Siarczysty mróz w stolicy. Kilkugodzinne opóźnienia pociągów. Wrócił też smog

Najnowsze

Aktualizacja:
Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl, PAP
Utrudnienia na koleiTVN24
wideo 2/3
TVN24Utrudnienia na kolei

W poniedziałek rano termometry w Warszawie wskazywały prawie 20 stopni poniżej zera. Stołeczne stacje pomiarowe alarmują też o wysokim stężeniu szkodliwych pyłów w powietrzu. Trzeba liczyć się z utrudnieniami na drogach i kolejowych trasach, a także silnym mrozem również w nocy.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym mrozie dla wszystkich województw. Na Mazowszu ostrzeżenie będzie obowiązywać do wtorku, do godziny 9. Jak podaje portal tvnmeteo.pl, w poniedziałek rano słupki rtęci wskazywały -19 stopni. W ciągu dnia mróz będzie nieco lżejszy – termometry pokażą maksymalnie -12 stopni. Silny mróz pozostanie z nami jeszcze w nocy z poniedziałku na wtorek. Potem w ciągu dnia temperatura będzie rosnąć. We wtorek prognozuje się -2 stopnie. W środę, jak przekazują synoptycy, przyjdzie odwilż.

Smog w Warszawie

Wraz z drastycznym spadkiem temperatury w stolicy pojawił się smog. W czterech z sześciu warszawskich stacji pomiarowych jakość powietrza jest "fatalna". Według najnowszych pomiarów na Bielanach stężenie pyłu PM 10 przekroczyło 160 µg/m3, a pyłu 2,5 PM - 150 µg/m3. Pozostałe stacje pomiarowe wskazują stężenie szkodliwych pyłów na poziomie od 120 do 150 µg/m3.

O wysokich stężeniach ostrzega stołeczny ratusz. W komunikacie urzędnicy zalecają unikanie przebywania na dworze i wietrzenia pomieszczeń oraz rezygnację z aktywności fizycznej na zewnątrz. "Zalecenia kierowane są do wszystkich mieszkańców, szczególnie do kobiet w ciąży oraz rodzin z małymi dziećmi, osób starszych i chorych" – czytamy w komunikacie.

Jednocześnie ratusz apeluje o pozostanie w domach, jeżeli jest to możliwe, zaprzestanie palenia w kominkach, informowanie straży miejskiej o podejrzeniach spalania odpadów, ograniczenie korzystania z transportu.

Utrudnienia na drogach i na kolei

Jak informował Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl, niska temperatura powoduje problemy na drogach oraz w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. - Na Wisłostradzie rano zepsuł się miejski autobus. Również na Wisłostradzie na wysokości Trasy Toruńskiej doszło do kolizji kilku samochodów, co wywołało utrudnienia w kierunku centrum – przekazał nasz reporter.

O utrudnieniach informowali również kolejarze. Zarówno pociągi dalekobieżne, jak i Kolei Mazowieckich oraz Szybkiej Kolei Miejskiej były opóźnione. W niektórych przypadkach opóźnienia sięgało nawet 280 minut. "Występują zmiany w kursowaniu pociągów spowodowane usterką sieci na stacji Warszawa Wschodnia oraz na torach wyjazdowych Kolei Mazowieckich i usterką rozjazdów na torach wyjazdowych PKP Intercity. Na miejscu działają służby techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych, PKP Energetyka oraz przewoźników" – czytamy w komunikacie.

Około godziny 10 PKP Intercity przesłało kolejny komunikat. "Służby techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. o godzinie 9:15 stwierdziły usterkę sieci trakcyjnej nad jednym torem pomiędzy stacją Warszawa Wschodnia a Falenicą. Na miejsce skierowano pociąg sieciowy. Po porannej naprawie stwierdzono także uszkodzenie sieci na stacji Warszawa Wschodnia, naprawiana jest sieć na torach wyjazdowych Kolei Mazowieckich. Zarządca infrastruktury współpracuje z przewoźnikami, by minimalizować powstałe zmiany w rozkładzie jazdy" – poinformowali kolejarze.

Jak przekazała Donata Nowakowska z Kolei Mazowieckich, do awarii doszło również w sekcji Warszawa-Grochów.

O innej usterce informowano również po godzinie 7. Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacji Warszawa Zachodnia i związanymi z tym utrudnieniami w ruchu wszystkich przewoźników, pociągi SKM linii S1, S2 i S3 w obu kierunkach mogą być opóźnione do około 60 minut. - Oczekujemy na dalsze informacje od zarządcy infrastruktury, spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Niezwłocznie poinformujemy Państwa o wszelkich zmianach i uaktualnieniach dotyczących tej sytuacji – podał w poniedziałek rano dyżurny ruchu SKM.

"Sieć kolejowa w kraju jest przejezdna. Poza przerwą w ruchu od godz. 13.00 na linii Poznań - Warszawa na odcinku Błonie - Ożarów, gdzie pociągi dalekobieżne kierowane są przez Skierniewice, a Koleje Mazowieckie wprowadziły zastępczą komunikację autobusową" – poinformowały z kolei o 14.30 PKP Polskie Linie Kolejowe.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o awarii ciepłowniczej na Ursynowie:

Awaria ciepłownicza na UrsynowieArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl