Rośnie liczba zakażonych w województwie mazowieckim, kolejnych kilkadziesiąt przypadków koronawirusa potwierdzono również w stolicy. Jedna z radnych zaproponowała, by w okolicy przystanków, przychodni czy marketów miasto ustawiło automaty do dezynfekcji rąk.
W piątek resort zdrowia przekazał informację o 903 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej - 168 - dotyczy województwa śląskiego, 156 jest z Małopolski, a 146 z Mazowsza. To aż o 50 więcej niż odnotowano w naszym regionie w czwartek. W ostatnich dniach wyniki kilkukrotnie przebijały liczbę sto.
Sytuacja w Warszawie
Jedna trzecia nowych przypadków z województwa mazowieckiego pochodzi z Warszawy. W piątek Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie poinformowała o 47 nowych zakażeniach w stolicy. Od kilku dni liczba nowych przypadków zakażeń w stolicy oscyluje w okolicach 50 dziennie.
Od początku epidemii w Warszawie potwierdzono już 2985 przypadków. 1081 osoby uznano za ozdrowieńców, z czego osiem w ciągu ostatniej doby. Do tej pory w stolicy z powodu koronawirusa zmarły 133 osoby. Liczba ta nie wzrosła od kilku dni.
Od drugiej połowy lipca w stolicy odnotowuje się po kilkadziesiąt zachorowań dziennie. Najwięcej dotąd było 7 i 8 sierpnia, kiedy przybyło ich po 56.
Automaty do dezynfekcji rąk
Tymczasem warszawska radna Renata Niewitecka (Koalicja Obywatelska) zwróciła się do prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego z propozycją ustawienia w okolicach przystanków autobusowych, przychodni lekarskich, marketów, terenów rekreacyjnych i sportowych, bezpłatnych automatów do dezynfekcji rąk.
W jej ocenie mogłoby to pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Radna wskazała, że w wielu miastach lokalne władze zainstalowały tego typu urządzenia. Jako przykład podała Zieloną Górę.
W odpowiedzi na interpelację wiceprezydent Robert Soszyński podkreślił, że stanowiska do dezynfekcji rąk znajdują się "na terenie obiektów użyteczności publicznej, w tym Urzędzie m.st. Warszawy oraz w podległych jednostkach".
Przypomniał, że "nakaz udostępniania środków do dezynfekcji rąk został nałożony na podmioty zarządzające m.in. obiektami sportowymi, handlowymi lub usługowymi, stacjami paliw, targowiskami". W jego ocenie, "ilość punktów do dezynfekcji na terenie miasta pozwala przyjąć, że ich nasycenie jest wystarczające".
Soszyński przyznał także, że z uwagi na "konieczność racjonalizacji wydatków środków publicznych, wprowadzoną w związku z panującą epidemią, aktualnie nie planuje się zakupu stanowisk bezdotykowych do dezynfekcji".
Autorka/Autor: kz/b
Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP