Festiwal, którego pomysłodawczynią i szefową jest Gołda Tencer, dyrektor generalna Fundacji Shalom, jak co roku otworzy koncert w Synagodze im. Nożyków. Wystąpią podczas niego znani kantorzy i chóry kantoralne - Alberto Mizrahi, Ushi Blumenberg, David Weinbach oraz 20-osobowy Chór Kantorów z Jerozolimy Binyamin Choir pod dyrekcją Yotama Segal.
Organizator uległ mieszkańcom. Festiwal fajerwerków będzie krótszy
"Noc klezmerów"
Kolejnym wątkiem muzycznym będzie koncert plenerowy "Noc klezmerów", podczas którego będzie można posłuchać rodzinnej orkiestry dętej z Kodymy pod Odessą - Konsonans Retro. Formacja zaprezentuje mieszankę melodii mołdawskich, ukraińskich i żydowskich. Podczas imprezy zagra też austriacki zespół Vienna Klezmore Orchestra pod kierownictwem Fabiana Pollacka. Wątkiem polskim związanym z muzyką klezmerską będzie warszawska premiera najnowszej płyty grupy Kroke pt. "Ten".
Recital Grzegorza Turnau
W czasie "Warszawy Singera" z recitalem w Teatrze Żydowskim wystąpi również Grzegorz Turnau i zaprezentuje m.in. własne interpretacje pieśni Mordechaja Gebirtiga. Na prośbę publiczności, jak podkreślają organizatorzy, koncert w kościele Parafii Wszystkich Świętych da znany artysta kosher gospel Joshua Nelson. Przedstawi on swój nowy projekt stworzony we współpracy z nowojorskimi muzykami i Sienna Gospel Choir z Warszawy.
Nowa Muzyka Żydowska
W ramach festiwalu zaprezentowane zostaną też projekty muzyczne o charakterze eksperymentalnym. Niemiecka grupa Sadawi przedstawi "The Rose Auslaender Project". Z koncertem wystąpi także brytyjska piosenkarka polskiego pochodzenia Katy Carr, w swych utworach często odwołująca się do polskiej kultury i historii, liderka grupy Katy Carr and the Aviators. Awangardowe adaptacje pokażą też młodzi muzycy reprezentujący nurt tzw. Nowej Muzyki Żydowskiej, m.in. Karolina Cicha i Raphael Rogiński.
Mistrzowie, gwiazdy, celebryci. Muzyka wróci na Starówkę
Kontynuowany będzie też festiwalowy cykl Singer Jazz Festiwal, którego dyrektorem artystycznym jest krytyk muzyczny Adam Baruch. W tym roku w ramach cyklu wystąpią: Kuba Stankiewicz Trio, bracia Oleś, Jazzpospolita, trio Jachna/Tarwid/Karch, duet Sławomir Pezda/Mateusz Gawęda i Elma. Gwiazdą tej części imprezy ma być izraelski jazzman i saksofonista Albert Beger.
Teatralna "Warszawa Singera"
Podczas odsłony teatralnej "Warszawy Singera" będzie można obejrzeć spektakle i małe formy teatralne takie jak "Głowa pełna ptaków" w reż. Mottiego Awerbucha z Izraela, z udziałem znanych izraelskich aktorów Uri Kowalskiego oraz Anabelli czy "Dybuk" Mai Kleczewskiej.
Nowością tej edycji mają być imprezy przed Pałacem Kultury i Nauki. 22 sierpnia wspólnie z inicjatywą Plac Defilad organizatorzy zaproszą na całodniowe spotkanie z kulturą żydowską. W jego ramach odbędzie się m.in. spektakl Anny Smolar "Aktorzy żydowscy", debata "My Żydzi polscy XXI wieku" i koncert Marka Dyjaka, inspirowany muzyką żydowską. Goście będą mogli wziąć udział w spacerze po pl. Defilad, podczas którego poznają przedwojenne, żydowskie oblicze tego rejonu. Spotkanie ma zakończyć uroczysta Hawdala, czyli nabożeństwo na pożegnanie święta z udziałem kantorów.
Piknik rodzinny
W dniu kolejnym skwer przy Centrum Kultury Jidysz zaprasza rodziny z dziećmi na piknik. Na najmłodszych będą czekać m.in. literackie gry miejskie, warsztaty muzyczne i artystyczne. Dorośli będą mogli uczestniczyć pokazowych lekcjach języka hebrajskiego i jidysz, warsztatach kulinarnych i muzycznych, a także spacerze po Muranowie.
Gwiazdą koncertu finałowego festiwalu, którego organizatorem jest Fundacja Shalom, będzie znany nowojorski muzyk reggae i raper Matisyahu, który zaprezentuje utwory stanowiące połączenie energetycznych rytmów z muzyką żydowską.
Podobnie jak w roku ubiegłym wydarzenia festiwalowe mają mieć miejsce nie tylko w stolicy, ale również w innych miastach związanych z postacią Isaaca Bashevisa Singera – Leoncinie, Radzyminie i Biłgoraju oraz Nowym Jorku, gdzie pisarz wyemigrował w 1935 r.
PAP
Źródło zdjęcia głównego: Janusz Paliwoda i Joanna Kulik-Paliwoda