Wrzucali do wyrobiska pojemniki i beczki z toksycznymi substancjami. Zatrzymano pięć osób

Autor:
dg
Źródło:
PAP
Toksyczne odpady na wyrobisku w gminie Przytyk pod Radomiem
Toksyczne odpady na wyrobisku w gminie Przytyk pod Radomiem
KWP w Radomiu
KWP w RadomiuToksyczne odpady na wyrobisku w gminie Przytyk pod Radomiem

Kleje z kwasem amino-siarkowym i maleinowym oraz inne toksyczne substancje zawierały pojemniki i beczki porzucone w wyrobisku na terenie gminy Przytyk pod Radomiem. Policjanci zatrzymali na gorącym uczynku pięć osób.

Kilka dni temu funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu namierzyli samochód, którym miały być przewożone niebezpieczne odpady. - Kiedy tylko pojazd zjechał z drogi i dojechał do jednej z miejscowości w gminie Przytyk, policjanci rozpoczęli działania, w wyniku których, czterech mężczyzn zostało zatrzymanych - przekazał Rafał Jeżak z zespołu prasowego KWP. - Osoby w wieku od 33 do 62 lat zostały zatrzymane na gorącym uczynku, gdy rozładowywały samochód, a następnie zrzucały beczki oraz pojemniki typu "mauzer" do wyrobiska. Policjanci zatrzymali także 61-letniego właściciela terenu, na którym znajduje się wyrobisko poeksploatacyjne po kopalni piachu - wyjaśnił.

Kleje z kwasem i inne niebezpieczne substancje

W wykopie policjanci znaleźli 11 pojemników, które prawdopodobnie zawierały kleje z kwasem amino-siarkowym i maleinowym oraz osiem dwustulitrowych beczek z innymi substancjami niebezpiecznymi. - Na naczepie samochodu stojącego przy wykopie zabezpieczono pojemnik typu "mauzer", 25 beczek dwustulitrowych oraz sześć sztuk beczek dwudziestopięciolitrowych z niebezpiecznymi substancjami - wyliczył.

- Z uwagi na fakt, że znalezione odpady należą do grupy odpadów niebezpiecznych w czynnościach uczestniczyli też strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej numer 2 w Radomiu, inspektorzy z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, inspektorzy z radomskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, funkcjonariusze Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Radomiu - tłumaczył Jeżak.

Na miejscu użyty został georadar, który wskazał zmiany w glebie. - Może to świadczyć o dużej ilości odpadów już zakopanych na tym terenie - zaznaczył policjant. - Wobec mężczyzn zastosowano cztery dozory policyjne oraz jeden areszt tymczasowy. Trwają dalsze czynności policji i prokuratury w tej sprawie - podkreślił Jeżak. Dodał, że śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Radom-Zachód.

Czytaj też: Wybuchowe substancje w starej naczepie, straż interweniuje co miesiąc, na utylizację nie ma pieniędzy:

Porzucona naczepa z groźnymi substancjami w Czosnowie
Porzucona naczepa z groźnymi substancjami w CzosnowieArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Autor:dg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KWP w Radomiu

Pozostałe wiadomości