Radni Mazowsza chcą komisji śledczej ws. lotniska Modlin

Lotniska Modlin / Facebook.comNaprawa pasa startowego w Modlinie

- W styczniu złożymy wniosek o powołanie specjalnej komisji, która wyjaśni zamieszanie wokół lotniska w Modlinie - zapowiedział Krzysztof Gawkowski, radny sejmiku Mazowsza i sekretarz generalny SLD. Radni dyskutowali w poniedziałek o sytuacji w porcie, który został zamknięty po decyzji inspektora nadzoru budowlanego. Cofnął on pozwolenie na użytkowanie betonowej części pasa startowego. Obecnie trwa jej remont.

Na poniedziałkowej sesji sejmiku Mazowsza radni opozycji domagali się wyjaśnienia sytuacji w porcie lotniczym. Województwo Mazowieckie jest jednym z udziałowców spółki, która zarządza lotniskiem Modlin.

Skarbnik Mazowsza Marek Miesztalski, który jednocześnie jest członkiem rady nadzorczej lotniska, powiedział, że szczegółowe informacje na ten temat radni otrzymają po Nowym Roku.

- Zwróciliśmy się do władz portu o przygotowanie szczegółowej informacji na temat ostatnich wydarzeń - zapowiedział Miesztalski. "To Modlingate" Ale radnym opozycji to nie wystarcza. Zapowiedzieli, że w styczniu 2013 r. złożą wniosek o utworzenie doraźnej komisji Sejmiku Mazowsza ds. wyjaśnienia sytuacji w Modlinie. - To będzie komisja śledcza, która mam nadzieję wyjaśni wszystkie wątpliwości związane z inwestycją - powiedział Krzysztof Gawkowski, radny Sejmiku Mazowsza i sekretarz generalny SLD. - To jest Modlingate - dodał. Do wyjaśnienia jest, ich zdaniem, wiele. - Chcemy poznać wszystkie ekspertyzy i raporty odnośnie pasa startowego, szczególnie części betonowej. Chcemy ustalić, dlaczego do dzisiaj nie został uruchomiony system ILS i dlaczego budowę łącznika kolejowego pomiędzy lotniskiem a stacją PKP Modlin będzie nadzorowała spółka Praha, specjalizująca się w wynajmie biur - wylicza Grzegorz Pietruczuk, radny sejmiku SLD. Potrzebny remont pasa 22 grudnia 2012 r. wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego cofnął pozwolenie na użytkowanie betonowej części pasa startowego lotniska w Modlinie. Powodem były pęknięcia i dziury. Specjalny zespół, złożony z przedstawicieli inwestora, generalnego wykonawcy, podwykonawcy i ekspertów technologii materiałowej wstępnie ocenił, że uszkodzenia pasa przy progach 08 i 26, w części wykonanej z betonu cementowego, nastąpiły pod wpływem działania czynników atmosferycznych, tj. niskiej temperatury.

Lotnisko ma czas do końca marca 2013 r. na naprawę dwóch betonowych fragmentów drogi startowej - czytaj więcej na ten temat.

Port deklarował, że I etap prac chce skończyć w styczniu. Latają z Okęcia Na razie loty z Modlina są przekierowywane na inne lotniska, przede wszystkim na Okęcie. Tam zdecydowały przenieść się Ryanair i Wizz Air. Jak informują Koleje Mazowieckie, zawieszone zostało funkcjonowanie autobusów dowozowych ze stacji kolejowej PKP Modlin oraz punktu informacyjnego na hali przylotów - do odwołania. Bieżące informacje o rejsach dostępne są na stronie internetowej: modlinairport.pl oraz w punkcie Informacji Lotniskowej, pod numerem tel.: 22 346 43 60 i 22 346 43 61. bf/mz

Źródło zdjęcia głównego: Lotniska Modlin / Facebook.com

Pozostałe wiadomości