W porównaniu do ostatnich dwóch dni nieznacznie spadła liczba nowych zakażeń koronawirusem na Mazowszu. Ostatniej doby pozytywne wyniki testów w kierunku SARS-CoV-2 otrzymały 1453 osoby. Ponad jedna trzecia z nich dotyczyła mieszkańców Warszawy. W Nowy Rok w szpitalu MSWiA trwają szczepienia przeciw COVID-19.
W Nowy Rok resort zdrowia poinformował o 11008 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 400 osób, które chorowały na COVID-19. W przypadku 278 osób przyczyną śmierci było występowanie COVID-19 oraz chorób współistniejących. Łącznie od początku epidemii w Polsce zakażenie potwierdzono u 1 305 774 osób, z których 28 956 zmarło.
Mazowsze było w piątek województwem z największą liczbą nowych infekcji SARS-CoV-2. Potwierdzono je u 1453 osób. Powyżej tysiąca zakażeń odnotowano także w województwach wielkopolskim (1249) oraz pomorskim (1027).
Piątkowa liczba nowych zakażeń jest nieznacznie niższa od tych z ostatnich dwóch dni - w środę potwierdzono ich 1600, w czwartek 1739. Przewyższa jednak statystyki z pozostałych dni mijającego tygodnia.
Dane Ministerstwa Zdrowia mówią także o śmierci 52 mieszkańców Mazowsza. Pośród nich 40 osób zmarło z powodu COVID-19 oraz chorób współistniejących, natomiast u 12 chorób współistniejących nie stwierdzono.
Pół tysiąca nowych zakażeń w stolicy
W Warszawie infekcję SARS-CoV-2 potwierdzono ostatniej doby u 508 osób. Dzień wcześniej pozytywny wynik testu otrzymało 706 osób, natomiast w środę - 637.
Z danych publikowanych w rządowym serwisie wynika także, że zmarło 20 warszawiaków zakażonych koronawirusem. Wszyscy cierpieli na choroby współistniejące.
Nie są znane statystyki dotyczące 23 listopada - tego dnia zmienił się sposób raportowania. Wcześniej codzienne podsumowania publikowane były na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Od tamtej pory raporty z powiatów można znaleźć wyłącznie w serwisie rządowym.
Szczepienia trwają także w Nowy Rok
Szczepienia przeciw COVID-19 preparatem wyprodukowanym przez konsorcjum Pfizer-BioNTech ruszyły w ubiegłą niedzielę 27 grudnia. Pierwszą zaszczepioną w Polsce osobą była naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie. Szczepienia w CSK MSWiA odbywają się również w Nowy Rok. Na razie szczepieni są pracownicy i współpracownicy placówki. Rzeczniczka szpitala Iwona Sołtys podkreśliła w rozmowie z PAP, że etap ten prawdopodobnie potrwa do 4 stycznia. - Szczepienia naszych pracowników będą dalej 2, 3 oraz 4 stycznia - mówiła. Jak dodała, średnia liczba wydawanych codziennie dawek szczepionki wynosi około 600. - Pracowników i współpracowników mamy dość sporo, a pozytywnym przesłaniem jest to, że ci, którzy w pierwszej fazie nie zapisali się na szczepienia, po tym niedzielnym wydarzeniu w zeszłym tygodniu zdecydowali jednak się zgłosić. Jest wzrost zainteresowania - podkreśliła rzeczniczka.
Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień w pierwszej kolejności powinni być szczepieni pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Po pracownikach sektora ochrony zdrowia szczepionkę powinni otrzymać m.in. seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup mają ruszyć 15 stycznia.
Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN