OSP Białołęka znowu okradziona. "Auto zostało unieruchomione"

Złodzieje ukradli ponad 100 litrów paliwa
Złodzieje ukradli ponad 100 litrów paliwa
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Złodzieje ukradli ponad 100 litrów paliwaMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Ukradli paliwo i zniszczyli akumulator. OSP Warszawa-Białołęka nie po raz pierwszy padła ofiarą złodziei.

O zdarzeniu strażacy poinformowali w niedzielę na Facebooku. "Z przykrością informujemy, że po raz kolejny zostaliśmy okradzeni. Tym razem ktoś pokusił się na paliwo. Została również uszkodzona klapa od akumulatorów" – pisali w krótkim komunikacie.

"Samochód stał cały weekend"

Zniszczenia zostały zauważone w niedzielę wieczorem. - Przez cały weekend samochód stal na miejscu, ostatni wyjazd odbył się w piątek – mówi przedstawiciel strażaków Krzysztof Budek.

Jak podaje, z wozu zniknęło ponad 100 litrów paliwa. - Ktoś próbował ukraść też akumulatory, ale nie był w stanie się do nich dostać, dlatego została zniszczona ich osłona – dodaje.

Strażacy dysponują obecnie dwoma wozami: ciężkim gaśniczym i lekkim operacyjnym. Trzeci trafił do muzeum.

Utrzymanie jednostki obowiązkiem gminy

"Może koszt paliwa nie jest duży, ale auto zostało unieruchomione, a ciężko zbierane przez nas fundusze na utrzymanie jednostki znów okazały się bezwartościowe" – kontynuują ochotnicy na Facebooku.

Strażacy nie są finansowani przez miasto, chociaż - jak przyznaje Budek w rozmowie z naszą redakcją - ustawa o ochronie przeciwpożarowej informuje, że utrzymanie jednostki jest obowiązkiem samorządowców. "Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej ponosi gmina" – czytamy w Art. 32 pkt 2 wspomnianej ustawy.

- To, że nie jesteśmy finansowani, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa Ewa Gawor argumentuje brakiem wpisu do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – mówi Budek, jednak zaznacza, że ustawa o ochronie przeciwpożarowej ani słowem nie wspomina o takim warunku.

Wątpliwości rozwiewa jednak Magdalena Łań z urzędu miasta.

- Zapis, że gminy wpierają lokalne jednostki dotyczy całego kraju, ale sytuacja wygląda nieco inaczej w Warszawie – wyjaśnia. Stolicę zabezpiecza Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej i z jej rekomendacji wybrane zostały trzy jednostki OSP jako siły wspomagające. Te znajdują się w Wesołej, Starej Miłosnej i Ursusie, bo – jak informuje urzędniczka – są najlepiej wyszkolone i spełniają standardy wyznaczone przez komendę miejską. Dostają rocznie milion złotych do podziału.

- Ani Białołęka, ani żadna inna straż (poza wspomnianymi trzema - red.) nie będzie wspomagana finansowo – kończy Łań i potwierdza, że ustawa nie zobowiązuje miasta do dofinansowywania ochotniczych straży pożarnych.

Zgłosili czy nie zgłosili?

Jak podsumowuje przedstawiciel straży, służby zgłosiły fakt kradzieży do Komendy Rejonowej na Białołęce "w poniedziałek albo wtorek". - Na pewno dwóch strażaków miało jechać na komisariat, bo zabierali dokumenty – mówi. O zdarzeniu jako pierwszy miał dowiedzieć się znajomy oficer operacyjny.

Tymczasem Paulina Onyszko z KRP VI dla Białołęki, Pragi Północ i Targówka przyznaje, że policjanci nie otrzymali zgłoszenia, a o kradzieży dowiedzieli się z… przekazów medialnych. - To my skontaktowaliśmy z jednostką i strażacy na naszą prośbę złożą zawiadomienie – oznajmia.

Policja po raz kolejny będzie działać w sprawie OSP Białołęka. Jak podaje portal remiza.pl, jednostka okradziona została po raz pierwszy w maju 2018 roku. Zabrano wtedy "dwie prądownice, węże W52 i 75, kombinezon chroniący przed ukąszeniami owadów błonkoskrzydłych i narzędzie holligan", a straty wycenione zostały na około pięć tysięcy złotych. Jak informuje Budek, sprawa do tej pory nie została wyjaśniona.

ab/r

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl