Bulwar, pomosty i platformy widokowe. Tak się zmieni dziki park wzdłuż Wisły

Pierwsza nagroda w konkursie na koncepcję parku naturalnego na Golędzinowie
Na dzikich terenach Golędzinowa miasto planuje utworzyć park naturalny
Źródło: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
Miasto rozstrzygnęło konkurs na koncepcję parku naturalnego na Golędzinowie. Pracownia, która zwyciężyła, zaproponowała m.in. pomosty i platformy widokowe, a także bulwar na wale.

"Znamy już koncepcję wyjątkowego miejsca nad Wisłą – otrzymaliśmy 9 prac, spośród których jury wybrało koncepcję biura projektowego eM4 . Pracownia Architektury . Brataniec. Następnym krokiem będzie podpisanie umowy na wykonanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem wszystkich niezbędnych decyzji i uzgodnień" - poinformowano.

Uzasadnienie wyboru

W uzasadnieniu sąd konkursowy wskazał, że w zwycięskim projekcie "dopełniono elementy kompozycji zieleni, wzmocniono wykorzystanie procesu sukcesji naturalnej, co zapewni utrzymać krajobrazowy charakter parku".

"Ochrona przyrody utrzymana jest poprzez wzmocnienie enklaw oraz ukierunkowanie ruchu użytkowników, poprzez wprowadzenie elementów regulacji ruchu w formie udogodnień (pomosty i platformy widokowe) lub barier utrudniających dostęp do szczególnie cennych obszarów (nasadzenia rodzimych krzewów, wprowadzenie elementów land art (działalność artystyczna, której obszarem działania jest środowisko naturalne - red.), utrzymanie naturalnych terenów podmokłych)" - czytamy w uzasadnieniu.

30 tysięcy złotych nagrody

Sąd konkursowy zaznaczył również, że w kształtowaniu przestrzeni autorzy koncepcji oparli się na istniejącym zadrzewieniu.

Jury oceniające prace stwierdziło, że "przyjęte rozwiązania pozwolą wykreować w rejonie planowanej stacji drugiej linii metra Żerań FSO przestrzeni publicznych stopniowo przechodzących z funkcji rekreacyjno-wypoczynkowych w funkcje przyrodnicze".

Zwrócono uwagę również na małą architekturę, która będzie wpisywać się w nadwiślański obszar zalewowy. "Organiczne formy przestrzenne naturalnie korespondują z charakterem miejsca poprzez odwołanie się do nanosów rzecznych" - podkreślono.

Na wizualizacjach projektu rzuca się w oczy bulwar z betonowych płyt usytuowany na wale przeciwpowodziowym. Obecnie również znajdują się tam betonowe płyty, ale bardzo już wysłużone. Od strony wspomnianej przyszłej stacji metra oraz Trasy Toruńskiej pojawiają się elementy służące do rekreacji. Mamy tu ogród sensoryczny, naturalny plac zabaw, łąkę rekreacyjną, boisko, minikosz, pump truck oraz ogrody deszczowe. Równolegle do betonowego bulwaru, bliżej brzegu, pobiegnie aleja żwirowa, która zastąpi dziką ścieżkę. Pomiędzy dwoma duktami zaplanowano między innymi drewniany pomost, siedziska i elementy land artu. Również w sąsiedztwie rzeki zaplanowano platformę widokową z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami.

Pracownia, która zwyciężyła, otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 30 tysięcy złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie zamówienia.

W konkursie przyznano również drugą (Autorska Pracownia Architektury CAD) i trzecią (topoScape sp. z.o.o) nagrodę oraz wyróżnienie (Pracownia Architektury Krajobrazu. Marta Tomasiak). Wizualizacje tych projektów prezentujemy poniżej.

Park naturalny, czyli jaki?

Stołeczny Zarząd Zieleni podkreśla, że Park Naturalny Golędzinów będzie największym tego typu zieleńcem w mieście. Powstanie na Pradze Północ na terenie, który rozciąga się wzdłuż koryta Wisły na długości niemal trzech kilometrów – pomiędzy mostem Gdańskim a mostem Grota-Roweckiego i zajmuje powierzchnię około 65 hektarów. Od wschodu ograniczony będzie wałem przeciwpowodziowym, a na zachodnim skraju - stromą skarpą wiślaną.

"Idea parku jest podobna jak w parkach krajobrazowych, co oznacza, że teren będzie zachowany w takiej formie, w jakiej jest on obecnie. Nie będzie on przypominać parków typowo miejskich, gdzie np. buduje się place zabaw czy zakłada nowe rabaty. Na Golędzinowie mogą powstać elementy małej architektury, miejsca wypoczynku i edukacji przyrodniczej, które będą nieinwazyjne i wkomponowane w obecny charakter tego terenu" - podkreśliła w komunikacie stołeczna zieleń.

Głosy krytyczne

Władze Warszawy ogłosiły zamiar przekształcenia dzikich terenów Golędzinowa nad Wisłą w "park naturalny" w czerwcu ubiegłego roku. Pomysł wywołał lawinę negatywnych komentarzy. "Urok tego miejsca polega na tym, że jest nieurządzone", "ten teren bardzo dobrze sobie radzi jako ostoja przyrody" - to tylko niektóre z nich.

Pojawiły się zarzuty, że sprawa nie była konsultowana z mieszkańcami. Ratusz bronił swej decyzji. Przedstawicielka stołecznej zieleni w rozmowie z tvnwarszawa.pl przekonywała, że nie chodzi o ingerencję w przyrodę, ale o "uporządkowanie ruchu rekreacyjnego". Według wstępnego kosztorysu na przeprowadzenie zmian ma zostać przeznaczone 10 milionów złotych.

Czytaj także: