Wojewoda mazowiecki o otwarciu żłobków i przedszkoli: dajemy bardzo klarowne wytyczne

Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP
Wojewoda mazowiecki o otwarciu żłobków i przedszkoli
Wojewoda mazowiecki o otwarciu żłobków i przedszkoliTVN24
wideo 2/3
Wojewoda mazowiecki o otwarciu żłobków i przedszkoliTVN24

Dajemy bardzo klarowne, wbrew różnym zasłyszanym deklaracjom niektórych samorządowców, bardzo dokładne, szczegółowe wytyczne w zakresie tego, w jaki sposób należy zorganizować działanie żłobków i przedszkoli - oznajmił wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Zastrzegł jednocześnie, że zapewnienie higieny w tych placówkach jest zadaniem jednostek organizacyjnych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO>>>

Informację o wznowieniu działalności żłobków i przedszkoli od 6 maja przekazał w środę premier Mateusz Morawiecki. Bardzo szybko odniosły się do niej samorządy, deklarując, że czekają na dokładne wytyczne Ministerstwa Zdrowia i sanepidu, na jakich zasadach te placówki powinny zacząć funkcjonować. Pojawiły się też głosy o braku konsultacji poprzedzających wyznaczenie terminu ich uruchomienia.

Do części zarzutów samorządowców odniósł się w czwartek wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Na konferencji prasowej podkreślił, że jest ogromne oczekiwanie społeczne, aby odmrażać gospodarkę i życie społeczne, stopniowo dostosowując je do epidemii. - Jednym z takich elementów jest sprawowanie przez różnego rodzaju instytucje opieki nad małymi dziećmi, co umożliwia całemu szeregu osób podejmowanie normalnej aktywności i pracy - dodał.

Radziwiłł przypomniał, że zgodnie ze środową zapowiedzią rządu od 6 maja organy założycielskie - jednostki samorządu terytorialnego i prywatni właściciele - mają możliwość otwarcia przedszkoli i żłobków. Jak dodał, każdorazowa decyzja jest właśnie w ich rękach.

Drugi etap "odmrażania" gospodarkiKancelaria Premiera RP

"Płynie ogromna rzeka wsparcia"

Wojewoda zaznaczył, że strona rządowa, umożliwiając otwarcie tych placówek, stawia bardzo konkretne, precyzyjne warunki, na jakich może się to stać. Jak wymieniał, osobne wytyczne dotyczą organów założycielskich, osobne nauczycieli i opiekunów, osobne rodziców.

Wśród warunków otwarcia jest zapewnienie odpowiedniego poziomu higieny. Jak wskazał, to leży w zakresie obowiązków organów założycielskich. - Ale aby wesprzeć decyzje o rozpoczęciu działalności ze strony żłobków i przedszkoli, ze strony rządu, poprzez wojewodów, płynie ogromna rzeka wsparcia w zakresie środków do dezynfekcji rąk osób dorosłych, a także do dezynfekcji powierzchni - powiedział.

Radziwiłł poinformował, że to dziesiątki tysięcy litrów. Na całym Mazowszu pomoc wyniesie 78 tysięcy litrów i już jest przekazywana. Tylko w Warszawie będzie to 25 tysięcy litrów. Wojewoda zastrzegł, że nie jest to zaopatrzenie na długie miesiące, ale wesprze otwarcie placówek. W ocenie wojewody możliwość dezynfekcji rąk przez osoby dorosłe przebywające w placówce, a także zabawek i powierzchni, wydaje się kluczowa. Zwrócił uwagę, że nabycie środków nie stanowi dzisiaj problemu.

"Bardzo klarowne wytyczne"

Radziwiłł podkreślił, że do dokumentów, które przesłał w środę do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego na Mazowszu, dołączył listy "pytań i odpowiedzi", które mogą wspomóc podejmowanie decyzji.

- Dajemy bardzo klarowne, wbrew różnym zasłyszanym deklaracjom niektórych samorządowców, bardzo dokładne, szczegółowe wytyczne w zakresie tego, w jaki sposób należy zorganizować działanie żłobków i przedszkoli, ale jednocześnie pozostawiamy decyzje (…) jednostkom samorządu terytorialnego - powiedział. - Oni najlepiej wiedzą, czy jest możliwe zorganizowanie pracy tych placówek zgodnie z tymi wytycznymi, które zostały przekazane - dodał.

Przypomniał, że te osoby, dla których dzieci żłobki i przedszkoli nadal będą zamknięte, będą mogły korzystać z zasiłku opiekuńczego.

Trzaskowski: na pewno nie będziemy gotowi na środę

Wątpliwości, co do sposobu wznowienia działalności żłobków i przedszkoli wyrażał między innymi prezydent Rafał Trzaskowski. Jeszcze w środę przyznał, że warszawskie placówki nie będą gotowe na 6 maja. - Nie ma podstaw do tego, żeby dzieci były przyprowadzane do żłobków i przedszkoli w środę. Jeśli dostaniemy jasne wytyczne, wtedy ocenimy, ile czasu nam potrzeba do przygotowania się do otwierania tych placówek. Dziś mogę jasno powiedzieć: na pewno nie będziemy gotowi na środę - powiedział Trzaskowski w programie "Tak jest" na antenie TVN24.

Zapowiedział też, że nie zostaną one uruchomione, dopóki Ministerstwo Zdrowia nie wyda rozporządzenia, w którym zawarte będą wytyczne, określające ich działalność w reżimie sanitarnym. Jego zdaniem sanepid powinien też wydać rekomendacje, czy sytuacja epidemiologiczna w stolicy pozwala na bezpieczne otwarcie takich placówek.

Do sprawy Trzaskowski odniósł się ponownie podczas czwartkowego briefingu prasowego, gdzie znów zwracał uwagę, że samorządy nie mają odpowiednich narzędzi do oceny, w jaki sposób zorganizować pracę przedszkoli i żłobków, by nie stwarzać zagrożenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jego zdaniem to odpowiedzialność rządu. Prezydent zwrócił uwagę, że podobne dylematy pojawiają się w przypadku zapowiedzi dotyczących poluzowania ograniczeń dotyczących otwierania obiektów sportowych. - Domyślam się, choć ja nie jestem epidemiologiem, że może być zupełnie inna sytuacja bezpieczeństwa w miastach, gdzie ta epidemia wyglądała zupełnie inaczej niż w Warszawie. Rząd musi wydać w tej sprawie jasny komunikat. Liczba zachorowań wcale dramatycznie w ostatnich dniach nie spada - zaznaczył.

Trzaskowski: oczekujemy jasnych wytycznych w rozporządzeniu
Trzaskowski: oczekujemy jasnych wytycznych w rozporządzeniuTVN24

- Są też pytania o kwestie rozsądku. To, co nam rząd proponuje to otwieranie dużych obiektów sportowych dla kilku osób. Czy aby na pewno są to decyzje, które są przemyślane? Pytanie, czy te decyzje, które w ostatnich dniach wydaje rząd są ze sobą zsynchronizowane? - pytał prezydent. Jego zdaniem "trudno się w nich doszukać jakiejkolwiek logiki". - Z jednej strony uwalnia się gospodarkę, mówi się o otwieraniu obiektów sportowych, przedszkoli, żłobków, a z drugiej strony wszelkie obostrzenia dotyczące komunikacji miejskiej są utrzymane. To powinno być zsynchronizowane, bo jeżeli będzie coraz więcej ludzi, których rząd sam zaprasza do tego, żeby zaczęli brać udział w życiu społecznym, to trudno będzie utrzymać te zobowiązania, które sprawiają, że w tramwaju starego typu może jechać 9 osób, a w nowym 20 - zauważył Trzaskowski.

Sugerował też, że działania rządu mogą być motywowane politycznie, by pokazać Polakom, że w maju możliwe jest przeprowadzenie wyborów prezydenckich.

Autorka/Autor:kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W chwili wybuchu granatnika w gabinecie ówczesnego komendanta policji generała Jarosława Szymczyka nie było innych osób. To nowe ustalenia śledczych po incydencie z grudnia 2022 roku. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Źródło:
RMF RM, tvnwarszawa.pl

19 kwietnia przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W piątek w stolicy oprócz oficjalnych uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta, odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. Wystawy, pokazy filmy, czy tradycyjna już akcja "Żonkile". W południe zawyją także syreny.

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

Źródło:
PAP

Warszawscy rolkarze i wrotkarze rozpoczynają kolejny sezon wieczornych przejazdów po stolicy. Pierwsza impreza z cyklu Nightskating Warszawa odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia. Trasa biegnie przez cztery dzielnice: Śródmieście, Mokotów, Ochotę i Wolę.

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w "Faktach" TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl