CSW przejęło prawa do tęczy. Jaki będzie jej los?

Co stanie się teraz z tęczą?Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl

"Projekt tęczy Julity Wójcik w kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski" - poinformowali przedstawiciele CSW. Przekonują też, że dzięki temu będą mogli odtworzyć dzieło w przyszłości.

Tęcza została zdemontowana w nocy ze środy na czwartek. Jak już pisaliśmy, z nieoficjalnych informacji wynikało, że instalacja miałaby zostać przeniesiono przed Zamek Ujazdowski (siedzibę CSW).

W czwartek Instytut Adama Mickiewicz, który był dotychczas właścicielem tęczy poinformował tvnwarszawa.pl, że przekazał prawa do jej projektu władzom Centrum Sztuki Współczesnej.

- Z tego, co wiem nie stanie przed Zamkiem Ujazdowskim, ale o szczegółach poinformuje już CSW – powiedziała tvnwarszawa.pl Magdalena Mich, rzeczniczka instytutu.

"Fizycznie już jej nie ma"

Centrum z kolei informuje, że 27 sierpnia uzyskało prawa do "koncepcji pracy Tęcza Julity Wójcik".

Koncepcja projektu stanie się częścią kolekcji CSW, ale nie wiadomo jeszcze, co dalej stanie się z tęczą, gdzie w przyszłości ma stanąć.

- Tęcza z pl. Zbawiciela została rozłożona na czynniki pierwsze, również jej szkielet. Julita Wójcik powiedziała, że może on nawet zostać przetopiony. W tej chwili fizycznie tęczy już nie ma - powiedziała PAP Agnieszka Dąbrowska z działu promocji CSW.

- Będziemy się zastanawiać wspólnie z artystką, jak to wykorzystać. (...) Nie wiem, czy będą to działania wokół projektu albo konceptu. Nie wiem, czy będzie to odtworzenie tęczy. Mogą to być równie dobrze inne akcje wokół niej, niekoniecznie związane z jej fizyczną obecnością - dodała.

Jej zdaniem "najprawdopodobniej w dalszej przyszłości tęcza zostanie w jakiś sposób wykorzystana w przestrzeni publicznej, bo takie było pierwotnie jej przeznaczenie". - Jednak w najbliższym czasie na pewno nie stanie pod CSW - dodała.

Rozważą ewentualne odtworzenie

– „Tęcza” Julity Wójcik od samego początku zafunkcjonowała jako ważny fakt społeczny i artystyczny – mówi Jarosław Lubiak, dyrektor programowy zamku. – Ze względu na dotychczasową tradycję CSW wspierania sztuki w przestrzeni publicznej, włączenie tego projektu do naszej kolekcji, wydało nam się naturalne. Przeniesienie praw do aranżacji "Tęczy", pozwoli nam zaangażować się w pracę nad jej odbiorem społecznym oraz nad ewentualnym odtworzeniem dzieła w przyszłości.

– Tęcza jest dziełem otwartym. Proces tworzenia i wpisywania w nią znaczeń wciąż trwa – komentuje Julita Wójcik. – Przekazanie opieki nad tym projektem przez Instytut Adama Mickiewicza Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski daje możliwość kontynuowania tego procesu. Wspólnie będziemy mogli pogłębiać tę debatę poszerzając ją o kolejne pola interpretacji. Tęcza zawsze należała do publiczności, istniała dzięki niej. Podatna na rozmaite interpretacje mówi o teraźniejszości i nie aspiruje do bycia pomnikiem, dlatego pozostanie otwartym procesem - podkreśla.

Tęczę zdemontowano z placu Zbawiciela w związku umową zawartą między Instytutem im. Adama Mickiewicza a Miastem Stołecznym Warszawa, która wygasa pod koniec roku.

"Nadała kolorytu Warszawie"

Na miejscu w trakcie rozbiórki instalacji obecna była jej autorka, artystka Julita Wójcik. Rozmawiała z dziennikarzami oraz sympatykami tęczy. W ramach spontanicznej akcji rozdała tym, którzy przyszli po raz ostatni popatrzeć na instalację około tysiąca kwiatów, które pozostały z jej uzupełnień.

- Tęcza nadała kolorytu Warszawie. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że stała się jakimś symbolem. Była to jedna z najbardziej znanych instalacji artystycznych, chyba w całym kraju - powiedział PAP w czwartek rzecznik prasowy ratusza Bartosz Milczarczyk.

- Nie planujemy żadnej zmiany na Placu Zbawiciela. Pamiętajmy, że jest on objęty ochroną konserwatorską i nie może być mowy o żadnych stałych instalacjach, wszystkie muszą mieć charakter czasowy - dodał.

Pożegnanie z tęczą "bez komplikacji"

W poprzednich tygodniach setki warszawiaków i sympatyków instalacji wzięły udział w "Pożegnaniu z Tęczą", akcji zorganizowanej m.in przez portal culture.pl. W przedostatni weekend sierpnia na Placu Zbawiciela stanął Fotomat, w którym, jak podała rzeczniczka Instytutu im. Adama Mickiewicza Magdalena Mich, około ośmiu tysięcy osób zrobiło sobie ostatnie zdjęcie. Z fotografii oznaczonych tagiem #przemineloztecza na Facebooku oraz Instagramie powstanie wirtualny album.

Instalacja pojawiła się pięć lat temu w Wigrach, przy osypujących się murach kamedulskiego klasztoru, potem przez kilka miesięcy stała przed siedzibą Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Wzbudzała wiele kontrowersji, była siedmiokrotnie podpalona, po raz ostatni w grudniu 2014 roku.

Demontaż tęczy odbył się jednak bez komplikacji. - Nie odnotowaliśmy żadnych niebezpiecznych sytuacji wczoraj wieczorem - skomentował Milczarczyk.

Tak wyglądało pożegnanie z tęczą na pl. Zbawiciela:

Pożegnalne zdjęcia z tęczą
Pożegnalne zdjęcia z tęcząArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

jk,PAP/ran

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kryminalni z Targówka zatrzymali 41-letniego mieszkańca dzielnicy, który nie tylko był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, ale też posiadał znaczną ilość narkotyków.

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja w okolicy Dworca Zachodniego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe, na miejsce przyjechały służby.

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl