Modernizacja Parku Praskiego dobiegła końca. Osoby z niepełnosprawnościami będą miały do niego łatwiejszy dostęp. Na alejkach pojawiła się nowa nawierzchnia, są też zmiany na placu z Żyrafą. Latem będzie tam działał zamgławiacz, a najmłodsi zyskali miejsce do gier terenowych.
Ratusz poinformował w środę o zakończeniu toczących się od 2019 roku prac w Parku Praskim. W ramach modernizacji wykonane zostały nowe alejki z nawierzchni mineralnej o łącznej powierzchni około 13 tysięcy metrów kwadratowych. Alejka okalająca park zyskała nową nawierzchnię asfaltową, dzięki czemu bez przeszkód będą z niej mogli korzystać osoby na rolkach i hulajnogach. Odnowione zostały chodnik wzdłuż alei "Solidarności" oraz plac przy muszli koncertowej.
Istotną zmianą dla osób z niepełnosprawnościami i trudnościami w poruszaniu się jest likwidacja schodów w okolicy placu zabaw. Natomiast przy schodach od strony Ratuszowej zbudowana została pochylnia.
Od strony Wybrzeża Helskiego do wejścia do parku prowadzi nowa alejka i wyremontowane schody. Odnowiona jest też alejka, którą dojdziemy w kierunku skrzyżowania alei "Solidarności" i Jagiellońskiej.
Zmiany na placu z Żyrafą
Na placu z Żyrafą pojawił się nowy element - zamgławiacz z płyt granitowych. Pełni on nie tylko funkcję chłodzącej atrakcji, ale też pozwala najmłodszym na zabawę, dzięki wygrawerowanym na nim grom terenowym. "To realizacja pomysłu mieszkańców z budżetu obywatelskiego. Dodatkowo entuzjaści gry w szachy mogą skorzystać ze stolików do gry. Wokół placu z Żyrafą i placu zabaw pojawiły się też elementy dekoracyjne wykonane z drewna dębowego" - opisuje ratusz w komunikacie.
Przy zwieńczeniu podwójnej alei od strony alei "Solidarności" utworzono mały placyk z nowymi meblami miejskimi i donicami, w których będzie rosła trzmielina oskrzydlona, byliny i trawy ozdobne. Na placyku zasadzono też trzy głogi.
W ramach inwestycji zamontowano 140 nowych koszy na śmieci i cztery zestawy stojaków rowerowych. Ratusz przypomina, że w 2020 roku pojawiły się też nowe Ławki Warszawskie - w sumie 180 sztuk.
Projekt z budżetu obywatelskiego
Urzędnicy przypominają, że modernizacja parku rozpoczęła się w 2019 roku i była prowadzona w ramach budżetu obywatelskiego. Plac zabaw został dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami, następnie postawiono drewniane urządzenia z drewna.
Dodatkowym elementem była inwentaryzacja drzewostanu. Teraz każde drzewo ma specjalną tabliczkę z numerem, tzw. arbotag, który umożliwia sprawdzenie podstawowych danych drzewa w serwisie mapa.um.warszawa.pl.
Przebudowę nadzorował Zarząd Zieleni, a prace prowadzone były w uzgodnieniu z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd m.st. Warszawy