu do użytku. Dotychczas wywieziono około 700 metrów sześciennych śmieci i gruzu. Wiceprezydent Renata Kaznowska wyjaśniała na innym nagraniu, że na początek przeprowadzono rozbiórki mniejszych obiektów, które nie wymagały pozwolenia na wyburzenie. Ruszyła między innymi rozbiórka trybuny przy małych boiskach i zdewastowanej siłowni plenerowej. Niebezpieczne elementy zniknęły również ze stadionu bocznego i kortów tenisowych, chodzi między innymi o betonowe słupy, wiaty, bramki, murki oporowe i stare latarnie.  

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Prace na terenie kompleksu sportowego SkryUrząd m.st. Warszawy

W komunikacie ratusza czytamy, że tam, gdzie było to możliwe, przeprowadzono rekultywację terenu i posiano na nim trawę. Trwają też prace związane z zabezpieczeniem uszkodzonych instalacji elektrycznych, sanitarnych i kanalizacyjnych.

Wiceprezydent przekazała, że udało się przygotować dokumentację techniczną zdewastowanych budynków, które zostaną wyburzone. Gotowe są projekty rozbiórek. - Dziś mamy już w ręku przyjęte zgłoszenia, rozpoczynać będziemy te duże wyburzenia, jak chociażby niedziałające od bardzo wielu lat obiekty basenowe - wyjaśniła Kaznowska.

Koncepcja zagospodarowania kompleksu zakłada, że otoczenie Skry otworzy się na Pole Mokotowskie. Oba tereny zostaną połączone strefą rekreacyjno-sportową.

Prace na terenie kompleksu sportowego SkryUrząd m.st. Warszawy

"Cały czas szukamy inwestora"

- Zależy nam bardzo na tym, aby zgodnie z naszym harmonogramem, jeszcze w tym roku oddać mieszkańcom i sportowcom pierwsze nieruchomości. Zaczniemy od boiska bocznego, które jest już posprzątane - zapowiedziała wiceprezydent. Natomiast na nowo zagospodarowana przestrzeń po basenach ma być gotowa w połowie 2022 roku.

Pierwszy etap prac ma kosztować 25 milionów złotych. Natomiast remont głównego stadionu lekkoatletycznego jest planowany w ramach etapu drugiego i będzie znacznie droższy. Ratusz szacuje, że może pochłonąć od 300 do 400 milionów złotych. - Przez cały czas szukamy inwestora - przyznał w środę prezydent Trzaskowski.

- Przygotowujemy się do podpisania umowy z firmą, która zwyciężyła w konkursie architektonicznym na projektowanie nowej Skry. To przed nami. Mam nadzieję, że umowę podpiszemy mniej więcej na początku sierpnia lub września - poinformowała wiceprezydent Kaznowska.

Docelowo na terenach przy Wawelskiej 5 ma powstać obiekt lekkoatletyczny, na którym będą mogły być rozgrywane mistrzostwa rangi międzynarodowej.

Sądowa batalia o odzyskanie Skry

Batalia miasta z władzami Skry o odzyskanie nieruchomości przy ulicy Wawelskiej trwała wiele lat. W styczniu 2014 roku Sąd Apelacyjny wydał wyrok korzystny dla miasta, dotyczący nieprzedłużenia użytkowania wieczystego terenów wokół stadionu klubowi sportowemu. Argumentował to brakiem remontów i stopniowym popadaniem stadionu w ruinę. Teren nie został jednak zwrócony miastu. W związku z tym w 2018 roku stołeczny ratusz złożył do Sądu Okręgowego pozew o wydanie nieruchomości przy Wawelskiej. Rok później zapadł wyrok korzystny dla Warszawy. Po kolejnych odwołaniach wnoszonych przez klub, Sąd Apelacyjny podtrzymał orzeczenie I instancji. 28 stycznia 2021 rok ostatecznie nieruchomość przeszła w ręce stołecznego ratusza.

Stadion SkryRafał Trzaskowski / Facebook

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd m.st. Warszawy

Pozostałe wiadomości