150 urządzeń do badania smogu. Przetarg opóźniony

[object Object]
Smogowy problemTVN24
wideo 2/4

Nie w tym roku - jak wstępnie planowano - lecz dopiero w przyszłym ratusz ma ogłosić przetarg na zakup 150 urządzeń do pomiaru jakości powietrza. 100 z nich ma pojawić się w Warszawie, a 50 - w podwarszawskich gminach.

Wraz z okresem jesienno-zimowym wraca temat smogu. Na początku roku władze miasta zapowiadały montaż 100 nowych urządzeń służących do badania jakości powietrza. To ważne, bo obecnie w całej Warszawie są zaledwie trzy stacje monitoringu należące do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska: na Targówku (przy Kondratowicza), na Ursynowie (przy Wokalnej) na Śródmieściu (w alei Niepodległości). Do niedawna działała też czwarta stacja - przy Marszałkowskiej, ale wiosną została wyłączona. Sto nowych punktów pomiarowych miało pojawić się na terenie całego miasta. Wiosną - jak deklarował wiceprezydent Michał Olszewski - ruszyły pilotażowe pomiary, a przetarg miał zostać przeprowadzony "jeszcze w tym roku". Postanowiliśmy zapytać urzędników, na jakim etapie są przygotowania.

150 urządzeń dla stolicy i okolic

Jak poinformowała nas Dominika Wiśniewska z wydziału prasowego ratusza, przetarg zostanie ogłoszony nie w tym, ale w 2019 roku. "Mamy zamiar zwiększyć liczbę punktów na mapie WIP [Warszawski Indeks Powietrza - red.], dlatego planujemy zakup 150 urządzeń spełniających podstawowe funkcje pomiaru jakości powietrza. Mierniki pojawią się w każdej dzielnicy Warszawy oraz w gminach należących do Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego, które wyraziły chęć udziału w projekcie" - podała Wiśniewska. Nie wiadomo jeszcze, w jakich miejscach nowe stacje będą montowane. Dokładna lokalizacja "ma zostać wypracowana we współpracy z ekspertami". Skąd opóźnienie? Jak tłumaczy Dominika Wiśniewska, przesunięcie terminu wynika z "testowania niskobudżetowych mierników, które są dostępne na rynku". "Dzięki przeprowadzeniu pilotażu mogliśmy określić, jakie wymagania muszą spełnić nowo zakupione urządzenia" - podkreśliła.

Trzy nowe stacje WIOŚ

Oprócz 150 nowych punktów, ratusz planuje ogłosić przetarg na zakup trzech nowych stacji. Ich wyniki nie będą jednak publikowane w Warszawskim Indeksie Powietrza, ale będą wykorzystane w Państwowym Monitoringu Środowiska, prowadzonym przez WIOŚ. Lokalizacja tych stacji jest już ustalona. "Jedna z nich pojawi się przy warszawskich Filtrach, druga przy ul. Grochowskiej, a trzecia w Pruszkowie, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych" - precyzuje Wiśniewska. I dodaje, że przetarg na te trzy stacje ma być ogłoszony jeszcze w tym roku. Warszawski Indeks Powietrza to narzędzie, które pokazuje bieżący poziom jakości powietrza i prognozy. Po wielu miesiącach zapowiedzi ruszył 1 lutego i jest dostępny na specjalnie uruchomionej stronie internetowej wip.um.warszawa.pl. Po wejściu na wskazany adres mieszkaniec ma do wyboru jeden z dwóch Warszawskich Indeksów Powietrza: ogólny i zdrowotny. W tym pierwszym znajdują się zalecenia dla ogółu mieszkańców Warszawy, a w drugim - dla osób należących do jednej z czterech grup ryzyka związanego z zanieczyszczeniami powietrza. Są to: dzieci z astmą, osoby starsze, osoby z chorobami układu krążenia i osoby z chorobami układu oddechowego.

Warszawski Indeks Powietrza powstał przy współpracy z Politechniką Warszawską.

Skąd smog?

Jak wynika z raportu dotyczącego walki samorządów ze smogiem, opublikowanego we wrześniu przez Najwyższą Izbę Kontroli, w ubiegłym roku Warszawa była najbardziej zanieczyszczonym miastem w województwie mazowieckim, jeśli chodzi o stężenie szkodliwych pyłów PM10. Przez 76 dni ich poziom był wyższy niż norma, która wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3). Smog w Warszawie bierze się głównie z dwóch źródeł. Po pierwsze - z tzw. niskiej emisji wynikającej głównie z palenia w starych piecach (tzw. kopciuchach), a po drugie - ze spalin pojazdów. kw/mś/b

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP