Najnowsze

Rafał Trzaskowski zarządza dodatkowe dezynfekcje. Straż miejska ma pilnować młodzieży

Najnowsze

Autor:
katke/pm
Źródło:
tvnwarszawa.pl/ PAP
Dwa tygodnie służą, by zostać w domu
Dwa tygodnie służą, by zostać w domuTVN24
wideo 2/5
Prezydent Rafał Trzaskowski o sytuacji Warszawy

Będą dodatkowe dezynfekcje Veturilo. Poleciłem też straży miejskiej, by pilnowała młodzieży w większych grupach i wysyłała je do domów - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w czasie konferencji o działaniach miasta w związku z epidemią koronawirusa.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL >>>

Dziennikarze przyszli na poniedziałkową konferencję w okrojonym składzie. Miasto poprosiło, by redakcje pracowały zdalnie i przysyłały swoje pytania drogą elektroniczną.

Ograniczyć kontakty na dwa tygodnie

Prezydent Warszawy podkreślił, że właśnie zakończył prowadzenie sztabu kryzysowego za pośrednictwem wideokonferencji, gdzie rozmawiał ze wszystkimi współpracownikami z ratusza. - Za sytuację epidemiczną odpowiada rząd, ale musimy być przygotowani i współpracujemy z nim jako samorząd. Najlepiej ograniczyć kontakty społeczne na dwa tygodnie, kiedy zamknięte są szkoły. Apel, by wszyscy, którzy mogą, zostali w domu. Cieszę się, że olbrzymia większość warszawiaków się do tego zastosowała. To widać na ulicach - mówił Trzaskowski.

I wyjaśnił, jak wygląda współpraca z rządem. - Wszystko zgłaszamy wojewodzie. Chodzi o potrzeby szpitali miejskich, ale też sami podjęliśmy wysiłki, by dokupić konieczny sprzęt. To kolejne 30 stanowisk intensywnej opieki, które chcemy doposażyć - zapowiedział prezydent. Przypomniał też, że szpital na Wołoskiej zmieni się w szpital zakaźny. Inne przypadki nie będą tam leczone.

Ograniczenie pracy urzędów

Jak zaznaczył prezydent, od poniedziałku zmienia się system przyjmowania mieszkańców w urzędach. - Zachęcamy warszawiaków, żeby załatwiali sprawy tylko istotne. Wiele kwestii można rozwiązać przez system e-PUAP, drogą elektroniczną - przypomniał.

Trzaskowski dodał, że w placówkach wprowadzono nowe zasady: odpowiedni dystans pomiędzy mieszkańcem i urzędnikiem, dodatkowe dezynfekcje i czekanie interesantów na zewnątrz budynku. - W poniedziałek podzieliliśmy usługi urzędów na te, które są absolutnie konieczne, i sprawy mniej pilne. Bezpośrednio będą załatwiane: rejestracja urodzin i wszystkich spraw, którymi zajmuje się Urząd Stanu Cywilnego: śluby, odbiór dowodów osobistych, praw jazdy, czy rejestracja fabrycznie nowych pojazdów. W pozostałych przypadkach bezpośredni kontakt będzie wstrzymany. Prosimy o kontakt mailowy i telefoniczny - zaapelował prezydent.

Parkowanie na razie bez zmian

Władze Krakowa podjęły decyzję o tym, że od poniedziałku do końca miesiąca nie trzeba będzie płacić za parkowanie na obszarze płatnego parkowania. Podobnie jest w Gdyni. Warszawa na razie nie przymierza się do podobnego pomysłu.

- To, co jest dla mnie najbardziej istotne, to to, żeby w Warszawie mogli zaparkować wszyscy ci, którzy muszą zaparkować, bo na przykład dojeżdżają do szpitala, by wykonać jakieś najbardziej istotne działania. Temu służy również kwestia opłat za parkowanie. W związku z tym na razie nie przewidujemy żadnych zmian - mówił Trzaskowski.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Dezynfekcje Veturilo i parkometrów

Na pytanie, w jaki sposób miasto dba o bezpieczeństwo osób korzystających z parkomatów - czy i z jaką częstotliwością dezynfekowane są klawiatury tych urządzeń, prezydent odpowiedział, że zarządził dezynfekcje stacji rowerowych Veturilo. - Zwrócimy się też w tej sprawie do firmy obsługującej parkometry - zapowiedział prezydent. I dodał: - Zarówno jeżeli chodzi o system Veturilo, jak i System Płatnego Parkowania Niestrzeżonego możemy obsługiwać te systemy z własnego telefonu komórkowego. Wszystkich do tego zachęcam.

Prezydent stolicy dodał też, że polecił straży miejskiej, by ta pilnowała młodzieży spotykającej się w większych grupach. Funkcjonariusze mają wysyłać ich do domów. - Apeluję o zdrowy rozsądek. Chodźmy na spacer, ale sami. Nie w kilkanaście osób - przypomniał Trzaskowski. I poprosił o udział w akcji pomocy dla starszych osób.

Autor:katke/pm

Źródło: tvnwarszawa.pl/ PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości