"Tempo-30 wydaje się być idealnym rozwiązaniem"

Na Muranowie wolniej?Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Pełnomocnik prezydent ds. komunikacji rowerowej odpowiada mieszkańcom Muranowa, którzy protestują przeciwko wprowadzeniu strefy Tempo-30. - Wydaje się to być idealne rozwiązanie - pisze w mailu do redakcji tvnwarszawa.pl Łukasz Puchalski. Rada Osiedla Muranów, po serii konsultacji społecznych, negatywnie zaopiniowała pomysł, by na tym terenie wprowadzić podniesione skrzyżowania, wyspy dla pieszych i progi spowalniające.

Nie wymaga nadzoru

Pełnomocnik prezydent ds. komunikacji rowerowej nie rezygnuje jednak z pomysłu wprowadzenia strefy Tempo-30 na Muranowie i Nowym Mieście.

"Strefa Tempo-30 to obszar z ograniczaniem prędkości, która jest wymuszona poprzez urządzenia i rozwiązania z zakresu organizacji ruchu. Organizacja ruchu, która nie wymaga nadzoru ze strony Straży Miejskiej i Policji daje pewność, że samochód za plecami jedzie z prędkością bezpieczną dla rowerzysty" – zaznacza Łukasz Puchalski. "Burmistrz informował, iż na terenie Muranowa nie było śmiertelnego wypadku w ostatnich latach. Statystyki w tym zakresie są jawne. Ważne jest przeglądanie statystyk, ale trzeba też patrzeć do przodu i działać profilaktycznie" - dodaje.

Pozytywnie oceniona

I podkreśla, że w czasie spotkań z mieszkańcami słyszał różne opinie - pozytywne i negatywne. "Spotkanie np. na Nowym Mieście w sprawie organizacji ruchu przebiegło w przyjaznej atmosferze, a przedstawiona koncepcja nie budziła kontrowersji – twierdzi pełnomocnik prezydent. - Inicjatywa pozytywnie oceniona przez Zielone Mazowsze, SISKOM, Politechnikę Warszawską. Koncepcja jest odpowiedzią choćby na organizację ruchu zaproponowaną w opracowaniu wykonanym w zeszłym roku przez Transprojekt Gdański" – dodaje. Zapewnia też, że w ramach koncepcji nie są zlikwidowane drogi dla jednośladów. Zmienić miałoby się oznakowanie, aby rowerzysta mógł jechać jezdnią w miejscach, gdzie są drogi rowerowe. "Jest to bardzo ważne zwłaszcza, że drogi dla rowerów na Muranowie nie dają możliwości dojechania w każde miejsce. Część użytkowników siłą rozpędu zjeżdża z drogi dla rowerów na chodnik i dalej kontynuuje podróż" – przekonuje Puchalski. "Trzeba spróbować zrozumieć każdą ze stron. Rowerzysta boi się jeździć po ulicach, gdy prędkość dopuszczalna to 50 km, a rzeczywista często zdecydowanie powyżej (nie mówię tu o ogóle pojedynczych ale licznych przypadkach)" - dodaje.

Poprawa bezpieczeństwa?

Jego zdaniem Tempo-30 wydaje się być idealnym rozwiązaniem, bo nie znikają miejsca parkingowe, nie wymaga dużych nakładów, jest możliwe do wprowadzenia stosunkowo szybko i pozwala tworzyć przyjazną przestrzeń miejską. "Dodatkowe argumenty za strefą to poprawa bezpieczeństwa wszystkich użytkowników drogi oraz poprawa komfort użytkowania chodnika przez pieszych. Koszt społeczny w przypadku Muranowa to 58 sekund. Tyle po zmianie organizacji ruchu wydłuży się dojazd do najdalszych miejsc w strefie" – argumentuje Puchalski. "Moim zdaniem to niewielka cena, cena którą warto zapłacić. Ważne jest też, że opracowanie dotyczy wyłącznie ulic sklasyfikowanych jako lokalne, a te zgodnie z obowiązującymi przepisami powinny być projektowane dla prędkości 30-40 km" - dodaje. Jak już pisaliśmy, Rada Osiedla Muranów chce współpracować, by określić nową koncepcję ruchu, która spełniałaby między innymi oczekiwania mieszkańców. - Ja, również chcę dalej współpracować w celu uzgodnienia projektu w wersji akceptowalnej i satysfakcjonującej dla każdej ze stron - zapewnia Puchalski. - Będziemy teraz przerysowywać koncepcję na podkłady tworząc konkretne projekty organizacji ruchu. Chcę dalej przekonywać mieszkańców do projektu i rozmawiać o projekcie ulica po ulicy. Docelowo głównym beneficjentem zmian będą sami mieszkańcy - dodaje.

ZOBACZ FILMY Z KONSULTACJI:

Łukasz Puchalski i strefie Tempo 30
Łukasz Puchalski i strefie Tempo 30Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl
Tom Godefrooij, ekspert Dutch Cycling Embassy
Tom Godefrooij, ekspert Dutch Cycling EmbassyTomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl
Konsultacje z mieszkańcami Muranowa
Konsultacje z mieszkańcami MuranowaTomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

ran/par

Źródło zdjęcia głównego: Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Pożar w Grodzisku Mazowieckim. Dziewięć zastępów strażackich zadysponowano do gaszenia ognia, który pojawił się w budynku przy ulicy Jana Kilińskiego. Słup ciemnego dymu był widoczny z daleka.

Ciemny dym nad Grodziskiem Mazowieckim

Ciemny dym nad Grodziskiem Mazowieckim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomnik Syreny w Warszawie został wstępnie wyczyszczony po marcowej dewastacji przez aktywistki klimatyczne. Prace objęły rzeźbę oraz część piaskowca. Ratusz ujawnił, ile kosztowały prace. Ale ostateczna kwota będzie znana dopiero po wykonaniu wszystkich niezbędnych prac konserwatorskich.

Podliczyli koszty oczyszczenia Syreny po oblaniu farbą przez aktywistki

Podliczyli koszty oczyszczenia Syreny po oblaniu farbą przez aktywistki

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano aktywiści z Ostatniego Pokolenia po raz kolejny blokowali jedną z głównych ulic w Warszawie. Tym razem usiedli na Czerniakowskiej. Zostali zaatakowani przez agresywnych kierowców oczekujących w korku. Na miejscu interweniowała policja, która zapowiedziała wieczorem, że "z odpowiedzialnością karną muszą się liczyć także osoby, które zaatakowały aktywistów".

Aktywiści blokowali ulicę. Niektórzy kierowcy reagowali agresją. Jest reakcja policji

Aktywiści blokowali ulicę. Niektórzy kierowcy reagowali agresją. Jest reakcja policji

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Sochaczewa zlikwidowali nielegalnie działający salon gier. Mundurowi przejęli pięć automatów i pieniądze, które prawdopodobnie pochodziły z przestępczego procederu. Jedna osoba usłyszała zarzut.

Hazard w kontenerze. Zatrzymano 64-latkę

Hazard w kontenerze. Zatrzymano 64-latkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do interweniujących strażników miejskich podszedł mężczyzna i zaczął demonstracyjnie pić piwo. Pewnie skończyłoby się tylko mandatem, gdyby nie zaczął uciekać, a z kieszeni nie wypadłyby mu narkotyki.

Pił piwo na oczach strażników. Gdy uciekał, wpadł w krzaki i zgubił "kryształ"

Pił piwo na oczach strażników. Gdy uciekał, wpadł w krzaki i zgubił "kryształ"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minął już tydzień, odkąd w Warszawie obowiązuje Strefa Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ile upomnień wystawiono dotąd kierowcom, którzy wjechali do niej nieuprawionym autem.

Tydzień Strefy Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ilu kierowców pouczyła

Tydzień Strefy Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ilu kierowców pouczyła

Źródło:
PAP

Zatrzymany do kontroli w Warszawie kierowca auta dostawczego twierdził, że wiezie światłowody. Okazało się, że na pace miał ponad 750 litrów nielegalnego alkoholu.

