Warszawa nie otworzy przedszkoli i żłobków. Zamknięte będą też biblioteki i obiekty sportowe

Najnowsze

Autor:
dg/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trzaskowski: oczekujemy jasnych wytycznych w rozporządzeniuTVN24
wideo 2/3
TVN24Trzaskowski: oczekujemy jasnych wytycznych w rozporządzeniu

W czwartek warszawski ratusz podjął decyzję o wstrzymaniu się z otwarciem placówek kulturalnych, sportowych, żłobków i przedszkoli. Władze stolicy twierdzą, że nie ma szczegółowych wytycznych oraz stosownych rozporządzeń ze strony rządowej.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 6 maja możliwe będzie otwarcie żłobków i przedszkoli. Natomiast 4 maja zostanie zdjęty zakaz działalności instytucji kultury i wprowadzona możliwość otwarcia obiektów sportowych.

"Domagamy się jasnych wytycznych"

Jeszcze tego samego dnia Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy poinformował, że miasto nie będzie gotowe na otwarcie placówek. Jak przekonywał, nikt ze strony rządowej nie konsultował zakresu zmian w obostrzeniach z samorządowcami. Aby bezpiecznie otworzyć podlegające miastu placówki, brakuje przede wszystkim szczegółowych wytycznych.

W czwartek stołeczny ratusz poinformował w komunikacie, że otwarcie przedszkoli, żłobków, instytucji kultury i obiektów sportowych podległych miastu zostaje wstrzymane. – Nie widzę możliwości otwarcia 6 maja żłobków i przedszkoli, które podlegają miastu. Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo maluchów, ich rodziców i dziadków oraz personelu placówek. Chcemy rozmawiać z rządem i zwalczać epidemię, dlatego domagamy się jasnych wytycznych od rządu w sprawie reżimu sanitarnego - przekazał cytowany w komunikacie Rafał Trzaskowski.

Jak zaznaczają przedstawiciele ratusza, potrzebne są informacje między innymi o zasadach zachowania odległości między dziećmi, spożywania posiłków, organizacji zajęć czy procedury odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola, w przypadku podejrzenia wystąpienia koronawirusa u opiekunów dziecka.

Biblioteki i galerie sztuki pozostaną zamknięte

Wstrzymane zostanie również otwarcie instytucji kultury. Rząd zezwolił na otwarcie między innymi bibliotek i galerii sztuki.

- W Warszawie otwarcie miejskich muzeów i bibliotek publicznych nastąpi w późniejszym terminie, o czym będziemy na bieżąco informować. Otwarcie instytucji kultury wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim zależy nam na bezpieczeństwie naszych mieszkańców - czytelników, zwiedzających oraz pracowników instytucji. Chcemy mieć pewność, że wdrożone procedury będą dawały gwarancje bezpieczeństwa i sprostają wszystkim zagrożeniom związanym z epidemią - przekazała Aldona Machnowska-Góra, odpowiedzialna za kulturę i komunikację społeczną w warszawskim ratuszu.

W przypadku działalności bibliotek niezbędne jest zastosowanie rekomendacji Biblioteki Narodowej. Natomiast otwarcie muzeów, galerii sztuki oraz innych instytucji kultury działających w obszarze polityki pamięci i ochrony dziedzictwa, według informacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, należy przeprowadzać według trzystopniowego procesu. Wcześniej placówki muszą między innymi doposażyć miejsca kontaktu z publicznością w dodatkowe zabezpieczenia - w tym plastikowe przegrody, dokonać zmiany trybu pracy, by pracownicy mogli zachować dystans i pracować w systemie zmianowym, czy przeprowadzić przegląd sprzętu wentylacyjno-klimatyzacyjnego.

Jak zaznaczają przedstawiciele ratusza, wdrożenie tego "nie jest możliwe z dnia na dzień. Każde z działań wymaga odpowiedniego przygotowania, czasu, ale i dodatkowych środków".

Problem z obiektami sportowymi

Zdaniem ratusza brak szczegółowych wytycznych sanitarnych spowoduje również opóźnienie przy otwarciu obiektów sportowych.  - Szczątkowe wytyczne znajdują się z projekcie rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, do którego nanieśliśmy szereg uwag - poinformowała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Zdaniem wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, rządowe wytyczne co do otwarcia żłobków i przedszkoli są "bardzo klarowne":

"Dajemy bardzo klarowne wytyczne"TVN24

Autor:dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: archiwum

Tagi:
Raporty: