Na wystawie w DESA Unicum można do 20 października zobaczyć niemal 200 obrazów, grafik, zdjęć, rzeźb i instalacji z kolekcji Grażyny Kulczyk. Znalazły się w niej prace uznanych twórców sztuki współczesnej - między innymi Tadeusza Kantora, Wojciecha Fangora, Henryka Stażewskiego czy Jerzego Nowosielskiego oraz polskich i zagranicznych artystów młodszych pokoleń.
Prace podzielone zostały na pięć katalogów. Każdy to odrębna narracja. Pierwszy - Awangarda - zawiera dzieła prezentujące najważniejsze nurty w polskiej historii sztuki powojennej. Drugi - Klasyka - poświęcony twórczości Tadeusza Kantora. Trzeci - Pasja - odnosi się do trojga artystów Eugeniusza Markowskiego, Andrzeja Szewczyka i Marka Chlandy. Czwarty - Powiększenie - skupia się wokół fotografii. Ostatni - Odkrycia - kolekcjonerka jawi się tu jako mecenas sztuki, zwracając uwagę na niedocenione nazwiska i zjawiska zepchnięte na margines.
Pośród dzieł zebranych na aukcję znalazły się "SU2" czy "Two Rainbows" Wojciecha Fangora, "Jurry" i "Przed (Genesis)" Jerzego Ryszarda Zielińskiego, "Monsieur Incroyable" i "Pewnego razu żołdak napoleoński z obrazu Goyi wtargnął do mojego pokoju" Tadeusza Kantora.
Wystawa dostępna jest w godzinach 11-19 od poniedziałku do piątku i między 11-16 w sobotę.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO
Kulczyk: poświęcę się w stu procentach promocji kobiet w świecie sztuk
Wszystkie dzieła zostaną wystawione na sprzedaż podczas pięciu aukcji w dniach od 18 do 20 października. Przedstawiciele domu aukcyjnego podkreślają, że jest to "najważniejsze i bezprecedensowe wydarzenie tej klasy w historii polskiego rynku sztuki, ale też regionu". Wystawione zostaną prace od lat niedostępne na rynku. Estymacje niektórych dzieł wahają się od miliona do dwóch milionów złotych. "Aukcja jest także punktem zwrotnym w działalności społecznej kolekcjonerki - kontynuując rozwój kolekcji, działalność Fundacji Art Stations oraz Muzeum Susch, Grażyna Kulczyk chce w pełni poświęcić swój czas i środki promocji kobiet w świecie sztuki" - wskazano w komunikacie.
- Te dzieła przez lata dały mi wiele radości, spełniły swoją rolę w mojej kolekcji - czas, by żyły dalej, nie chcę ich zawłaszczyć. Wierzę, że mogą dać początek lub rozwinąć wiele kolejnych kolekcji, zainspirować innych, dać energię do promocji sztuki innym kolekcjonerom. A ja pójdę dalej, w kierunku, który jest mi najbliższy od lat: poświęcę się w stu procentach promocji kobiet w świecie sztuki. Linda Nochlin, amerykańska historyczka sztuki, napisała już w latach 70. znany esej: "Dlaczego w sztuce nie było wielkich artystek?". Były, tylko o nich nie mówiono, nie wiedziano, nie promowano ich lub przypisywano sobie ich twórczość. Historię sztuki pisali mężczyźni. Mężczyźni, którzy tworzyli dzieła, którzy je kupowali, którzy je promowali. Mam poczucie, że mogę się przyczynić do tego, by to zmienić - mówi właścicielka kolekcji Grażyna Kulczyk, cytowana w komunikacie DESA Unicum.
Środki pozyskane na aukcji kolekcjonerka zmierza przeznaczyć na promocję kobiet w świecie sztuki. W wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" wskazała, że posłużą one na "zakup prac tworzonych przez kobiety, na badania, kolejne publikacje i stypendia".
Grażyna Kulczyk - kolekcjonerka i mecenaska sztuki
Grażyna Kulczyk od lat wymieniana jest na liście Top 200 Collectors prestiżowego magazynu Artnews. Zainwestowała w poznański Stary Browar, gdzie w ciągu 20 lat odbyło się ponad 1500 wydarzeń kulturalnych. W 2019 roku działalność rozpoczęło stworzone przez nią Muzeum Susch w Szwajcarii, gdzie na wystawie stałej prezentowane są dzieła polskich artystów oraz - na wystawach czasowych - prace promujące wybitne artystki.
"Kolekcjonerka od lat angażuje się także w promocję sztuki Polski i regionu. Prezentowana kilka lat temu w Madrycie, w Santander Foundation, wystawa ponad 100 dzieł z jej kolekcji była jedną z największych w historii polskich ekspozycji sztuki nowoczesnej zagranicą. Stałą platformą realizacji szerokiej misji społecznej jest także działająca już niemal 20 lat Fundacja Art Stations, zajmująca się organizacją wystaw, performansów, koncertów, wydawaniem publikacji oraz realizująca programy edukacyjne i promująca sztukę współczesną w przestrzeni codziennego życia" - podaje DESA Unicum.
Autorka/Autor: kk/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Piotr Bobrowsk / DESA Unicum