Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: policja zatrzymała 14-latkę

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Młodzież protestuje w Warszawie
Młodzież protestuje w Warszawietvnwarszawa.pl
wideo 2/5
Młodzież protestuje w Warszawietvnwarszawa.pl

W centrum Warszawy i dwudziestu innych miastach odbył się w piątek Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Młodzież ostrzegała przed skutkami zmian klimatycznych i domagała się "sprawiedliwej transformacji energetycznej". Stołeczna policja zatrzymała 14-latkę, która korektorem namalowała na parkomacie gwiazdkę. Jak zwraca uwagę w rozmowie z tvnwarszawa.pl poseł Franek Sterczewski, który był świadkiem interwencji, malunek dało się łatwo zmazać, a sytuacja tylko niepotrzebnie naraziła dziecko na stres.

Przebieg strajku w stolicy relacjonował reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter. - Uczestnicy zbierają się na ulicy przed Teatrem Narodowym. Ciągle dołączają coraz to nowe grupy - przekazał o godzinie 11. Potem przeszli Senatorską i Krakowskim Przedmieściem przed Pałac Prezydencki, wreszcie skierowali się na plac Bankowy.

- Skutki kryzysu oddziałują w różny sposób. Dotykają nas jako mieszkańca Warszawy, mieszkańca Polski, czy mieszkańca planety. Dla globalnego ocieplenia nie jest ważne, jakiego statusu finansowego, wieku, poglądów czy koloru skóry jesteś. Dlatego wspólnie musimy się zjednoczyć i zacząć działać - apelowała do zebranych jedna z uczestniczek strajku w stolicy. - Dzisiaj, wspólnie po raz kolejny pokażemy, jak dla nas ważna jest nasza przyszłość - podkreślał inny strajkujący.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Organizatorzy strajku przekonywali, że kryzys klimatyczny to kryzys praw człowieka i kryzys wspólnoty. - Tylko ramię w ramię możemy sprawić, że nasza wspólna przyszłość będzie bezpieczna, zielona i sprawiedliwa - podkreślali. - Domagamy się natychmiastowej, sprawiedliwej transformacji energetycznej - apelowali.

Strajk odbywał się również w 20 innych dużych polskich miastach. Kilkaset osób zebrało się między innymi na ulicach Wrocławia, Poznania, Łodzi, Cieszyna, Olsztyna, Katowic, Białegostoku, Krakowa i Rzeszowa. Podobne wydarzenia odbyły się także na całym świecie. W piątkowym proteście w Berlinie wzięła udział szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg.

Policja zatrzymała 14-latkę

Po południu poseł Koalicji Obywatelskiej Franek Sterczewski informował, że w trakcie protestu doszło do zatrzymania 14-latki. "Od 2 godzin jest przetrzymywana na komisariacie policji na Zakroczymskiej, bo korektorem narysowała gwiazdkę na automacie parkingowym, którą da się zdrapać paznokciem. Absurd!" - napisał na Twitterze.

O zatrzymaniu 14-latki poinformował na Twitterze poseł KO Franek SterczewskiTwitter

W rozmowie z tvnwarszawa.pl zrelacjonował w szczegółach, jak wyglądała interwencja policji wobec 14-latki: - Dzisiaj jak co roku brałem udział w młodzieżowej demonstracji, żeby domagać się transformacji energetycznej i jako poseł zwracać uwagę na nadużycia policji, które zdarzają się coraz częściej na manifestacjach. W pewnym momencie podbiegły do mnie młode osoby, które powiedziały, że policja wzięła do radiowozu młodą osobę i wywiozła na komisariat na Zakroczymską.

Poseł udał się na miejsce z grupą osób. Jak mówi, komisariat otaczał kordon policji blokujący wejście, jednak on został wpuszczony do środka. Jego zdaniem zaangażowane siły były zupełnie niewspółmierne do liczby osób, które przyszły na kontrmanifestację.

- Zdaniem policji, 14-latka popełniła akt wandalizmu polegający na tym, że na automacie parkingowym przed ratuszem narysowała gwiazdkę. Byłem wcześniej przed tym parkomatem i sprawdziłem, jak to wygląda - niedokończoną gwiazdkę dało się zmazać paznokciem, nie było to żadne zniszczenie mienia. To nie podlega pod paragraf, nie było obraźliwe - opisywał poseł. - Tłumaczyli się, że na tę dziewczynkę doniósł przechodzień i oni mieli obowiązek to sprawdzić i wziąć ją na komisariat. To absurd, bo nawet nie sprawdzili, czy doszło do jakiegoś wykroczenia. Nie widzieli, że tę gwiazdkę da się łatwo zmazać, tylko założyli odgórnie, że automat został trwale uszkodzony i jest to podstawa do zatrzymania - stwierdził.

Policja tako samo wyjaśniała i nam powód interwencji wobec dziewczynki. - 14-latka została przewieziona na komisariat tylko dlatego, że do policjantów zabezpieczających manifestację podszedł świadek, osoba, która przekazała, że ta młoda osoba coś rysuje po parkomacie. Kiedy policjanci do niej podeszli, faktycznie nanosiła jakieś napisy i w związku z tym została zatrzymana i przewieziona na komisariat. Tam czekała na swoich opiekunów prawnych, została przez nich zabrana. Będą z nią wykonywane czynności w późniejszym terminie - przekazała nam Marta Gierlicka z Komendy Stołecznej Policji. Dodała, że jeśli ktoś zgłasza wykroczenie policji, to oni muszą reagować i podjąć interwencję.

Poseł: policja nie jest przygotowana do kontaktu z młodymi ani z protestującymi

Jednak zdaniem posła, sprawę można było załatwić inaczej: - Można było użyć tej sytuacji jako lekcji obywatelskiej postawy, wyjaśnić dziewczynce, że nie można malować po parkomacie, ale policja zdecydowała się użyć siły. Kiedy spotkałem dziewczynkę na komisariacie, była zapłakana, zestresowana. Ta sytuacja zupełnie nie miała sensu: był to jej pierwszy kontakt z policją i od razu mógł wywołać traumę. Jej mama niepotrzebnie musiała się zrywać z pracy, żeby po nią przyjechać. Niepotrzebne został też zaangażowany kordon policji. I sąd, bo policja chce kierować sprawę do sądu, żeby on ją rozpatrzył. W mojej opinii może jej grozić co najwyżej nagana, bo - jak tłumaczyłem - nie doszło do zniszczenia - argumentował Sterczewski.

Zauważył też, że policja nie jest przygotowana do kontaktu z młodymi, ani z protestującymi. - Widzieliśmy, do jakich aktów agresji dochodziło w trakcie strajków kobiet w ubiegłym roku z użyciem pałek teleskopowych czy gazu łzawiącego. A tutaj miałem przykład, jak zajmują się funkcjonariusze delegowani do spraw nieletnich - siedzieliśmy z dzieckiem na krzesłach, a nad nami stało trzech wielkich policjantów. Nie mieli złej woli - próbowali ją uspokoić, tłumaczyli jej sytuację, pytali, jak się uczy, ale samo to, że tak nad nami stali, już budziło w niej lęk i atmosferę opresji. Widać, że oni nie są szkoleni i nie wiedzą, że lepiej usiąść, mieć kontakt wzrokowy na tym samym poziomie, że ważna jest mowa ciała. Nie zawsze mają złą wole, ale po prostu nie są przygotowani do takich zadań. To objaw systemowego problemu służb mundurowych - podsumował Sterczewski.

Autorka/Autor:katke, mp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

22 października hala COS Torwar ponownie stanie się bokserskim sercem Polski! To będzie wydarzenie, które zachwyci nie tylko miłośników boksu, bo atrakcji będzie bardzo wiele.

Po roku przerwy Festiwal Boksu Olimpijskiego wraca do Warszawy

Po roku przerwy Festiwal Boksu Olimpijskiego wraca do Warszawy

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek po południu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów na Targówku. Trzy osoby wymagały opieki medycznej.

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Zadzwonił na policję i powiedział, że jest poszukiwany. Podał adres i poprosił o przyjazd patrolu. Trafił do aresztu, bo - jak powiedział - chciał zrobić "na złość" swojej partnerce.

"Na złość" partnerce trafił do aresztu

"Na złość" partnerce trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek późnym wieczorem na warszawskich Bielanach zderzyły się dwa auta: karetka i taksówka. W wyniku uderzenia pojazd uprzywilejowany przewrócił się na bok.

Po zderzeniu z taksówką karetka przewróciła się na bok

Po zderzeniu z taksówką karetka przewróciła się na bok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Wiele osób wybiera się na groby bliskich wcześniej, dlatego już w najbliższy weekend zostanie ułatwiony dojazd do cmentarzy Północnego i Bródnowskiego. Na trasy wyjadą autobusy przegubowe - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Pierwsze zmiany w organizacji ruchu przy stołecznych cmentarzach

Pierwsze zmiany w organizacji ruchu przy stołecznych cmentarzach

Źródło:
PAP

W sobotę, 19 października, w Rembertowie odbędzie się 12 edycja biegu "RUNbertów". Z kolei w niedzielę, 20 października biegacze spotkają się na starcie Biegu Przez Most ulicami Białołęki oraz mostem północnym. W związku z biegami mieszkańców czekają utrudnienia.

W sobotę bieg w Rembertowie, w niedzielę na Białołęce

W sobotę bieg w Rembertowie, w niedzielę na Białołęce

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie uwzględnił zażalenia obrońców na zatrzymanie Michała O. - poinformowała Prokuratura Krajowa. Chodzi o prezesa Fundacji Profeto, która za prawie sto milionów złotych miała w warszawskim Wilanowie wybudować ośrodek pomocy dla ofiar przestępstw. Obrońca duchownego zapowiedział, że złoży skargę do Międzynarodowego Trybunału Praw Człowieka.

Sąd zdecydował w sprawie księdza Michała O. Działanie służb "zasadne, legalne i przeprowadzone prawidłowo"

Sąd zdecydował w sprawie księdza Michała O. Działanie służb "zasadne, legalne i przeprowadzone prawidłowo"

Źródło:
PAP

Sejm nie wyraził zgody na uchylenie immunitetu posłance Polski 2050 Joannie Musze, o co wnioskowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie już w 2021 roku. Sprawa dotyczy koncertu Madonny na Stadionie Narodowym.

Sejm zdecydował w sprawie immunitetu Joanny Muchy

Sejm zdecydował w sprawie immunitetu Joanny Muchy

Źródło:
PAP, TVN24