Prokuratura: "Frog" już pół roku temu złamał zakaz prowadzenia pojazdów

"Frog" znów usłyszy zarzuty TVN24

W komisariacie policji na Białołęce na Roberta N. czeka już postanowienie o przedstawieniu zarzutów. Na pierwsze wezwanie mężczyzna nie stawił się.

Kilka dni temu pisaliśmy o zatrzymaniu najbardziej znanego warszawskiego pirata drogowego Roberta N., ps. Frog. 28-latek został zatrzymany przez policjantów z Woli na ulicy Obozowej do, jak zapewniała Komenda Stołeczna Policji, "rutynowej kontroli". Siedział za kierownicą porsche. Od ponad dwóch lat jest objęty sądowym zakazem kierowania pojazdami.

Tymczasem, jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl, śledczy są przekonani, że "Frog" już wcześniej złamał prawo.

Film znaleziony w sieci

W marcu tego roku Monika Mieczykowska, wiceszefowa Prokuratury Okręgowej w Płocku znalazła w internecie film, z którego wynikało, że "Frog" łamie orzeczony przez sąd zakaz. Skąd zainteresowanie płockiej prokuratury Robertem N.? Stąd, że to właśnie ta prokuratura sporządziła przeciwko niemu akt oskarżenia za szaloną jazdę ulicami Warszawy i na obwodnicy Kielc w 2014 roku. Prokurator Mieczykowska osobiście występuje w toczącym się przed warszawskim sądem procesie, na każdą rozprawę przyjeżdżając z Płocka.

- 23 marca 2018 roku prokurator przesłała powyższe nagranie wraz z zawiadomieniem do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Ponadto zgłosił wniosek dowodowy o włączenie zabezpieczonego nagrania do materiału dowodowego w toczącym się postępowaniu [sądowym - red.] - informuje prokurator Iwona Śmigielska-Kowalska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Płocku.

Wkrótce usłyszy zarzuty

Warszawscy śledczy doszli do wniosku, że do złamania zakazu doszło jednak po prawej stronie Wisły i pod koniec maja zawiadomienie wraz z filmem trafiło do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Jej rzecznik Marcin Saduś wyjaśnia: - Mamy materiał dowodowy, który potwierdza, że Robert N. złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Prowadząca sprawę policja z Białołęki już od wakacji ma przygotowane postanowienie o przedstawieniu zarzutów. Robert N. dostał już nawet wezwanie na przesłuchanie. Nie stawił się, ale, jak zapewnia prokurator Saduś, była to nieobecność usprawiedliwiona.

Wkrótce ma zostać wyznaczony inny termin ogłoszenia mu zarzutów. Dodatkowo ma także usłyszeć zarzuty za wrześniową jazdę za kierownicą porsche.

Ponad 100 wykroczeń

Do tej pory Robert N. został pięciokrotnie skazany przez sąd za swoją szaleńczą jazdę ulicami Warszawy w czerwcu 2014. Pięciokrotnie, bo policja podzieliła ten rajd na pięć różnych spraw, w zależności od tego, przez którą akurat dzielnicę przejeżdżał kierowca sportowego BMW. Łącznie popełnił wówczas ponad 100 wykroczeń.

W dwóch wyrokach orzeczono kary aresztu (30 i 10 dni), w trzech kary grzywny (dwa razy po 5 tysięcy złotych, raz 4 tysiące), N. musiał też pokryć koszty procesu. Ale najbardziej dolegliwe dla niego były trzyletnie zakazy prowadzenia pojazdów. Orzeczono je w czterech z pięciu wyroków, przy czym w jednym przypadku był to też zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych "w ruchu lądowym, powietrznym i wodnym". To istotne, bo "Frog" jest też miłośnikiem latania.

"Zakazy nie sumują się"

Czy cztery zakazy po trzy lata oznaczają 12 lat zakazu prowadzenia pojazdów? Odpowiedź brzmi "nie". - Zakazy nie sumują się, ale biegną równolegle od momentu orzeczenia pierwszego zakazu do zakończenia ostatniego - podkreśla prof. Ryszard Stefański z Uczelni Łazarskiego, specjalista od prawa wykroczeń i prawa drogowego. - Już dawno postulowałem, by to zmienić - dodaje.

W przypadku Roberta N. oznacza to zatem, że zakaz obowiązuje od 16 lutego 2016 (data uprawomocnienia się pierwszego wyroku) do 26 kwietnia 2019 roku (dzień, w którym upływają trzy lata od ostatniego wyroku z orzeczonym zakazem). Czyli trzy lata, dwa miesiące i 10 dni. Czyli łącznie 1164 dni.

Jeszcze przed wrześniowym zatrzymaniem Robert N. pisał na swoim profilu na Facebooku: "Od kilku lat żyję zgodnie z prawem i obowiązującymi normami społecznymi. Mam zakaz prowadzenia pojazdów i konsekwentnie po ulicy jeżdżę jedynie rowerem".

"Stało się. Nie ma co się oszukiwać"

Już po zatrzymaniu pisał tak: "Stało się. Nie ma co się oszukiwać, że wsiadanie za kółko podczas obowiązującego zakazu jest głupotą - bez względu na okoliczności. Ale właśnie o tych okolicznościach chciałbym jednak nieco napisać. (…) A co jeśli okazałoby się, że faktycznie po ulicy jeżdżę jedynie rowerem, ale akurat tego felernego dnia, po 16 godzinach pracy, zmęczony anginą odstawiałem auto z warsztatu pod firmę po zakończonej modyfikacji wydechów. Tak po prostu. Wiedząc, że wszyscy pracownicy już odpoczywają po ciężkim dniu pracy w rodzinnych domach a na rano auto musi być gotowe do wynajmu.

A co, jeśli nawet podczas tych 4 latach męczarni z sądami i Policją, mega dotkliwych karach w tym więzienia i zakazu orzeczonego na 3 lata (pokuta dawno już odbyta, bo w sumie autem nie poruszam się na co dzień od 2014 roku), faktycznie kilka razy, z braku możliwości albo zwyczajnej chęci pomocy, incydentalnie przejechałbym autem kilka kilometrów. Czy wtedy nadal wieszalibyście na mnie psy i uważalibyście, że trzeba mnie zamknąć? (...) Jadąc w 100% zgodnie z przepisami, nie narażając nikogo na utratę, choćby włosa z głowy, zatrzymałem się do rutynowej kontroli. Dawny Frog wcisnąłby gaz do dechy i w mediach mogliby co najwyżej napisać o poszukiwaniach kierowcy białego Porsche, który skutecznie uciekł Policji. Ja stwierdziłem, że to bez sensu. Nie daj boże podczas uciekania coś poszłoby nie tak. Potrąciłbym kogoś lub spowodował wypadek z udziałem innego auta. Czy to nie jest decyzja zresocjalizowanego i dojrzałego człowieka? Jestem dumny z jej podjęcia i zarazem w pełni gotowy na poniesienie odpowiedzialności za incydent, do którego oczywiście nie powinienem dopuścić i bardzo tego żałuję" (pisownia oryginalna).

Zobacz materiały o wrześniowym zatrzymaniu "Froga":

[object Object]
Znów jest głośno o Robercie N. ps. Frog | tvn24
wideo 2/2

Piotr Machajski

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Grupa kilkunastu osób z inicjatywy Ostatnie Pokolenie zablokowała aleję Wilanowską w Warszawie. Były utrudnienia w ruchu. Po kilkunastu minutach aktywistki i aktywiści zostali usunięci przez policję.

Aktywiści klimatyczni znów w akcji. Zablokowali ważną ulicę

Aktywiści klimatyczni znów w akcji. Zablokowali ważną ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Borzęcinie Dużym kierowca potrącił dwóch 12-letnich chłopców. Jeden z nich zginął na miejscu. 26-latek kierujący autem był pijany. W sobotę wieczorem sąd zadecydował o aresztowaniu podejrzanego.

Areszt dla kierowcy, który potrącił 12-latków w Borzęcinie Dużym

Areszt dla kierowcy, który potrącił 12-latków w Borzęcinie Dużym

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni interweniowali na pokładzie samolotu, który miał odlecieć z Lotniska Chopina do Wenecji. Powodem był agresywny pasażer, który nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej i nie stosował się do poleceń personelu.

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od czwartku mieszkańcy Pragi Południe i Rembertowa mają do dyspozycji wygodne i bezpieczne przejścia przez tory kolejowe. Zabiegali o nie od wielu lat. Przeprawy ułatwią dojście m.in. do rezerwatu przyrody Olszynka Grochowska.

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policja z Płocka zatrzymała 35-latka, który próbował ukraść alkohol z jednego z marketów na terenie miasta. Mężczyzna groził nożem ochroniarzowi, pracownikom sklepu, a potem również funkcjonariuszom. Został obezwładniony. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Chciał ukraść alkohol. Groził nożem pracownikom sklepu i policjantom

Chciał ukraść alkohol. Groził nożem pracownikom sklepu i policjantom

Źródło:
PAP

Wprowadzaniu stref czystego transportu w polskich miastach powinien towarzyszyć rozwój transportu zbiorowego - uważa rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej. Punktualne, czyste i szybkie autobusy czy pojazdy szynowe spowodują, że chętniej zrezygnujemy z jazdy samochodem.

Strefa Czystego Transportu to "martwy przepis"? Aby działała, "musi rozwijać się komunikacja publiczna"

Strefa Czystego Transportu to "martwy przepis"? Aby działała, "musi rozwijać się komunikacja publiczna"

Źródło:
PAP

Na ławie oskarżonych zasiądzie Tomasz G., który spowodował tragiczny wypadek w Gostyninie. Mężczyzna śmiertelnie potrącił kobietę prowadzącą wózek z 9-miesięcznym dzieckiem. Był pod wpływem alkoholu.

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka rzeźb warszawskiego artysty Łukasza Krupskiego można oglądać przy kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży. Stanęły tam w ramach plenerowej wystawy "Magia spotkania", i zostaną do 10 października.

Plac Trzech Krzyży jak grecka agora. Przed kościołem stanęła plenerowa wystawa rzeźby

Plac Trzech Krzyży jak grecka agora. Przed kościołem stanęła plenerowa wystawa rzeźby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

43 pingwiny z warszawskiego zoo tymczasowo zmieniły lokum. Zajęły część wybiegu po niedźwiedziach polarnych na czas budowy nowego domu.

Warszawskie pingwiny przeprowadziły się na wybieg niedźwiedzi

Warszawskie pingwiny przeprowadziły się na wybieg niedźwiedzi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgodnie z nowymi zasadami obowiązującymi w schronisku na Paluchu zainteresowani przyjęciem zwierzaka pod swój dach muszą najpierw zadzwonić do Biura Przyjęć i Adopcji. Zdaniem wolontariuszy to niepotrzebnie wydłuży proces adopcji i w efekcie doprowadzi do spadku ich liczby. Zarzutów wobec zmian wprowadzanych przez dyrekcję placówki jest więcej.

Wolontariusze krytykują zmiany w schronisku, obawiają się spadku liczby adopcji zwierząt

Wolontariusze krytykują zmiany w schronisku, obawiają się spadku liczby adopcji zwierząt

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Na weekend oraz pierwsze dni nowego tygodnia zaplanowano kilka remontów. Nowy asfalt zyska skrzyżowanie Powązkowskiej i Krasińskiego, a także ulica Jana Kazimierza czy plac Na Rozdrożu. Na Słomińskiego przy parku Traugutta wymienione zostaną rozjazdy tramwajowe. Zmieniona organizacja ruchu zawita także na nowo wybudowany odcinek ulicy Jana III Sobieskiego.

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciężkie, połamane konary starego drzewa zwisały nad chodnikiem na Pradze Południe. Zagrażały przechodniom i zaparkowanym obok samochodom. Na miejscu interweniowały służby.

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Zarządu Zieleni Warszawy wpływa sporo zgłoszeń dotyczących konieczności wykoszenia lub wstrzymania koszenia trawników. - Racje dostrzegamy po obu stronach - przyznają miejscy ogrodnicy. Tłumaczą też, dlaczego w niektórych częściach miasta widać kawałki łąki, a w innych krótko przycięte trawniki.

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości co do obowiązującej od początku lipca w Warszawie strefy czystego transportu. Chodzi o interpretację przepisów umożliwiających wjazd do miasta samochodom wszystkich seniorów, którzy mają ukończone 70 lat. RPO zwrócił się do drogowców o wyjaśnienia.

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Źródło:
PAP

Policjanci z Płońska oraz inspektorzy ochrony środowiska pojawili się na terenie jednej z tamtejszych firm. W nieużytkowanych budynkach zastali mauzery z nieznaną substancją, zafoliowane kartony i worki ze śmieciami. Trwają badania, czy znalezisko może być niebezpieczne.

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Piasecznem pociąg Intercity śmiertelnie potrącił mężczyznę. Strażacy ewakuowali 350 pasażerów. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów na pociągi wybranych relacji.

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu 39-letni mieszkaniec podwarszawskiego Piaseczna został trzykrotnie ugodzony nożem. Znaleziono go na ulicy, ranny siedział przed budynkiem banku. Policjanci zatrzymali już dwóch podejrzanych. Usłyszeli prokuratorskie zarzuty.

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minęły ponad dwa tygodnie od zmiany przepisów, która nakłada na kierowców przewozu osób obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy. Jak informuje jedna z większych platform skupiających kierowców, od wejścia w życie przepisów liczba kierowców przewozu osób w stolicy zmniejszyła się o 26 procent. Z kolei Komenda Stołeczna Policji wystawiła w tym czasie 31 mandatów i pięć wniosków o ukaranie do sądu.

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvn24.pl, PAP

Stołeczni radni zagłosowali w czwartek za podniesieniem maksymalnych opłat za przewozy taksówkami w Warszawie. Przyjęta uchwała likwiduje podział na strefy w granicach miasta. Wprowadza też zmiany w oznakowaniu taksówek.

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Źródło:
PAP

W piątek i niedzielę na Stadionie Narodowym w Warszawie zagra zespół Metallica. Stołeczni urzędnicy zapowiadają, że w związku z koncertami mieszkańców Saskiej Kępy czekają utrudnienia. Apelują też do fanów amerykańskiej grupy, by na koncert przyjechać komunikacją miejską. Tak najwygodniej.

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Źródło:
PAP

Rusza Rodzinna Strefa Sportu przed Pałacem Kultury, z której mogą już korzystać warszawianki i warszawiacy. Atrakcje będą bezpłatne i dostępne do 29 września, ale na niektóre potrzebna jest wcześniejsza rejestracja.

Korty tenisowe i tor przeszkód przed Pałacem Kultury

Korty tenisowe i tor przeszkód przed Pałacem Kultury

Źródło:
tvnwarszawa.pl