XVII-wieczny pałac w odcieniu pompejskiego różu jest obecnie siedzibą Akademii Sztuk Pięknych. Został wzniesiony na dla prymasa Polski Michała Radziejowskiego. W 1733 roku trafił w ręce rodziny Czapskich. Przez trzy wieki był centrum życia towarzyskiego stolicy. Od 1784 pałac był w rękach córki Czapskiego, Konstancji oraz jej męża marszałka Sejmu, Stanisława Małachowskiego. W jego murach pracowano nad Konstytucją 3 maja. Mówi się, że to właśnie w tym budynku odbył się ostatni w historii królewski bal. Ostatnim właścicielem pałacu przed drugą wojną światową był hrabia Edward Raczyński.
W 1945 zrujnowany po wojnie pałac został odebrany rodzinie na mocy dekretu Bieruta. Władze odbudowały pałac w ramach akcji "Cały naród buduje swoją stolicę".
Po odbudowie wprowadziła się tam Akademia Sztuk Pięknych. – Ostatni właściciel chciał darować ASP budynek za symboliczną złotówkę – mówi dr hab. Anna Lewicka – Morawska, prodziekan uczelni. - Jednak ze względów politycznych ówczesny dziekan nie mógł przystać na tę propozycję. Córki hrabiego Raczyńskiego nie znalazły takiego zapisu w testamencie ojca i od lat chcą odzyskać pałac - dodaje.
Anna Kulbicka/jb//ec