Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, z małym opóźnieniem ukończony został mural na cześć Marii Skłodowskiej - Curie na budynku dawnego Instytutu Radowego, a obecnie Centrum Onkologii. Artystom nie przeszkodził uciążliwy deszcz i wiatr.
Prace nad muralem przy ul. Wawelskiej 15 miały rozpocząć się 4 lipca, w rocznicę śmierci Noblistki. Artystom szyki pokrzyżowały ulewne deszcze. Prace rozpoczęły się z jednodniowym opóźnieniem. Krzysztof Bagiński, autor projektu, wraz z pomagającymi mu artystami, malował gdy deszcz przestawał padać.
Wytrwałość i cierpliwość
- Większość osób obserwujących powstawanie murali, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak trudne i wyczerpujące jest to zadanie. Trzeba przełamać lęk pracy na wysokości, a przede wszystkim wykazać się dużą cierpliwością, kiedy pogoda nie dopisuje, tłumaczy rzeczniczka projektu, Aleksandra Łuczak z Good Looking Studio.
Dzięki niej leczyli nowotwory
Centrum Onkologii jest związane z historią Skłodowskiej-Curie. Prekursorem kliniki był Instytut Radowy. Powstał w 1932 roku. Stało się to za sprawą samej uczonej, która była inicjatorką budowy i w tym celu podarowała mu 1 gram radu. Został zakupiony za 80 tys. dolarów, zebranych przez uczoną wśród amerykańskiej Polonii. Ten cenny pierwiastek służył Polakom do prekursorskich badań nad zwalczaniem nowotworów z zastosowaniem terapii radiologicznej.
band/ec
Źródło zdjęcia głównego: | Fakty w Południe