Świat

Świat

Średnia temperatura na świecie w ciągu najbliższych pięciu lat nadal będzie rosnąć, czasowo może wzrosnąć do powyżej 1,5 stopnia Celsjusza powyżej średniej sprzed epoki przemysłowej - poinformowała w czwartek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). To oznacza, że konsekwencje będą odczuwalne niemal w każdym miejscu na Ziemi.

Prawdziwe chwile grozy przeżył kierowca podróżujący po jednej z autostrad w Australii. W pewnym momencie wokół jego nóg zaczął owijać się jeden z najbardziej jadowitych węży na świecie. Jakby tego było mało, policja ruszyła w pościg za przerażonym kierowcą.

Od tygodni Syberia zmaga się z wysoką temperaturą. Jak pokazały najnowsze analizy, w czerwcu pobity został rekord średniej temperatury dla tego miesiąca. Naukowcy twierdzą, że jest to "wołanie ostrzegawcze", a komplikacje w postaci pożarów, topnienia lodu arktycznego i uwalniania ogromnych emisji dwutlenku węgla do atmosfery mogą mieć poważne konsekwencje dla klimatu.

Ulewy, które przechodzą przez japońską wyspę Kiusiu, spowodowały wielkie powodzie. Z powodu opadów niestabilna jest ziemia, przez co powstają osuwiska. Tragiczny bilans sięgnął najprawdopodobniej 44 osób.

Władze miasta Bayan Nur położonego w chińskim regionie autonomicznym Mongolii Wewnętrznej wydały ostrzeżenia w związku z potwierdzonym w miejscowym szpitalu przypadkiem dżumy dymieniczej. Obowiązuje zakaz polowania oraz jedzenia mięsa zwierząt, które mogą przenosić bakterie tej choroby.