"Uciążliwe, wręcz niebezpieczne". Niewidomi krytykują bramki

Tak działa bramka nowego typu
Tak działa bramka nowego typu
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Tak działa bramka nowego typuMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

- Działają nieprawidłowo – mówi o nowych bramkach na I linii metra Piotr Figiel z Fundacji Nowe Spojrzenie, która zajmuje się sprawami osób niewidomych i niedowidzących. Zarząd Transportu Miejskiego zapewnia, że pracuje nad rozwiązaniem problemu.

O pojawieniu się nowych bramek na pierwszej linii metra informowaliśmy w kwietniu tego roku. Rozsuwane przejścia zainstalowane zostały przy wejściach na peron z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, bagażem, wózkiem czy rowerem, którym trudno jest przechodzić przez kołowrotki.

W przeciwieństwie do starych bramek potrzebują jednak kilku sekund na reakcję.

"Idziemy na sygnał dźwiękowy"

I właśnie na te sekundy zwracają uwagę niewidomi.

- Każda bramka ma nienaruszalną zasadę: sygnał dźwiękowy po przyłożeniu karty informuje nas, że możemy swobodnie przejść – mówi Figiel.

Jak twierdzi, rozsuwane przejścia nadają sygnał, który wprowadza w błąd. – Bramka otwiera się dopiero po około pięciu sekundach, co jest uciążliwe a wręcz niebezpieczne – ocenia.

On sam jest osobą niedowidzącą, jak mówi "wszystko zlewa mu się w szarość". Relacjonuje, że przy pierwszym użyciu nowej bramki uderzył głową w rozsuwane drzwi, bo nie spodziewał się, że będzie musiał czekać na jej otwarcie.

- Strasznie mnie to poirytowało – nie kryje.

Rozmowy z ZTM nic nie dały

Już po zainstalowaniu nowych przejść fundacja kontaktowała się z ZTM, jednak - jak twierdzi Figiel - nieskutecznie. - Przedsiębiorstwo ustami dyrektora zapewniało, że wszystko będzie w porządku, jednak za dużo było tych bezowocnych rozmów i spotkań - ocenia.

W czerwcu fundacja wysłała do ZTM pismo z kolejną prośbą o przeprogramowanie bramek.

My również zapytaliśmy zarząd o problemy z bramkami. "Sprawa jest nam znana, jest w realizacji. Do 17 lipca wykonawca ma przeprogramować działanie nowych bramek, tak aby nie było zwłoki pomiędzy skasowaniem biletu (czy też przyłożeniem karty) i sygnałem dźwiękowym a otwarciem bramki" - zapewnia w mailu wysłanym do naszej redakcji Tomasz Kunert, rzecznik ZTM.

A może likwidacja?

Tymczasem do budżetu obywatelskiego miasta zgłoszony został projekt dotyczący likwidacji bramek w metrze "na wzór Pragi, Berlina, czy Budapesztu". "Obecny system bramek, oprócz braku możliwości zweryfikowania osób bez biletu jest także dużą barierą architektoniczną w przestrzeni miejskiej i stanowi duże utrudnienie w swobodnym korzystaniu z metra" – twierdzi autor projektu. I przekonują, że środki zaoszczędzone na dodrukowywaniu wejściówek, dokupywaniu nowych bramek i ich serwisowaniu, pozwolą ZTM zatrudnić większą liczbę kontrolerów i zainstalować kamery do zliczania pasażerów. Szacunkowy koszt realizacji projektu to 100 tysięcy złotych.

Likwidację bramek postuluje także stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, które podkreśla że obecność barierek w metrze to marnowanie publicznych pieniędzy. Jak zaznaczają jego przedstawiciele, poza generowaniem gigantycznych kosztów, bramki to niepotrzebna przeszkoda i niebezpieczeństwo w razie ewakuacji.

MJN podaje konkretne liczby: 70 proc. użytkowników metra posiada bilet długookresowy, niewymagający kasowania, a liczba gapowiczów to tylko 3 proc. "System, w którym za oszustwa bardzo nielicznej grupy męczymy się my wszyscy, którzy za bilety uczciwie płacimy, jest nieefektywny i niesprawiedliwy. Dlatego czas skończyć z bramkami!" - apelują.

Bramek nie zlikwidują

W kwietniu pytaliśmy już ZTM, czy nie rozważa całkowitej rezygnacji z bramek. Wówczas Kunert argumentował, że bramki służą do kontroli biletów. Ale też pozwalają ocenić, jak duża grupa pasażerów jest na terenie metra. Podkreślał również, że dane płynące z bramek wskazują, jakie jest wykorzystanie metra w konkretnych godzinach i jak dostosować do tego komunikację naziemną.

ab/ran

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl