Modlin szykuje się do rozbudowy

[object Object]
O planach rozbudowy portuTVN24 , fot. Modlin
wideo 2/2

Nawet 6 milionów osób rocznie ma przyjmować lotnisko w Modlinie po przebudowie. To odpowiedź na rosnący ruch pasażerski. Inwestycja planowana jest w ciągu dwóch lat.

Informacje o planowanej rozbudowie portu władze lotniska podały podczas konferencji "Aktualne wyzwania polskiego lotnictwa cywilnego – bezpieczeństwo, innowacje, perspektywy". Jak przypomniał p.o. prezes lotniska w Modlinie Leszek Chorzewski, po pięciu latach działania dynamiczny rozwój portu wymusza konieczność jego rozbudowy. W efekcie zaprojektowanej modernizacji terminal w Modlinie przyjmie do 6 mln pasażerów rocznie.

18 miesięcy na budowę

- Jesteśmy gotowi do obsłużenia rocznie, nawet o 25 procent więcej pasażerów. Lotnisko może działać niemal przez całą dobę, gdyż nie obowiązują tu zakazy związane z ciszą nocną. Nasze lotnisko nie osiągnęło jeszcze pełnej przepustowości, ale by odpowiedzieć na oczekiwania rynku planujemy wiele inwestycji – stwierdził Chorzewski. Żeby inwestycja mogła ruszyć, na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy musi zapaść decyzja o zaciągnięciu kredytu. – Zakładam, że taka decyzja nie może nie zapaść. Myślę, ze w tym roku moglibyśmy zakończyć wszystkie procesy przetargowe i formalnie rozpocząć inwestycję. Cykl budowy nowego terminala to około 18 miesięcy – zaznaczył Chorzewski. Władze portu liczą też na doprowadzenie w ciągu kilku lat linii kolejowej do lotniska.

Obezwładnić drona

Jak zauważył z kolei prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Niedziela, rozbudowa Modlina to wzrost natężenia ruchu lotniczego w Polsce, znacznie szybszego niż na Zachodzie. - Do roku 2030-2032 osiągniemy podwojenie natężenia ruchu lotniczego nad Polską - ocenił Niedziela i podkreślił, że polski system zarządzania ruchem, za który odpowiada PAŻP, jest na "dobrym, europejskim poziomie".

Port ma się stać wsparciem dla notującego z każdym rokiem wzrost odprawianych podróżnych Lotniska Chopina. Obecnie z Modlina latają w ponad 50 kierunkach samoloty przewoźnika Ryanair, a w planach jest także dopuszczenie innych linii. Do dziś odprawiono w Modlinie prawie 10 milionów pasażerów. Leszek Chorzewski zaznaczył, że jeszcze tego lata w Modlinie planowany jest pokaz systemu, który jest w stanie obezwładnić drona w wyjątkowo niebezpiecznej sytuacji, np. gdy pojawi się na ścieżce schodzenia lądującego samolotu.

PAP/ran/b

Pozostałe wiadomości