Cykl niedzielnych spacerów rozpoczyna się 14 czerwca i zakończy 28 października.
Z okazji 5. jubileuszowego cyklu spacerów "Po Woli do woli" organizatorzy postarali się, aby w tym roku uczestnicy zobaczyli miejsca, które do tej pory cieszyły się największym zainteresowaniem.
- Poza miejscami ogólnodostępnymi, będziemy chcieli pokazać spacerowiczom również te, do których nie każdy i nie zawsze może wejść. Jednym z takich miejsc jest Gazownia. W tym roku proponujemy również odwiedzenie nieoczywistych miejsc, np. związanych z obronnością czy militariami - informuje Aleksandra Pawlak ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Mazowieckiej Masław.
Z okazji rocznicy organizatorzy tegorocznych spacerów „Po Woli do woli 5” przygotowali darmową mapę z trasami 5 wycieczek. Każdy, kto otrzyma mapę, będzie mógł samodzielnie udać się wybraną trasą
Pierwszy spacer po garbarniach
Tegoroczny cykl niedzielnych spacerów otworzy wycieczka szlakiem warszawskich garbarni. Przed I wojną światową tuż obok dużych fabryk stały mniejsze pracownie - prezentacja m.in. takich miejsc jest celem organizatorów. Podczas spaceru przewodnik wspomni zarówno o nieistniejących już garbarniach, jak i o tych, których budynki się jeszcze zachowały.
Dzielnica kontrastów
Historia Woli kryje wiele interesujących miejsc i intrygujących tajemnic. Uczestnicy spaceru przejdą po żydowskiej Woli, zobaczą schron typu Ringstand 58 c wybudowany przez Niemców po Powstaniu Warszawskim. Cotygodniowe niedzielne spacery mają ukazać tę dzielnicę, jako miejsce interesujące, pełne kontrastujących ze sobą elementów, wyróżniających Wolę na tle innych dzielnic Warszawy.
- Jedną z naszych najciekawszych i najbardziej obleganych wycieczek jest Warszawa postindustrialna - zaznacza Pawlak. - Ta architektura jest niezwykle ciekawa, ze względów wizualnych oraz funkcjonalnych. Jest również ważnym dziedzictwem narodowym. Ciekawe jest też to, jak można przekształcać takie obiekty i dostosowywać je do nowych funkcji takich jak muzeum czy lofty.
Wola często przywodzi na myśl skojarzenia z dzielnicą przemysłową, nie można jednak zapominać o wielu malowniczych terenach zielonych jak np. Park Moczydło, Lasek na Kole czy Park Szymanowskiego.
Zakończenie sezonu z wolską "Syberią"
Ostatni spacer odbędzie się pod hasłem "Śladami wolskiej Syberii". Zainteresowani dowiedzą się, czym właściwie była i skąd pochodziła nazwa słynnej „Syberii”. Przejdą również wzdłuż trasy, przy której do tej pory znajdują się szyny towarowe. Odkryta zostanie również tajemnica Dworca Głównego, gdzie obecnie mieści się Muzeum Kolejnictwa.
Spacer po Woli
Harmonogram spacerów
W tym roku organizatorzy zapraszają na 12 wycieczek. Każdy ze spacerów rozpoczyna się o godzinie 13 i nie powinien trwać dłużej niż 2,5 godz.14.06.2015 – Garbarnie wolskie, Okopowa, przystanek „Niska” w stronę Powązek;21.06.2015 – Wola postindustrialna – Czyste, róg Towarowej i Kolejowej;28.06.2015 – Zachodnia Wola przemysłowa. Wycieczka rowerowa, róg Wolskiej i Fort Wola;05.07.2015 – Na Woli jest zielono – wolskie parki. Wycieczka rowerowa, róg Księcia Janusza i Obozowej;06.09.2015 – Muranów zachodni – mniej znana dzielnica żydowska, rondo „Radosława”, między Jana Pawła II a Okopową;13.09.2015 – Fortyfikacje na Odolanach. Wycieczka rowerowa, róg Dźwigowej i Wałowickiej, przystanek w stronę Bemowa;20.09.2015 – Wola postindustrialna – Mirów, róg Towarowej i Prostej, przy Centrum Jupiter; – Ulrychów – wspomnienie ogrodów Ulrycha, Przy fontannie pod centrum „Wola Park”;04.10.2015 – Gazownia Warszawska i jej okolice, Muzeum Gazownictwa, Kasprzaka 25;11.10.2015 – Śladem wolskich schronów – Ringstandów, rondo „Ziutka”, przystanek „PKP Koło” w stronę Centrum;18.10.2015 – Tramwajem przez Wolę, Młynarska 2, przed bramą zajezdni tramwajowej;25.10.2015 – Śladami wolskiej Syberii, róg Towarowej i Srebrnej.
ło
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe Stowarzyszenia Masław