Rodzice odsapną. Z wózkiem windą, nie schodami

W tym miejscu pojawią się windy
W tym miejscu pojawią się windy
Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.plW tym miejscu pojawią się windy

Rodzice siłują się z wózkami na schodach, niepełnosprawni omijają to miejsce z daleka. W przyszłym roku na Trasie Łazienkowskiej zbudowane zostaną windy na przystanki autobusowe przy placu Na Rozdrożu. Miasto obiecuje też zmiany w innych miejscach.

O tym, że jest to jedno z najmniej przyjaznych dla pieszych miejsc w stolicy wiadomo nie od dziś. Na tvnwarszawa.pl opisywaliśmy sytuację, kiedy rodzice z trudem wnosili wózki, aby dostać się na defiladę organizowaną z okazji święta Wojska Polskiego.

Windy

"Wzdłuż Trasy Łazienkowskiej jest 11 węzłów przesiadkowych z przystankami komunikacji miejskiej (GUS, Metro Politechnika, Marszałkowska, plac Na Rozdrożu, Rozbrat, Torwar, Wał Miedzeszyński, Saska, Międzynarodowa, Kanał Gocławski i Przyczółek Grochowski). Większość z nich – z wyjątkiem węzła Saska (są tam windy) – nie jest przystosowana dla osób z ograniczoną mobilnością" - przyznają urzędnicy.

Na problem zwracali uwagę aktywiści i radni. Ci drudzy na najbliższej sesji przeznaczą 2,5 mln zł dla Zarządu Dróg Miejskich z przeznaczeniem na opracowanie całościowej koncepcji zmian wraz ze szczegółową analizą oraz na montaż dwóch wind na najbardziej uczęszczanych przystankach na placu Na Rozdrożu.

Założeniem jest, aby przy każdym węźle przesiadkowym powstały windy lub pochylnie prowadzące na przystanki. "W ramach prac perony przeszłyby remont i zostałyby przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami (m.in. pasy ostrzegawcze i prowadzące oraz plany tyflograficzne)" - czytamy w komunikacie.

Na pierwszy ogień idzie właśnie plac Na Rozdrożu. Tam zmiany zostaną wprowadzone w przyszłym roku, koncepcja jest już gotowa.

"Do montażu wind został też przystosowany (podczas odbudowy) most Łazienkowski. Natomiast prace na węźle Rozbrat planuje wykonać Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych w ramach przygotowywanego remontu estakad" - zapewnia ratusz.

Naziemne przejścia

Oprócz obiecywanych zmian przy placu Na Rozdrożu, jeszcze w tym roku zmieni się Czerniakowska przy Chełmskiej, Jagiellońskiej przy A. Kotsisa czy Powsińskiej przy Okrężnej i św. Bonifacego. Drogowcy wyznaczą tam naziemne przejścia dla pieszych.

Dodatkowo Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych podpisał umowę na dokumentację - projekt oraz oraz konieczne decyzje - budowy dźwigów na wiadukt Józefa Poniatowskiego.

Tak rodzice rodzili sobie z wózkami przy placu Na Rozdrożu:

Z wózkami po schodach
Z wózkami po schodachZdjęcia Artur Węgrzynowicz, montaż: Marcin Chłopaś

kz/mś

Pozostałe wiadomości