Mówił, że wiezie światłowody. Na pace było 750 litrów nielegalnego alkoholu

Mówił, że wiezie światłowody. Na pace było 750 litrów nielegalnego alkoholu

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali do kontroli sternika, który pływał po Narwi. Okazało się, że był pijany. Przekazali, że wydmuchał 1,5 promila.

Pływał łodzią po Narwi. Był pijany

Pływał łodzią po Narwi. Był pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Saperzy zabezpieczyli granat moździerzowy, który został znaleziony w weekend nad Bugiem w powiecie łosickim. Zobaczył go wypoczywający nad rzeką mężczyzna, który podpłynął pontonem do brzegu.

Podpłynął pontonem do brzegu i zauważył granat moździerzowy

Podpłynął pontonem do brzegu i zauważył granat moździerzowy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kierowca, który potrącił dwóch 12-latków w Borzęcinie Dużym na pierwszy rzut oka nie wyglądał na pijanego. Rozmawiał ze świadkami wypadku, alkohol wyczuli od niego dopiero z bliska. - To znaczy, że on już musiał pić kilka dni - twierdzą mieszkańcy Borzęcina. Miał trzy promile, a samochód, którym potrącił chłopców, nie należał do niego. Jeden z 12-latków zginął na miejscu.

12-letni Tymek zginął w swoje urodziny. "Zobaczyliśmy czerwone buty i rower"

12-letni Tymek zginął w swoje urodziny. "Zobaczyliśmy czerwone buty i rower"

Źródło:
"Uwaga!" TVN

W związku z wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie występowały utrudnienia w ruchu oraz zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. W poniedziałek Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem i prezydentem Polski.

Wizyta prezydenta Ukrainy. Były utrudnienia w centrum Warszawy

Wizyta prezydenta Ukrainy. Były utrudnienia w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Wojciech Brzozowski poprosił szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i komendanta stołecznego policji o wyjaśnienia, czy nie doszło do niewłaściwego traktowania księdza Michała O. podczas jego zatrzymania. O. ma zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.

Zatrzymanie księdza Michała O. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich chce wyjaśnień

Zatrzymanie księdza Michała O. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich chce wyjaśnień

Źródło:
PAP

W Ostrołęce kierująca bmw zjechała na chodnik, uderzyła w ogrodzenie i potrąciła nastolatkę. Jak podała policja, kobieta była pijana. Podróżowała z dwójką małych dzieci.

Pijana wiozła dwójkę małych dzieci. Potrąciła nastolatkę na chodniku

Pijana wiozła dwójkę małych dzieci. Potrąciła nastolatkę na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2 samochód osobowy przewrócił się na bok. Kierujący nie odniósł obrażeń. Były utrudnienia w ruchu.

Przewrócone auto na południowej obwodnicy

Przewrócone auto na południowej obwodnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę późnym popołudniem 14-letni chłopiec przechodząc przez ogrodzenie "nadział się" na nie dłonią - poinformowało stołeczne pogotowie. Nastolatek został zabrany do szpitala.

Nastolatek "nadział się" na ogrodzenie

Nastolatek "nadział się" na ogrodzenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował, że w zasobie komunalnym pozostało do wymiany 157 pieców niespełniających norm. Z kolei w prywatnych domach jest 2437 kopciuchów.

Urzędnicy podali listę adresów, gdzie wciąż dymią kopciuchy. W której dzielnicy jest ich najwięcej?

Urzędnicy podali listę adresów, gdzie wciąż dymią kopciuchy. W której dzielnicy jest ich najwięcej?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest coraz więcej wypożyczalni sprzętu wodnego i coraz więcej miejsc, gdzie można zrobić patent motorowodny nawet w jeden dzień, ale w tym czasie nie da się zdobyć doświadczenia - tłumaczył prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Jaworski. Dodaje, że przyczynami tragedii na wodzie są często bezmyślność i brak odpowiedzialności. Równocześnie, jak podkreśla, nad wodą rodzice często nie potrafią upilnować dzieci i ciągłe zgłaszanie ich zaginięcia stało się po prostu "plagą" przez co służby są stawiane na nogi wtedy, kiedy nie powinny.

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

Źródło:
PAP