Najnowsze

Montują cyfrowe ekrany na przystankach. Wyświetlą lokalizacje autobusów i tramwajów

Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
PAP
ZTMNowe ekrany pojawią się na wybranych przystankach

Cyfrowe ekrany informacyjne pojawią się na wybranych przystankach komunikacji miejskiej. Pasażerowie będą mogli sprawdzić na nich, gdzie znajduje się tramwaj czy autobus, na który czekają. Rozpoczął się montaż urządzeń w ramach pilotażu prowadzonego przez Zarząd Transportu Miejskiego. Na początek nowe wyświetlacze zostaną zainstalowane w 15 wiatach na Woli, Mokotowie i w Śródmieściu.

Zarząd Transportu Miejskiego informuje, że od początku sierpnia operator warszawskich wiat przystankowych montuje cyfrowe ekrany informacyjne, które mają ułatwiać pasażerom poruszanie się po stolicy. Najważniejszą opcją nowych urządzeń jest możliwość wywołania na ekranie mapy, na której w czasie realnym można zobaczyć pojazdy komunikacji miejskiej w okolicy. Wyświetlana będzie też prognoza pogody, utrudnienia w ruchu czy ciekawostki związane z miastem.

W komunikacie czytamy, że system mapowy będzie korzystał z ogólnodostępnych danych o aktualnym położeniu pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego. "Pasażerowie na przystanku mogą on-line na planie wyświetlanym na ekranie śledzić położenie autobusów i tramwajów, które kursują w pobliżu danego przystanku" - podaje ZTM.

Na ekranach będą również wyświetlane informacje z autorskiego kanału informacyjnego Cityinfo, w formie plansz z lokalnymi treściami redakcyjnymi i miejskimi z 10 różnych kategorii tematycznych. Jak opisuje ZTM "na przykład w dziale 'Poczuj historię' można podziwiać archiwalne fotografie z Warszawy, a 'Moje miasto' prezentuje ciekawe, aktualne zdjęcia. Jest też kącik adopcyjny, dzięki któremu psy ze schronisk mogą znaleźć nowy dom".

Treści wyświetlane będą w pętli, ale za pomocą guzika można przełączyć się w każdej chwili na widok mapy z pojazdami komunikacji miejskiej. Dodatkowo w ekranach można również podładować telefon, a także skorzystać z bezdotykowego urządzenia do dezynfekcji dłoni.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Na początek montują ekrany na 15 przystankach

"Cieszymy się, że przystanki na których zatrzymują się pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego, oferują pasażerom nowe funkcjonalności. Możliwość śledzenia na mapie kursujących autobusów i tramwajów ułatwi planowanie podróży oraz oszczędzanie czasu, zwłaszcza że w Warszawie sytuacja na drogach potrafi zmieniać się dynamicznie. Zdjęcia stolicy mogą zainspirować mieszkańców i turystów do wycieczek, oczywiście komunikacją miejską" - poinformowała dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Katarzyna Strzegowska, cytowana w komunikacie.

Pierwsze, pilotażowe ekrany są montowane na przystankach: Centrum 01 przy Marszałkowskiej, Królikarnia 02 przy Puławskiej czy Zajezdnia Wola 03 i 06 przy alei "Solidarności", Muranów 03 przy Anielewicza, Kapitulna 01 przy Miodowej, Piękna 03 i Mokotowska 02 przy Pięknej, Wiejska 01 przy Górnośląskiej.

To pierwszy test takich urządzeń na przystankach komunikacji miejskiej, który potrwa do końca roku. Za ich obsługę odpowiada firma AMS.

Informowaliśmy też o testach nowych tramwajów z Korei Południowej:

Nowe tramwaje dla Warszawy

Wnętrze nowego tramwaju Hyundai
Wnętrze nowego tramwaju HyundaiArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Autor:kk/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości