Zaginiony podczas wojny cenny obraz leżał na strychu, prawdopodobnie 85 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Hanna Wróblewska została powołana na stanowisko ministra kultury i dziedzictwa narodowego
Hanna Wróblewska została powołana na stanowisko ministra kultury i dziedzictwa narodowegoTVN24
wideo 2/4
Hanna Wróblewska została powołana na stanowisko ministra kultury i dziedzictwa narodowegoTVN24

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o odzyskaniu "Portretu Marszałka Józefa Piłsudskiego" i książki "Kultura i sztuka ludu żydowskiego na ziemiach polskich". Obraz trafi do Muzeum Historii Polski, a książka zostanie włączona do ocalałej części przedwojennego historycznego zbioru bibliotecznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w Bibliotece Narodowej.

O odzyskaniu obiektów poinformowała Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, podczas konferencji, w której uczestniczył Władysław Teofil Bartoszewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jak wyjaśniła, Wydział ds. Restytucji Dóbr Kultury, który działa w strukturze Departamentu Dziedzictwa Kulturowego, prowadzi wszystkie działania dotyczące proweniencji, dokumentacji, poszukiwań i restytucji utraconych dóbr kultury.

Odzyskują kolejne utracone dzieła

- Obecnie prowadzimy 178 spraw restytucyjnych na całym świecie, w tym 51 w kraju - zaznaczyła Wróblewska. I dodała: - Dzisiaj prezentujemy dwa odzyskane obiekty: jeden z zagranicy, drugi odnaleziony w Polsce. Działania restytucyjne były i będą prowadzone w ministerstwie, ale zachęcam też wszystkich do szczególnej uważności, ponieważ utracone dzieła możemy znaleźć także w kraju - na aukcji, wystawione do sprzedaży czy - tak jak w przypadku obrazu Mehoffera - na własnym strychu - dodała.

PRZECZYTAJ: Tajemnicza paczka z Kanady, a w niej zaginione kafelki z XVII wieku. "Niezwykle cenne eksponaty" .

Minister Bartoszewski, dziękując za odnalezienie książki z przedwojennych zbiorów MSZ, podkreślił wagę ponad 1000-letniej historii łączącej Polaków i Żydów. - Pierwsi Żydzi zamieszkiwali na terenach Polski już w X wieku. Świadectwem tego dziedzictwa jest m.in. wspaniałe Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Bardzo się cieszę, że kolejnym dziełem odzyskanym dzięki wysiłkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest właśnie książka o kulturze i sztuce ludu żydowskiego w Polsce. To tom, który znajdował się w zbiorach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, niezwykle spustoszonych i zrabowanych w czasie wojny - podkreślił Bartoszewski.

Obraz znaleziony na strychu

Informację o odnalezieniu "Portretu marszałka Józefa Piłsudskiego" (256,5 x 165 cm) Muzeum Narodowe w Warszawie otrzymało wiosną tego roku. Zwinięty w rulon obraz, bez ramy i krosna, odnalazło małżeństwo - Katarzyna Ziemkiewicz i Mirosław Krupski - na strychu starego parterowego domu w Warszawie. Na podstawie uzyskanych informacji pracownicy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęli pracę nad kwerendą archiwalną. Konieczne było ustalenie proweniencji odnalezionego dzieła oraz przeprowadzenie jego oględzin. Niezbędny okazał się obszerny materiał historyczny, który zachował się w archiwach.

"Odnaleziona dokumentacja i fotografie wskazują, że obraz został zamówiony u Józefa Mehoffera w 1921 r. przez ówczesne Ministerstwo Sztuki i Kultury oraz Kancelarię Cywilną Naczelnika Państwa. Następnie włączono go do Państwowych Zbiorów Sztuki - instytucji zajmującej się gospodarowaniem dziełami sztuki, zabytkami czy meblami będącymi własnością państwa" - wyjaśniło MKiDN.

ZOBACZ: Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę.

Pierwotnie "Portret marszałka Józefa Piłsudskiego" był prezentowany w Prezydium Rady Ministrów II RP, gdzie obecnie znajduje się siedziba Pałacu Prezydenckiego. Wielkoformatowe płótno wypożyczane było także na wystawy, m.in. w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych czy w Kamienicy Baryczków na Rynku Starego Miasta. Kilka lat przed wybuchem II wojny światowej "Portret marszałka Józefa Piłsudskiego" został przeniesiony do budynku Komendy Miasta Warszawy przy placu Piłsudskiego. To właśnie stamtąd obraz Mehoffera został prawdopodobnie ewakuowany i ukryty przed ewentualną grabieżą lub zniszczeniem przez wojska niemieckie, które już we wrześniu zajęły budynek Komendy Miasta.

"Bardzo zły stan zachowania obrazu wskazuje, że miejsce jego ukrywania nie zmieniało się przez ostatnie 85 lat. Nieodpowiednie warunki, brak oprawy i inne niekorzystne czynniki spowodowały liczne deformacje i uszkodzenia podłoża oraz spękania i ubytki w warstwie malarskiej. Dlatego w najbliższych dniach dzieło trafi do Muzeum Historii Polski, gdzie zostanie poddane niezwykle wymagającym i długotrwałym pracom konserwatorskim" - zapowiedział resort kultury.

Cenna książka odnaleziona w Berlinie

Książka "Kultura i sztuka ludu żydowskiego na ziemiach polskich" Maksymiliana Goldsteina i Karola Dresdnera została wydana we Lwowie w 1935 roku. Pochodzi z przedwojennych zbiorów Biblioteki Wydziału Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej. Posiada pieczątkę własnościową z oznaczeniem: "Biblioteka Wydz. Prasowego M.S.Z. No. 1569" oraz odręczne oznaczenie "1569" naniesione ołówkiem.

W czasie II wojny światowej wszystkie zbiory Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, zarówno głównego księgozbioru, jak i bibliotek podręcznych należących do biur i departamentów, zostały w dużej mierze zniszczone, rozproszone lub zrabowane przez wojska okupanta. Nie inaczej było w przypadku książki "Kultura i sztuka ludu żydowskiego na ziemiach polskich", która została zrabowana z miejsca pierwotnego przechowywania, a następnie wywieziona z Warszawy.

Książka pt. "Kultura i sztuka ludu żydowskiego na ziemiach polskich" wraca do polskich zbiorów MKiDN

Książka została odnaleziona i zidentyfikowana jako pochodząca z polskich zbiorów przez pracowników Zentral und Landesbibliothek w Berlinie. Polski resort kultury zweryfikował, a następnie potwierdził polską proweniencję dzieła. Po wydaniu pozytywnej rekomendacji Centralna Biblioteka Berlina przekazała książkę do niemieckiego MSZ, które w porozumieniu z MKiDN podjęło decyzję o jej zwrocie do Polski.

Autorka/Autor:katke/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: MKiDN

Pozostałe wiadomości

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd przedłużył areszt kierowcy, który w sierpniu na Mokotowie potrącił pieszą i wjechał w ludzi stojących na przystanku. W wypadku zginęły dwie kobiety, kilka kolejnych osób odniosło obrażenia. Śledztwo – jak przekazuje prokuratura – znajduje się w fazie końcowej.

Zginęły dwie osoby, cztery trafiły do szpitala. Nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku na Woronicza

Zginęły dwie osoby, cztery trafiły do szpitala. Nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku na Woronicza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy gasili we wtorek wieczorem auto osobowe, które zapaliło się na Trasie S8 w kierunku Gdańska. Pierwszą informację o pożarze otrzymaliśmy na Kontakt24.

Auto w ogniu na trasie S8

Auto w ogniu na trasie S8

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Nową nawierzchnię zyska ulica Myśliwiecka. Remont będzie się wiązał jednak z utrudnieniami. Zamknięta zostanie pętla Torwar. Autobusy zmienią trasy. Nieczynny będzie też parking hali COS Torwar. Dla kierowców wyznaczono objazd.

Zamknięta pętla Torwar. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej

Zamknięta pętla Torwar. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej

Źródło:
PAP

Autobus zaparkowany w niedzielę na terenie Uniwersytetu Warszawskiego stoczył się z górki i uderzył w taksówkę oraz budynek. Przy okazji obchodów Święta Niepodległości przechodziło tędy sporo ludzi, nikomu nic się nie stało.

Zaparkowany autobus stoczył się z górki. Uderzył w taksówkę i budynek

Zaparkowany autobus stoczył się z górki. Uderzył w taksówkę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednej z kamienic na warszawskiej Pradze odkryto ślady po dawnym areszcie komunistycznym. Inskrypcje więźniów mają zostać wpisane do rejestru zabytków.

Ślady po dawnym areszcie komunistycznym w kamienicy na Pradze

Ślady po dawnym areszcie komunistycznym w kamienicy na Pradze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad 300 milionów złotych ma kosztować renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków Szpitala Dziecięcego Bersohn i Bauman w Warszawie. Będzie to nowa przestrzeń Muzeum Getta Warszawskiego ze stałą wystawą.

Zielone światło dla nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Wiadomo, ile będzie kosztować

Zielone światło dla nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Wiadomo, ile będzie kosztować

Źródło:
PAP

We wtorek, 12 listopada, w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta, który wraz z drugim funkcjonariuszem wiózł radiowozem nastolatki w Dawidach Bankowych. Doszło do wypadku, obie dziewczyny zostały ranne. Sprawa wróciła na wokandę po pięciu miesiącach. Prokurator i oskarżyciel posiłkowy wnioskowali o wyłączenie jawności procesu karnego. Obrona oskarżonego złożyła wniosek o przeprowadzenie mediacji.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

23-letni kierujący przejechał swoim bmw przez skrzyżowanie ulic Serockiej z Komisji Edukacji Narodowej w Wyszkowie. Uszkodził znak drogowy i swoje auto. Policja pokazała nagranie ze zdarzenia, ostrzegając kierowców, którzy nie zdejmują nogi z gazu.

Przejechał przez rondo, uszkodził znak drogowy i swoje auto

Przejechał przez rondo, uszkodził znak drogowy i swoje auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu 11 listopada, zostali nagrodzeni przez szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka. Funkcjonariusze otrzymali nagrody finansowe.

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu, zostali nagrodzeni

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu, zostali nagrodzeni

Źródło:
PAP

W czwartek około południa Łukasz Ż. zostanie przekazany na granicy stronie polskiej – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Łukasz Ż. jest podejrzany o spowodowanie we wrześniu śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej.

Jest termin ekstradycji Łukasza Ż.

Jest termin ekstradycji Łukasza Ż.

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina w ręce straży granicznej wpadły dwie osoby. Konflikt z prawem miał mężczyzna, który przyleciał ze Stambułu. Ścigany był Europejskim Nakazem Aresztowania. Z kolei kobieta, poszukiwana czerwoną notą Interpolu za przestępstwa narkotykowe, chciała lecieć do Londynu. Oboje podróż zakończyli w areszcie.

Ścigani za granicą zatrzymani na lotnisku

Ścigani za granicą zatrzymani na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło w niedzielę w Skaryszewie. Jak wynika z ustaleń policji, 17-latek wjechał autem w ogrodzenie. Nie miał prawa jazdy. Samochodem podróżowało czterech nastoletnich Bułgarów, trafili do szpitala. Jeden z nich nie przeżył. Śledztwo w sprawie prowadzi prokuratura.

17-latek wjechał w betonowe ogrodzenie. Zmarł nastoletni pasażer

17-latek wjechał w betonowe ogrodzenie. Zmarł nastoletni pasażer

Źródło:
tvnwarszawa.pl,, PAP

31-latek w plecaku miał grzybnię halucynogennej łysiczki kubańskiej, a w mieszkaniu gotowe, już ususzone grzyby tego gatunku. Mężczyzna usłyszał zarzuty. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Poważny zarzut z powodu grzybków

Poważny zarzut z powodu grzybków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mężczyzna z powiatu ciechanowskiego po raz drugi padł ofiarą internetowych oszustów. Kilka miesięcy temu stracił tysiąc złotych. Teraz dostał ofertę odzyskania pieniędzy i wpadł w kolejną pułapkę. Tym razem stracił 50 tysięcy złotych.

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie tylko zabezpieczali marsz. Stołeczna komenda informuje, że policjanci pomogli w poniedziałek sześciolatkowi, który zgubił się na stacji metra. Reanimowali też rocznego chłopca.

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z poszkodowanych potknął się, idąc Krakowskim Przedmieściem. Drugi leżał na chodniku w alei "Solidarności". Obaj doznali urazów głowy i trafili do szpitali. Policjanci pomogli też kobiecie, która na Chmielnej straciła przytomność i upadła. Wystosowali także apel.

Dwaj mężczyźni z urazami głowy trafili do szpitali. Apel policji

Dwaj mężczyźni z urazami głowy trafili do szpitali. Apel policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Marsz, organizowany przez narodowców, przeszedł przez stolicę pod hasłem "Wielkiej Polski moc to my". Wzięli w nim udział między innymi politycy PiS oraz Konfederacji. Według policji przemarsz był spokojny, choć zabezpieczono wiele, zakazanych w tym roku, materiałów pirotechnicznych. Były też kontrmanifestacje, między innymi "Za wolność Naszą i Waszą!" oraz "Antyfaszyzm bez granic!", zorganizowane przez Koalicję Antyfaszystowską.

Marsz przeszedł ulicami Warszawy

Marsz przeszedł ulicami Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Według szacunków Stołecznego Biura Bezpieczeństwa w tegorocznym Marszu Niepodległości organizowanym przez narodowców wzięło udział około 90 tysięcy osób - przekazała po godzinie 17 zastępca rzecznika stołecznego ratusza Marzena Gawkowska. Według organizatorów, uczestników było "co najmniej 250 tysięcy". Policja nie komentuje danych o frekwencji.

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP