Nurogęsi idą, kierowcy stoją. "To jest ptak wodny, musi rodzinę przeprowadzić nad Wisłę"

Źródło:
TVN24
Trwa okres lęgowy nurogęsi
Trwa okres lęgowy nurogęsiŁukasz Wieczorek / TVN24
wideo 2/4
Trwa okres lęgowy nurogęsiŁukasz Wieczorek / TVN24

Gdy one przechodzą przez jezdnię do akcji, wchodzą strażnicy miejscy, policja i urzędnicy. Blokują ruch, by nurogęsi bezpiecznie mogły przejść przez sześć ruchliwych pasów. Drogowcy uczulają kierowców i rowerzystów jadących Wisłostradą, że kwiecień i maj to jest czas, kiedy ptaki przecinają ruchliwą arterię. Jak wygląda taka operacja, opowiada Łukasz Wieczorek, reporter programu "Polska i Świat".

W tym roku ptaki drugi raz pokonały ruchliwą trasę, razem sześć pasów. Tym razem pomogła straż miejska, czasem ruch wstrzymuje policja, czasem sami kierowcy. - Zobaczyłem, że samica wchodzi na jezdnię, więc się zatrzymałem. rozpostarłem ręce, zatrzymałem innych kierowców, pokazując kierunek, że tam coś jest. Ona po prostu przeszła, mogło się to zakończyć źle - opowiada dr Andrzej Kruszewicz, ornitolog, dyrektor warszawskiego zoo.

By nie doszło do złego, drogowcy ostrzegają, że z każdej strony na Wisłostradzie mogą się pojawić niespodziewani użytkownicy ruchu. - Każda instalacja, która zwróci uwagę na to, że nurogęsi tamtędy maszerują, jest przydatna. To fajne ptaki - tłumaczy Jakub Dybalski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich. Są także chronione i rzadkie, o czym można dowiedzieć się z plakatów, które miasto powiesiło w pobliżu ich trasy.

Kaczkom pomagają wolontariusze

W przemarsz dzikich kaczek przez jezdnię zaangażowany jest sztab ludzi, oprócz służb i Zarządu Zieleni także wolontariusze. - Szukaliśmy osób, które pomogą nam monitorować teren. Potrzebowaliśmy kilkunastu osób, w tej chwili mamy 170 zgłoszeń - przekazał Stefan Bobrowski z Zarządu Zieleni. Zadaniem wolontariuszy jest spacerowanie i wypatrywanie matki nurogęsi. - Jak już będą przy Czerniakowskiej to trzeba zawiadomić straż miejską lub policję, by zatrzymała ruch, bo my nie możemy tego robić - wyjaśnia wolontariuszka Iza.

Nurogęsi upodobały sobie do lęgu Łazienki Królewskie. Gdy młode przyjdą na świat matka prowadzi je nad rzekę. Rzeka samochodów dawniej bywała nie do przejścia. Czasem kończyło się tragicznie. - Od czasu, kiedy koordynujemy i wspieramy nurogęsi w przejściu przez Wisłostradę, takich wypadków nie było - mówi Bobrowski.

Droga nad rzekę zajmuje ptakom kilka godzin, innym razem kilka dni. - To jest ptak wodny, który żeruje na drobnych rybach, więc musi całą rodzinę przeprowadzić nad Wisłę - opowiada dr Kruszewicz.

Matki idą, a ojcowie w "klubie męskim"

Tej wiosny nurogęsi gęsiego mogą przejść tę trasę jeszcze kilka razy. - My w ich teren weszliśmy, nie one w nasz, więc trzeba zwracać uwagę - wyraża zrozumienie rowerzysta, z którym rozmawiał reporter TVN24. Dlatego, gdy spotkamy nurogęsi, nie zbliżajmy się do nich, psa trzymajmy na smyczy, zachowajmy ciszę i nie dokarmiajmy. Mama na pewno sobie poradzi. Pytanie, gdzie jest ojciec. - Ojciec w klubie męskim odbywa pierzenie i pieści sobie piórka - opowiada Kruszewicz.

Jeśli zobaczycie nurogęś z młodymi: - zatrzymajcie się i nie zbliżajcie się do nich (na odległość mniejszą niż 3-4 metry); - trzymajcie psy na smyczy; - zachowajcie ciszę i spokój; - nie próbujcie samicy z małymi zaganiać z powrotem do parku; - nie przeganiajcie ich od jezdni, bo właśnie tędy chcą przejść, by dostać się nad Wisłę; - nie karmcie rodziny nurogęsi; - postarajcie się powstrzymać idących w tym momencie przechodniów, osoby biegnące, jadące na rowerze czy deskorolce; - obserwujcie wrony, mogą chcieć porwać kaczątko, które oddaliło się od matki.

Autorka/Autor:Łukasz Wieczorek /mg/b

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Po godzinie 8.30 aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia zablokowali ulicę Marszałkowską w centrum Warszawy. Organizacja konsekwentnie domaga się większych inwestycji w transport publiczny.

Ostatnie Pokolenie zablokowało Marszałkowską

Ostatnie Pokolenie zablokowało Marszałkowską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby zlikwidowały działające pod Siedlcami laboratorium, gdzie produkowano narkotyki syntetyczne. Zatrzymano dwie osoby. Na miejscu znaleziono środki odurzające o wartości blisko ośmiu milionów złotych.

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Źródło:
PAP

W czwartek rano na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z Łopuszańską zderzyły się samochody osobowy i dostawczy. Jednej osobie udzielana jest pomoc medyczna.

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego wstępnie podsumował konsultacje społeczne w sprawie zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej po otwarciu linii tramwajowej do Wilanowa. Wzięło w nich udział około dwóch tysięcy osób, z czego połowa online. Według urzędników, najwięcej uwag dotyczyło czterech linii autobusowych.

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała, gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl