Na dzikich terenach Golędzinowa ma powstać największy warszawski park. Ratusz jeszcze w tym roku zamierza ogłosić konkurs architektoniczny, który obejmie 65 hektarów praskiego brzegu Wisły. W miejscu, gdzie królują sarny, dziki i ptactwo, mają pojawić się ścieżki czy elementy małej architektury.
Stołeczny ratusz poinformował o swoich zaskakujących zamiarach w czwartkowym komunikacie. Czytamy w nim, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podjął decyzję o utworzeniu Parku Naturalnego Golędzinów. Zagospodarowany ma zostać 65-hektarowy teren rozciągający się na północnopraskim brzegu Wisły - pomiędzy mostem Gdańskim a mostem Grota-Roweckiego. Park od wschodu będzie ograniczony wałem przeciwpowodziowym, a na zachodnim skraju stromą skarpą wiślaną. Wejście planowane jest na wysokości Pawilonu Edukacyjnego Kamień.
Plany urzędu są wręcz szokujące, bo kształt terenów nadwiślańskich wydawała się dawno i jasno zdefiniowany. Zachodnie nabrzeże zostało urządzone i przeznaczone na rozrywkę. Na wschodniej stronie miała dominować dzika przyroda. To rozległy teren pełen drzew, łąk lęgowych i zwierząt - spotkać tu można kaczki, czaple, kormorany, dziki i sarny. Deklaracja inwestycji zaskakuje także w kontekście trudnej sytuacji budżetowej. Prezydent Trzaskowski niemal codziennie powtarza, że stołeczne finanse są mocno nadszarpnięte z powodu pandemii, zmian podatkowych, szalejącej inflacji i nieprzychylności rządu.
Konkurs architektoniczny na naturalny park
Teraz zapowiada, że miasto rusza z "uzgodnieniami oraz zabezpieczeniem środków na przygotowanie inwestycji". - Na powierzchni ponad 90 boisk do piłki nożnej powstanie wyjątkowy w skali świata, naturalny park miejski z cudowną nadwiślańską panoramą i różnorodną roślinnością. Wszystko to odbędzie się z największym szacunkiem dla przyrody, która w tym miejscu jest i będzie najważniejsza - podkreślił Rafał Trzaskowski, cytowany w komunikacie.
Urzędnicy zamierzają przed końcem roku ogłosić konkurs architektoniczny, który pozwoli na wybór wykonawcy dokumentacji projektowej. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie pozwoleń budowlanych i innych niezbędnych uzgodnień. Po tym etapie będzie można ruszać z pracami budowlanymi. Ich zakres to między innymi wykonanie elementów małej architektury, nowych kładek i punktów widokowych, a także wytyczenie ścieżek i przejść.
Golędzinów znajduje się na obszarze chronionym
"Golędzinów to idealne miejsce do obserwowania przyrody, która na tym obszarze jest wyjątkowo bogata ze względu na bliskość Wisły i rozległość terenu. Natura sama zagospodarowuje to, co zostało jej dawniej zabrane, a łąki powoli zaczynają zarastać łęgiem. Niewątpliwy wpływ na nadwiślańską przyrodę ma też cykliczne zalewanie wodą podczas wezbrań Wisły" - podaje ratusz.
Jak wyliczono, na tym terenie można spotkać liczne przykłady roślinności łąkowej, na przykład firletkę poszarpaną czy rutewkę żółtą. Jednocześnie ze względu na dawną obecność ogródków działkowych pozostały tam też owocowe drzewka (jabłonie, grusze), które dziś stanowią źródło pokarmu dla zwierząt.
Golędzinów jest rejonem płytkiego koryta Wisły, zapewnia więc korzystne warunki do obserwacji wielu gatunków ptaków wodnych, które odpoczywają na rzecznych łachach.
Przyszły Park Naturalny Golędzinów znajduje się w granicy Obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły oraz Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd m.st. Warszawy