Katarzyna Kasia została Warszawianką Roku 2023. "Warszawska Syrenka ma ten miecz nie od parady"

TVN24 Clean_20231121231221(11152)_aac
Katarzyna Kasia została Warszawianką Roku 2023
Źródło: TVN24
Decyzją warszawianek i warszawiaków tytuł Warszawianki Roku 2023 zdobyła dr Katarzyna Kasia, filozofka, publicystka i komentatorka, znana m.in. z TVN24 i Radia Nowy Świat.

- Tegoroczna laureatka to warszawianka, która z miastem jest związana metryką, wykształceniem i sercem oraz pracą. Uczy kobiety, jak walczyć o swoje prawa, uczy mężczyzn, jak funkcjonować w prawdziwym równouprawnieniu. Jej zawodem jest zmiana świata na lepszy. Warszawianka Roku 2023 przekonuje, że zmiana zaczyna się od słowa. A jej słowa są głośno słyszalne – mówił o laureatce Rafał Trzaskowski.

Katarzyna Kasia jest cenioną za swoje osiągnięcia naukowe i społeczne filozofką i publicystką. Pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich. Jest też autorką esejów i książek, tłumaczką tekstów włoskich filozofów. W telewizji TVN24 współprowadzi program "Szkło kontaktowe". Pisze felietony dla tygodnika "Newsweek Polska", miesięcznika "Pani" oraz kwartalnika Polskiej Akademii Nauk "Academia". W Wydawnictwie Znak właśnie ukazała się książka jej i Grzegorza Markowskiego pt. "7 życzeń. Rozmowy o źródłach nadziei".

- Gdybym miała powiedzieć, kim jestem, to słowo "warszawianka" przychodzi mi do głowy w pierwszej kolejności - tak o sobie mówiła dr Katarzyna Kasia. Warszawianka Roku 2023 to filozofka, absolwentka Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, stypendystka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Włoskiej, The Kościuszko Foundation oraz Princeton University. Realizuje się także w mediach: prowadzi poranną audycję "Nowy świt" w Radiu Nowy Świat, jest komentatorką "Szkła Kontaktowego" w TVN24 i publicystyką internetowej Kultury Liberalnej.

- Jestem bardzo przejęta, bardzo się cieszę i przyjmuję to zobowiązanie. Przede wszystkim chciałam podziękować, że mogłam się znaleźć w gronie tak wspaniałych kobiet. Bardzo dziękuję wszystkim paniom, że mogłyśmy się spotkać w ramach plebiscytu. To jest dla mnie zaszczyt. Będę pamiętać, że byłam tutaj z wami - powiedziała. Zwracając się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, stwierdziła: - Panie prezydencie, jestem przekonana, że warszawska Syrenka ma ten miecz nie od parady i wierzę, że wykorzysta go dobrze po to, by Warszawa była miastem, w którym prawa kobiet są prawami człowieka i są szanowane.

10 nominowanych kobiet

W tym roku kapituła konkursu w składzie: Ewa Malinowska-Grupińska, Beata Michalec, Piotr Nocoń, Piotr Kędzierski, Anna Maruszeczko, Ewelina Negowetti, Paulina Przybysz, Bogumiła Siedlecka-Goślicka, Małgorzata Szumowska, Anna Tatarska, Monika Tutak-Goll, Bianka Zalewska nominowała do tytułu Warszawianki Roku 2023:

- Krystynę Budnicką – od 1991 roku jest członkinią Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce. Jako świadek historii stale spotyka się z młodzieżą zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, opowiadając o swoich przeżyciach.

- Zofię Czekalską – do Warszawy przyjechała w czasie niemieckiej okupacji. W Armii Krajowej, w trakcie Powstania Warszawskiego, pełniła funkcję łączniczki Centralnej Składnicy Aptecznej. Została odznaczona przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.

- Marzenę Dębską – specjalistkę w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz perinatologii. W latach 2016-2019 pełniła funkcję prezeski Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej. Aktywnie uczestniczy w debacie publicznej dotyczącej organizacji opieki okołoporodowej i praw kobiet, zawsze stając w ich obronie.

- Kamilę Ferenc – adwokatkę, prawniczkę i konsultantkę w Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA. Jest też współzałożycielką Fundacji Przeciw Kulturze Gwałtu i społecznie zaangażowanej kancelarii Prawo do Prawa. W pracy zawodowej zajmuje się przede wszystkim prawami kobiet, przeciwdziałaniem przemocy i dyskryminacji.

- Sylwię Gregorczyk-Abram – adwokatkę oraz działaczkę społeczną. Jest zaangażowana w organizacje pozarządowe, działające na rzecz ochrony systemu wymiaru sprawiedliwości i praw człowieka oraz współtwórczynią inicjatywy #WolneSądy i Komitetu Obrony Sprawiedliwości.

- Dr Katarzynę Kasię – filozofkę, absolwentkę Wydziału Filozofii i Socjologii UW, stypendystkę Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Włoskiej, The Kościuszko Foundation oraz Princeton University.

- Dr Hannę Machińską – prawniczkę i działaczkę społeczną z niezwykle bogatym dorobkiem w zakresie wdrażania europejskich standardów prawnych do prawa polskiego, w tym w dziedzinie ochrony praw człowieka i prawa antydyskryminacyjnego.

- Katarzynę Nicewicz – z wykształcenia pedagożkę i graficzkę, na co dzień prezeskę Fundacji Daj Herbatę. Od ponad 11 lat zajmuje się osobami doświadczającymi bezdomności. Prowadząc organizację, stawia na kompleksową pomoc i nowatorskie rozwiązania.

- Agnieszkę Szpilę – pisarkę, ekofeministkę, kulturoznawczynię i aktywistkę. W swoich książkach i tekstach zajmuje się głównie tematami związanymi z osobami dyskryminowanymi – w tym z mniejszościami, ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami.

- Justynę Wydrzyńską – aktywistkę, chemiczkę, od 2006 roku zaangażowaną w zwiększanie dostępu do aborcji. Jest też współzałożycielką Aborcyjnego Dream Teamu, członkinią sieci Aborcji Bez Granic oraz matką trójki dzieci.

Czytaj także: