Zaginiony podczas wojny cenny obraz leżał na strychu, prawdopodobnie 85 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Hanna Wróblewska została powołana na stanowisko ministra kultury i dziedzictwa narodowego
Hanna Wróblewska została powołana na stanowisko ministra kultury i dziedzictwa narodowegoTVN24
wideo 2/4
Hanna Wróblewska została powołana na stanowisko ministra kultury i dziedzictwa narodowegoTVN24

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o odzyskaniu "Portretu Marszałka Józefa Piłsudskiego" i książki "Kultura i sztuka ludu żydowskiego na ziemiach polskich". Obraz trafi do Muzeum Historii Polski, a książka zostanie włączona do ocalałej części przedwojennego historycznego zbioru bibliotecznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w Bibliotece Narodowej.

O odzyskaniu obiektów poinformowała Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, podczas konferencji, w której uczestniczył Władysław Teofil Bartoszewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jak wyjaśniła, Wydział ds. Restytucji Dóbr Kultury, który działa w strukturze Departamentu Dziedzictwa Kulturowego, prowadzi wszystkie działania dotyczące proweniencji, dokumentacji, poszukiwań i restytucji utraconych dóbr kultury.

Odzyskują kolejne utracone dzieła

- Obecnie prowadzimy 178 spraw restytucyjnych na całym świecie, w tym 51 w kraju - zaznaczyła Wróblewska. I dodała: - Dzisiaj prezentujemy dwa odzyskane obiekty: jeden z zagranicy, drugi odnaleziony w Polsce. Działania restytucyjne były i będą prowadzone w ministerstwie, ale zachęcam też wszystkich do szczególnej uważności, ponieważ utracone dzieła możemy znaleźć także w kraju - na aukcji, wystawione do sprzedaży czy - tak jak w przypadku obrazu Mehoffera - na własnym strychu - dodała.

PRZECZYTAJ: Tajemnicza paczka z Kanady, a w niej zaginione kafelki z XVII wieku. "Niezwykle cenne eksponaty" .

Minister Bartoszewski, dziękując za odnalezienie książki z przedwojennych zbiorów MSZ, podkreślił wagę ponad 1000-letniej historii łączącej Polaków i Żydów. - Pierwsi Żydzi zamieszkiwali na terenach Polski już w X wieku. Świadectwem tego dziedzictwa jest m.in. wspaniałe Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Bardzo się cieszę, że kolejnym dziełem odzyskanym dzięki wysiłkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest właśnie książka o kulturze i sztuce ludu żydowskiego w Polsce. To tom, który znajdował się w zbiorach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, niezwykle spustoszonych i zrabowanych w czasie wojny - podkreślił Bartoszewski.

Obraz znaleziony na strychu

Informację o odnalezieniu "Portretu marszałka Józefa Piłsudskiego" (256,5 x 165 cm) Muzeum Narodowe w Warszawie otrzymało wiosną tego roku. Zwinięty w rulon obraz, bez ramy i krosna, odnalazło małżeństwo - Katarzyna Ziemkiewicz i Mirosław Krupski - na strychu starego parterowego domu w Warszawie. Na podstawie uzyskanych informacji pracownicy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęli pracę nad kwerendą archiwalną. Konieczne było ustalenie proweniencji odnalezionego dzieła oraz przeprowadzenie jego oględzin. Niezbędny okazał się obszerny materiał historyczny, który zachował się w archiwach.

"Odnaleziona dokumentacja i fotografie wskazują, że obraz został zamówiony u Józefa Mehoffera w 1921 r. przez ówczesne Ministerstwo Sztuki i Kultury oraz Kancelarię Cywilną Naczelnika Państwa. Następnie włączono go do Państwowych Zbiorów Sztuki - instytucji zajmującej się gospodarowaniem dziełami sztuki, zabytkami czy meblami będącymi własnością państwa" - wyjaśniło MKiDN.

ZOBACZ: Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę.

Pierwotnie "Portret marszałka Józefa Piłsudskiego" był prezentowany w Prezydium Rady Ministrów II RP, gdzie obecnie znajduje się siedziba Pałacu Prezydenckiego. Wielkoformatowe płótno wypożyczane było także na wystawy, m.in. w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych czy w Kamienicy Baryczków na Rynku Starego Miasta. Kilka lat przed wybuchem II wojny światowej "Portret marszałka Józefa Piłsudskiego" został przeniesiony do budynku Komendy Miasta Warszawy przy placu Piłsudskiego. To właśnie stamtąd obraz Mehoffera został prawdopodobnie ewakuowany i ukryty przed ewentualną grabieżą lub zniszczeniem przez wojska niemieckie, które już we wrześniu zajęły budynek Komendy Miasta.

"Bardzo zły stan zachowania obrazu wskazuje, że miejsce jego ukrywania nie zmieniało się przez ostatnie 85 lat. Nieodpowiednie warunki, brak oprawy i inne niekorzystne czynniki spowodowały liczne deformacje i uszkodzenia podłoża oraz spękania i ubytki w warstwie malarskiej. Dlatego w najbliższych dniach dzieło trafi do Muzeum Historii Polski, gdzie zostanie poddane niezwykle wymagającym i długotrwałym pracom konserwatorskim" - zapowiedział resort kultury.

Cenna książka odnaleziona w Berlinie

Książka "Kultura i sztuka ludu żydowskiego na ziemiach polskich" Maksymiliana Goldsteina i Karola Dresdnera została wydana we Lwowie w 1935 roku. Pochodzi z przedwojennych zbiorów Biblioteki Wydziału Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej. Posiada pieczątkę własnościową z oznaczeniem: "Biblioteka Wydz. Prasowego M.S.Z. No. 1569" oraz odręczne oznaczenie "1569" naniesione ołówkiem.

W czasie II wojny światowej wszystkie zbiory Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, zarówno głównego księgozbioru, jak i bibliotek podręcznych należących do biur i departamentów, zostały w dużej mierze zniszczone, rozproszone lub zrabowane przez wojska okupanta. Nie inaczej było w przypadku książki "Kultura i sztuka ludu żydowskiego na ziemiach polskich", która została zrabowana z miejsca pierwotnego przechowywania, a następnie wywieziona z Warszawy.

Książka pt. "Kultura i sztuka ludu żydowskiego na ziemiach polskich" wraca do polskich zbiorów MKiDN

Książka została odnaleziona i zidentyfikowana jako pochodząca z polskich zbiorów przez pracowników Zentral und Landesbibliothek w Berlinie. Polski resort kultury zweryfikował, a następnie potwierdził polską proweniencję dzieła. Po wydaniu pozytywnej rekomendacji Centralna Biblioteka Berlina przekazała książkę do niemieckiego MSZ, które w porozumieniu z MKiDN podjęło decyzję o jej zwrocie do Polski.

Autorka/Autor:katke/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: MKiDN

Pozostałe wiadomości

Drogowcy rozpoczęli przebudowę skrzyżowania ulic Ostrobramskiej i Poligonowej. Powstanie tam wyczekiwane przez mieszkańców przejście naziemne. Nowa zebra będzie gotowa jeszcze w tym roku.

Powstaje wyczekiwane przez mieszkańców przejście naziemne

Powstaje wyczekiwane przez mieszkańców przejście naziemne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Jastrząb (Mazowieckie) doszło do wypadku z udziałem śmigłowca. Pilot doznał lekkich obrażeń.

Wypadek śmigłowca podczas startu, pilot jest ranny

Wypadek śmigłowca podczas startu, pilot jest ranny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

53-letni obywatel Litwy został zatrzymany podczas kontroli granicznej na Lotnisku Chopina. Strażnicy graniczni przewieźli go do prokuratury, a stamtąd trafił do aresztu.

Z lotniska zawieźli go do prokuratury

Z lotniska zawieźli go do prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Małżeństwo zauważyło kierowcę, który jechał wężykiem, zjeżdżał na przeciwległy pas i na chodniki. Na najbliższym skrzyżowaniu udaremnili pijanemu mężczyźnie dalszą jazdę i wezwali policję. - Obywatelska postawa zasługuje na uznanie - komentują policjanci.

Jechał wężykiem, zjeżdżał na chodnik. Kierowcę zatrzymało małżeństwo

Jechał wężykiem, zjeżdżał na chodnik. Kierowcę zatrzymało małżeństwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z komendy wojewódzkiej w Radomiu zatrzymali urzędnika podejrzanego o przyjmowanie łapówek od animatorów zajęć sportowych. 58-latek został przyłapany na gorącym uczynku, gdy przyjmował tysiąc złotych.

"Urzędnika zatrzymano podczas przyjęcia łapówki"

"Urzędnika zatrzymano podczas przyjęcia łapówki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek po południu na trasie S8 za ulicą Lazurową zderzyło się kilka samochodów. Poszkodowana została jedna osoba. Reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz informował o dużych utrudnieniach w kierunku Białegostoku.

Zderzenie kilku aut na S8. Korek miał pięć kilometrów

Zderzenie kilku aut na S8. Korek miał pięć kilometrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Płocku wszczęła śledztwo w sprawie tragicznego wypadku, do którego doszło w niedzielę w miejscowości Brody Duże. Zderzyły się tam dwa samochody osobowe. Zginęły dwie osoby, a cztery zostały ranne. Śledczy weryfikują, czy do wypadku mogło przyczynić się zachowanie kierującego innym pojazdem.

Zginęły dwie osoby, a cztery zostały ranne. Prokuratura bada wątek trzeciego auta

Zginęły dwie osoby, a cztery zostały ranne. Prokuratura bada wątek trzeciego auta

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

"Już od środy możecie wypatrywać na naszych liniach nietypowego autobusu. Przez prawie dwa tygodnie, do 9 września, zajezdnia Woronicza będzie eksploatować przegubowego Solarisa Urbino o napędzie wodorowym" - napisały MZA w mediach społecznościowych.

Zasilany jest wodorem, zamiast lusterek ma system kamer. Od środy będzie jeździł po stołecznych ulicach

Zasilany jest wodorem, zamiast lusterek ma system kamer. Od środy będzie jeździł po stołecznych ulicach

Źródło:
PAP

W parku Skaryszewskim pogryzły się dwa psy. Właścicielka jednego z nich próbowała je rozdzielić. Sama została ranna. Kobietę z krwawiącym ramieniem zauważyli strażnicy miejscy.

Rozdzielała psy, została pogryziona

Rozdzielała psy, została pogryziona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa przetarg na wykonanie hydroizolacji, robót remontowych i zabezpieczających w podziemnej grocie Elizeum w parku Na Książęcem. Planowane prace są pilne, a ich wykonanie pozwoli uratować ten unikatowy obiekt. Termin składania ofert mija 10 września - poinformował stołeczny ratusz.

Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka na remont

Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka na remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tradycja kwestowania na Starych Powązkach trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. W tym roku kwesta odbędzie się już po raz pięćdziesiąty.

Kwesta na Starych Powązkach na liście dziedzictwa kulturowego

Kwesta na Starych Powązkach na liście dziedzictwa kulturowego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków Marcin Dawidowicz poinformował o wpisaniu do rejestru zabytków trzech domów dawnego osiedla robotniczego (tzw. Siarczanki). Budynki wchodzą w skład przyfabrycznego zespołu zabudowy mieszkaniowej fabryki chemicznej "Hirschmann, Kijewski i Scholtze".

Mieszkali tu pracownicy dawnych zakładów chemicznych. Trzy drewniane domy zabytkami

Mieszkali tu pracownicy dawnych zakładów chemicznych. Trzy drewniane domy zabytkami

Źródło:
PAP

Organizator SBM FFestival 2024 wydał oświadczenie, w którym zapewnia, że impreza odbędzie się na terenie AWF na Bielanach. Wcześniej negatywną decyzję o lokalizacji wydał ratusz. Z kolei Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wyjaśniła, że w bielańskim rezerwacie nie mogą się odbywać koncerty. Impreza planowo ma się rozpocząć w czwartek, 29 sierpnia.

Ciąg dalszy zamieszania wokół SBM FFestival 2024. Brak zgody prezydenta, organizator planów nie zmienia

Ciąg dalszy zamieszania wokół SBM FFestival 2024. Brak zgody prezydenta, organizator planów nie zmienia

Źródło:
PAP

Brutalnie napadł na pracownicę lombardu. Bił ją, podduszał i groził śmiercią. Zaatakował też gazem zaalarmowanych pracowników ochrony. Policjanci zatrzymali podejrzanego o ten atak 35-latka. Grozi mu do 15 lat pozbawienia wolności.

"Krzyknął, że to napad, uderzył ją, wciągnął na zaplecze, bił po twarzy i groził śmiercią"

"Krzyknął, że to napad, uderzył ją, wciągnął na zaplecze, bił po twarzy i groził śmiercią"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku przyszłego tygodnia ma rozpocząć się montaż progów zwalniających w rejonie przejścia dla pieszych przy Woronicza, gdzie 13 sierpnia doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęły dwie kobiety. Tymczasem na środku zebry pojawił się drogowy słupek. Nie wiadomo, kto go postawił.

Po tragicznym wypadku będą progi zwalniające na Woronicza

Po tragicznym wypadku będą progi zwalniające na Woronicza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

To ostateczny koniec działalności sklepu socjalnego Spichlerz na Mokotowie. Prowadząca placówkę fundacja rozdała cały towar za darmo. - Żegnamy się z Warszawą, z mieszkańcami, którzy korzystali ze sklepu socjalnego na co dzień, czyli tymi najuboższymi. Żegnamy się, bo musimy. Nie mamy innego wyjścia, nie możemy tu dłużej być - powiedział prezes fundacji prowadzącej sklep.

Smutny koniec warszawskiego socjalnego Spichlerza. Towar rozdany, sklep zamknięty

Smutny koniec warszawskiego socjalnego Spichlerza. Towar rozdany, sklep zamknięty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Piasecznie na terenie parkingu śmieciarka uderzyła w latarnię. Ta spadła na jednego z pracowników firmy wywożącej odpady. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala. Trafił tam jednak drugą karetką, bo pierwsza przebiła oponę.

Śmieciarka uderzyła w latarnię, ta spadła na pracownika

Śmieciarka uderzyła w latarnię, ta spadła na pracownika

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od października mieszkańcy Radomia zapłacą za wywóz śmieci o nawet 100 procent więcej. "Miasto musiało dopłacać, system się nie bilansował" - tłumaczą podwyżkę urzędnicy.

Za wywóz śmieci zapłacą nawet 100 procent więcej

Za wywóz śmieci zapłacą nawet 100 procent więcej

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24