Będzie film o odbudowie Pałacu Saskiego. Ma kosztować 10 milionów złotych, wystąpi w nim "światowa gwiazda"

SASKI PAŁAC- Warszawa. Pałac Saski - widok ogółny.
1939 - 1944
07.11.2022 | Promocja odbudowy Pałacu Saskiego za ponad milion złotych
Źródło: Paweł Płuska | Fakty TVN
Spółka powołana do odbudowy Pałacu Saskiego zamierza zrealizować film o tej inwestycji. Plany są ambitne. W powstanie dokumentu chce zaangażować międzynarodowy koncern medialny oraz gwiazdę filmową światowego formatu. Na to wszystko rząd premiera Mateusza Morawieckiego przyznał spółce 10 milionów złotych z rezerwy budżetowej.

O planach spółki jako pierwsza poinformowała "Gazeta Stołeczna". Z wnioskiem o dofinansowanie realizacji filmu Pałac Saski wystąpił do resortu kultury.

10 milionów z rezerwy budżetowej

- W związku z brakiem w budżecie spółki środków, które można byłoby przeznaczyć na ten cel, w lipcu 2023 r. spółka wystąpiła do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wnioskiem o dofinansowanie ze środków z rezerw budżetu państwa zadania pod nazwą: "Przygotowanie, produkcja i emisje filmu dokumentalnego o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie - przekazał w rozmowie ze "Stołeczną" Sławomir Kuliński, rzecznik prasowy spółki Pałac Saski.

Jak relacjonuje dziennik, poprzedni minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o uruchomienie środków z rezerwy. 3 października Morawiecki przyznał na realizację filmu 10 milionów złotych. Decyzję przyklepało ministerstwo finansów 14 listopada - dzień po dymisji złożeniu dymisji rządu. Środki zostaną wypłacone spółce po zawarciu umowy.

W rozmowie ze "Stołeczną" Kuliński ujawnił, że scenariusz jest gotowy, a realizacją filmu zajmie się jeden z międzynarodowych koncernów medialnych. W roli narratora miałaby wystąpić światowa gwiazda filmowa, ale spółka nie zdradza, kto to będzie.

Odbudowa Pałacu Saskiego

Pałac Saski w Warszawie przetrwał niemal 300 lat, do roku 1944 roku, kiedy został wysadzony w powietrze przez niemieckie oddziały. Ocalał jedynie fragment środkowych arkad, gdzie 1 listopada 1925 roku złożono szczątki Nieznanego Żołnierza, a po wojnie pomnik odtworzono w formie trwałej ruiny.

W październiku tego roku ogłoszono wyniki konkursu architektoniczno–urbanistycznego na opracowanie koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie.  Wygrała pracownia WXCA z Warszawy. To samo biuro zaprojektowało m.in. otwarty niedawno budynek Muzeum Historii Polski na Cytadeli czy tzw. plac Pięciu Rogów.

Zgodnie z zapisami ustawy z 11 sierpnia 2021 roku o realizacji inwestycji, odtworzone gmachy zostaną przeznaczone na potrzeby Kancelarii Senatu RP, Mazowieckiego Urzędu wojewódzkiego oraz instytucji kulturalnych i społecznych.

Oddanie do użytku obu pałaców i kamienic planowane jest w 2030 rok. Szacowany koszt odbudowy wynosi około 2,5 miliarda złotych.

SASKI PAŁAC- Warszawa. Pałac Saski - widok ogółny.
1939 - 1944
SASKI PAŁAC- Warszawa. Pałac Saski - widok ogółny. 1939 - 1944
Źródło: NAC
Czytaj także: