Mistrzowie, gwiazdy, celebryci. Muzyka wróci na Starówkę

Festiwal przyciąga tysiące słuchaczymat. organizatora

Amerykańską tradycją, izraelską refleksją, skandynawską mrocznością i kubańską energią mienić będą się barwy tegorocznego Jazzu Na Starówce. Największymi gwiazdami 21. już edycji festiwalu będą Christian McBride, Shai Maestro, Terje Rypdal i Omar Sosa. Inauguracyjny koncert, jak zawsze, w pierwszą sobotę lipca.

Amerykańską tradycją, izraelską refleksją, skandynawską mrocznością i kubańską energią mienić będą się barwy tegorocznego Jazzu Na Starówce. Największymi gwiazdami 21. już edycji festiwalu będą Christian McBride, Shai Maestro, Terje Rypdal i Omar Sosa. Inauguracyjny koncert, jak zawsze, w pierwszą sobotę lipca.

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce to jedna z najpopularniejszych tego typu imprez w Polsce. Jak wyliczyli organizatorzy, przez w ciągu dwóch dekad przyciągnął pół miliona słuchaczy. Na tę liczbę złożyli się zarówno świadomi słuchacze, jak i przypadkowi przechodnie, wytrawni melomani i turyści, którzy spacerując po Starym Mieście zatrzymali się zwiedzeni jazzową nutą. Niektórzy po kilku minutach poszli dalej, inni stali się bywalcami kolejnych edycji festiwalu.

Polska gwiazda

Tegoroczną otworzy Wojciech Mazolewski Quintet. Basista z Trójmiasta to obecnie obok Tomasz Stańki, Włodka Pawlika i Leszka Możdżera najpopularniejszy polski jazzman. Pewnie nie prezentuje jeszcze poziomu swoich starszych kolegów, ale jest na dobrej ku temu drodze, a dzięki statusowi celebryty skutecznie popularyzuje gatunek.

Wojtek Mazolewski QuintetMichał Andrysiak / mat. organizatora
Christian McBridemat. organizatora

- Od wielu lat żaden polski artysta nie zagrał u nas na otwarcie. W tym roku uznaliśmy, że dobrze będzie zaprosić Wojtka, bo to artysta, który zmienił oblicze jazzu w Polsce. Pokazał, że to muzyka, która może nie boleć także kogoś, kto nie miał z nią zbyt wiele do czynienia – mówi tvnwarszawa.pl Krzysztof Wojciechowski, dyrektor festiwalu.

Amerykańska petarda

Numery dwa i trzy na festiwalowej rozpisce to także zespoły dowodzone przez kontrabasistów: Christian McBride Trio oraz Charnett Moffett's Nettwork. McBride to jeden z najwybitniejszych wirtuozów tego instrumentu w jego historii. Może pochwalić się czterema statuetkami Grammy, współpracą z wieloma wielkimi postaciami jazzu, ale również muzyki popularnej – Stingiem, Paulem McCartney'em czy Jamesem Brownem. - To jest jazz perfekcyjny, sto procent jazzu w jazzie. Gra mainstream, ale liczę na mocny funkowo-rockowy finał – cieszy się Wojciechowski.

Charnett Moffettmat. organizatora
Shai Maestro TrioHerbert Ejzenberg / mat. organizatora
Palle Mikkelborgmat. organizatora

Sensacyjnie zapowiada się koncert Charnetta Moffetta. Wybitnemu basiście towarzyszyć będzie doborowy skład w osobach: Stanleya Jordana na gitarze elektrycznej, Cyrusa Chestnuta na fortepianie oraz Jeffa "Taina" Wattsa na perkusji. W takim zestawieniu nigdy wcześniej w Polsce nie grali. – To nowy projekt. Nie wydali jeszcze płyty, więc nie do końca wiemy czego się spodziewać. Ale suma tych czterech indywidualności zapowiada niezłą jazdę, koncertową petardę – zapowiada nasz rozmówca.

Izraelska esencja

Ochłonąć będzie można tydzień później, bo wystąpi Shai Maestro Trio. Genialny izraelski pianista przez lata był częścią znakomitej grupy Avishaia Cohena, z którym zresztą zagrał na Starówce osiem lat temu. Teraz wraca jako lider własnego bandu, ale z podobna propozycją muzyczną – oszczędną, wykoncypowaną, piękną. Zapewne dowiedzie, że klasyczne, akustyczne trio to prawdziwa esencja jazzu.

Terje RypdalOliver Heisch / mat. organizatora

Na półmetku festiwalu, który przypadnie na 1 sierpnia, zagra zespół Wojciecha Konikiewicza. - Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to czas zadumy nad historią, dlatego zależy nam, żeby wtedy grali polscy artyści – tłumaczy Krzysztof Wojciechowski.

Skandynawska mroczność

Tydzień później sceną zawładną muzycy z Włoch. Warto skorzystać z okazji, bo w Polsce nieczęsto można oklaskiwać jazzmanów z Półwyspu Apenińskiego. Dzięki hojności Włoskiego Instytutu Kultury na Rynku Starego Miasta wystąpi Fabrizio Bosso Quartet. Bosso to obok Enrica Ravy, najlepszy z włoskich trębaczy o międzynarodowym zasięgu. - Niektórzy nazywają go włoskim Chetem Bakerem. Gra spokojną, stonowaną muzykę i myślę, że taki będzie jego koncert – opowiada szef festiwalu.

Następnym zespołem w programie jest austriacki Dickbauer Collective, poruszający się między jazzem a muzyką poważną. Dlatego jest to propozycja raczej dla bardziej wyrobionych słuchaczy.

Podobnie zresztą jak norwesko-duński Terje Rypdal & Palle Mikkelborg Project. Rypdal uznawany jest za jednego z najważniejszych gitarzystów jazzowych Europy, który odcisnął piętno zarówno na podejściu do gitarowej kompozycji i improwizacji. Projekt stworzony z Mikkelborgiem nie schlebia masowym gustom, to mroczne, skandynawskie brzmienie. – Od wielu lat chcieliśmy zaprosić Terje Rypdala, z różnych względów okazywało się to niemożliwe, ale wreszcie się udało. Osobiście na ten koncert czekam najbardziej i ciekaw jestem jak przyjmie go publiczność – zdradza Krzysztof Wojciechowski.

Kubański energia

Na koniec Jazzu Na Starówce warszawskiej publiczności zaprezentuje się kwartet Omara Sosy. Kubański pianista, który lubi też czasem pośpiewać, to atrakcja najważniejszych festiwali na świecie. Jego muzyka łączy jazzowe wyrafinowanie, afrykańską tradycję i kubańską energię. Pewne jest więc, że finał festiwalu pozytywny i bardzo roztańczony.

Wszystkie koncerty są bezpłatne. Rozpoczynają się o godz. 19 w kolejne soboty lipca i sierpnia.

PROGRAM FESTIWALU:

4 lipca - Wojciech Mazolewski Quintet (Polska)

11 lipca - Christian McBride Trio (USA)

18 lipca - Charnett Moffett's Nettwork ( USA)

25 lipca - Shai Maestro Trio (Izrael)

1 sierpnia – Wojciech Konikiewicz Trio (Polska)

8 sierpnia - Fabrizio Bosso Quartet  (Włochy)

22 sierpnia – Terje Rypdal & Palle Mikkelborg Project (Norwegia, Dania)

29 sierpnia - Omar Sosa  Quartet (Kuba)

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: mat. organizatora

Pozostałe wiadomości

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną rękę. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną rękę. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest skrzypaczką, gra w zespole jazzowym, uczy dzieci w szkole muzycznej i właśnie zginął jej instrument niezbędny do pracy. Nieznany sprawca w pociągu ukradł skrzypce Zuzanny Kosek-Giłki. Do kradzieży doszło prawdopodobnie na stacji Warszawa Zachodnia. Policja potwierdza, że przyjęła zgłoszenie w tej sprawie. Skrzypaczka apeluje o pomoc w odnalezieniu swojego instrumentu.

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanka podwarszawskich Łomianek zauważyła na swojej działce węża. Zaalarmowała strażników miejskich. Charakterystyczny zygzak na grzbiecie nie budził wątpliwości, że to jedyny jadowity wąż w Polsce.

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z łosiem, który przechadza się ulicą w Markach. Zwierzę przechodzi obok samochodów, jest zagubione.

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Zaplanowane na poniedziałek wybory na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie mogły się odbyć, gdyż stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa - napisał w oświadczeniu obecny rektor uczelni, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong. Decyzja miała zostać podjęta zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, będącego organem nadzoru uczelni. Innego zdania są pracownicy uniwersytetu, którzy twierdzą, że rektor stara się uniemożliwić przeprowadzenie wyborów. Zapowiadają protest.

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Źródło:
PAP

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl