Polska

Polska

Hergen niesie do Polski silny wiatr. Powieje do 100 km/h

W najbliższych dniach nasz kraj znajdzie się pod wpływem głębokiego niżu powstałego nad Północnym Atlantykiem. W związku z tym wzrośnie gradient ciśnienia i prędkość wiatru. Na Śnieżce powieje z prędkością około 100 km/h – ostrzega synoptyk TVN Meteo. Z niżem związane są dwa fronty atmosferyczne, które przyniosą ze sobą opady deszczu.

Podkarpacie wyjątkowo "przepszczelone"

Na Podkarpaciu obrodziły w tym roku miody jesienne - głównie lekko gorzkawy nawłociowy. Łącznie przeciętna pszczela rodzina w regionie wyprodukowała w tym roku ponad 12 kg miodu.

Wyłowili z Bałtyku 6 ton sieci

Sześć ton sieci wyłowiono z Bałtyku w ramach tegorocznej akcji prowadzonej przez WWF Polska i rybaków. Porzucone sieci zagrażają rybom, ptakom i morskim ssakom - podkreślają ekolodzy. Szacują, że w morzu jest jeszcze tysiące ton takich sieci.

W weekend białe szaleństwo. Czy mamy szansę na jeszcze?

W weekend w Białce Tatrzańskiej można było poszaleć na nartach. Zarówno właściciele stoków narciarskich, jak i miłośnicy białego szaleństwa martwią się jednak dodatnimi temperaturami, które mogą rozpuścić śnieg i jednocześnie uniemożliwić pracę agregatów naśnieżających. Czy jednak tak się stanie?

Zaćmienie Księżyca w obiektywach Reporterów 24

W sobotę wieczorem nadarzyła się prawdziwa gratka dla miłośników astronomii. Na niebie można było obserwować zaćmienie Księżyca. W Polsce to niezwykłe zjawisko rozpoczęło się późnym popołudniem. Mamy już pierwsze zdjęcia Srebrnego Globu.

W Bieszczadach 30 cm śniegu

W Bieszczadach leży średnio 30 cm, w miejscach nawianych pokrywa śnieżna może dochodzić do jednego metra - poinformował w niedzielę rano ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jarosław Makutynowicz.

Jak na narty, to do Białki Tatrzańskiej

Rekordowo wysokie temperatury cieszą, ale nie amatorów białego szaleństwa. