Mieszkańcy Saskiej Kępy: organizujcie imprezy gdzie indziej!

Mieszkańcy Saskiej Kępy protestują UM

Stadion Narodowy nie oszczędza sąsiadów. W lipcu koncert AC/DC, w weekend festiwal fajerwerków, a 27 września PZU Maraton Warszawski. - Od ponad pół roku cierpimy z powodu zamknięcia mostu Łazienkowskiego. Zanim zostanie ponownie otwarty, takie imprezy można organizować gdzie indziej. Mamy dość - skarżą się mieszkańcy Saskiej Kępy i Gocławia.

Niezadowolenie mieszkańców spowodowane hałaśliwym sąsiedztwem Stadionu Narodowego stale rośnie. Mecz piłkarskie i głośne koncerty rockowe to nic przy tym, co czeka ich w najbliższy weekend. Na sobotę zaplanowano 7-godzinne "najpotężniejsze widowisko pirotechniczne w Polsce".

- Wybór lokalizacji jest bardzo niefortunny. Podobna impreza w Berlinie odbyła się w Maifeld, obszarze położonym za obwodnicą miasta, z dala od gęstej zabudowy mieszkaniowej. Czy w Warszawie w przypadku podobnych imprez wybór lokalizacji nie powinien być analogiczny? - pyta w rozmowie z tvnwarszawa.pl Tadeusz Rudzki z Samorządu Mieszkańców Saskiej Kępy.

- Naprawdę jesteśmy otwarci na dialog i kolejne spotkania, zarówno z mieszkańcami, jak i władzami, ale pamiętajmy, że PGE Narodowy znajduje się w sercu Warszawy i to się nie zmieni. Możemy i będziemy szukać zadowalających rozwiązań, ale na kompromisy muszą być gotowe obie strony. Naszym zadaniem jest takie zarządzanie obiektem, żeby zarabiał na siebie i był atrakcyjny pod względem nie tylko rozrywkowym, ale i sportowym - mówi nam Piotr Glinkowski z PL.2012+, a mieszkańców zachęca do kontaktu na specjalnego maila sasiedzi@pgenarodowy.pl.

Hałas, korki, zamknięte ulice

Ale problemem jest nie tylko hałas związany z masową imprezą na Narodowym. Saskersi podkreślają, że podczas imprez we znaki daje się też zamykanie ulic, co przy nieczynnym moście Łazienkowskim stanowi dla nich poważną uciążliwość.

- Przez cały tydzień nasza okolica jest zakorkowana. Codziennie stoimy godzinami w wielokilometrowych korkach, tracimy czas. Ciężko pozałatwiać jakiekolwiek sprawy, dlatego przekładamy je na weekend. Tymczasem wtedy organizuje się nam takie imprezy - tłumaczy Rudzki.

I na listę skarg mieszkańców do władz dopisuje "PZU Maraton Warszawski", który ma odbyć się 27 września. Trasa obejmuje m.in. Zieleniecką, Francuską, Zwycięzców, Saską, Egipską, Wał Miedzeszyński i most Świętokrzyski.

- Regularnie spotykamy się z władzami, które zapewniają, że chcą zmniejszać ograniczenia w ruchu związane z zamkniętym mostem Łazienkowskim. Tymczasem trasa kolejnego maratonu nie została przemyślana, to jakieś kuriozum. Czujemy się lekceważeni - skarży się w imieniu mieszkańców.

Tędy pobiegną uczestnicy biegu:

Trasa biegu wywołuje niezadowolenie mieszkańcówmat. organizatora

"Poczekajcie do otwarcia mostu"

Po raz kolejny przesłali do dzielnicowego ratusza pismo z prośbą o uwzględnienie ich uwag.

- Wiemy, że biegi cieszą się dużą popularnością, a stadion musi na siebie zarabiać i jest wyjątkowym obiektem, ale naprawdę potrzeba trochę rozsądku przy wyznaczaniu tras kolejnych biegów - mówi nam Rudzki.

- Zaznaczamy, że mieszkańcy powitaliby maraton z dużo większym zrozumieniem, gdyby ruch na moście został przywrócony. Prosimy, by władze wstrzymały decyzje dotyczące imprez organizowanych na stadionie do czasu ponownego otwarcia mostu Łazienkowskiego - czytamy w dokumencie.

Jak dodaje Rudzki, sąsiedzi Narodowego liczą, że władze miasta będą negocjować z organizatorami imprez, by te były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców.

"Rozmawiamy z organizatorami"

Takiej gwarancji nie chce jednak dać miasto, choć do ratusza docierają skargi mieszkańców Saskiej Kępy.

- Rozumiemy mieszkańców, ale jako miasto nie mamy bezpośredniego wpływu na program imprez, które odbywają się na stadionie. O tym decyduje operator obiektu – zastrzega Agnieszka Kłąb, rzeczniczka stołecznego ratusza.

Jak jednak zaznacza, władze miasta starają się rozmawiać z organizatorami imprez, które mają miejsce zarówno na stadionie, jak i poza nim. - Jeśli ktoś, chce zorganizować wydarzenie po prawej stronie Wisły, to staramy się uzgodnić takie warunki, aby mieszkańcy, jak odczuli jak najmniejsze uciążliwości - zapewnia i tłumaczy, że m.in. z tego powodu większość imprez odbywa się głównie w weekendy, gdy większość osób nie musi dojeżdżać do pracy i szkół.

- Przykładamy także dużą wagę do informowania mieszkańców odpowiednio wcześnie. Przygotowujemy mapki i schematy utrudnień – wylicza Kłąb.

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁ "POLSKI I ŚWIAT" TVN24 O PROTESTACH MIESZKAŃCÓW:

Mieszkańcy Saskiej Kępy przeciwko imprezom
Mieszkańcy Saskiej Kępy przeciwko imprezomTVN24

Na Narodowym trwają przygotowania do sobotniej imprezy:

Przygotowania do wielkiego "pirotechnicznego święta"
Przygotowania do wielkiego "pirotechnicznego święta"Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl

kś/r

Źródło zdjęcia głównego: UM

Pozostałe wiadomości

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

21-letni kierowca trafił na dwa miesiące do aresztu. Spowodował wypadek, w wyniku którego zginął 19-latek - poinformowała rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu Ilona Cichocka. Jak się okazało, 21-latek miał 1,3 promila alkoholu w organizmie. Grozi mu do 12 lat więzienia.

19-latek zginął w wypadku. Kierowca był pijany, trafił do aresztu

19-latek zginął w wypadku. Kierowca był pijany, trafił do aresztu

Źródło:
PAP

Duże utrudnienia występowały w rejonie skrzyżowania Łopuszańskiej oraz Alej Jerozolimskich. W wyniku dwóch zdarzeń drogowych łącznie uszkodzonych zostało pięć samochodów. Jak poinformowała policja, nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Kolizja radiowozu i taksówki, tuż obok dachowanie

Kolizja radiowozu i taksówki, tuż obok dachowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Zwolenia (Mazowsze) interweniowali wobec właścicieli królika, którego przetrzymywano w gołębniku bez dostępu do wody, pożywienia i światła dziennego. Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi jej do trzech lat więzienia.

Królik uwięziony bez wody i jedzenia. Wezwano straż

Królik uwięziony bez wody i jedzenia. Wezwano straż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl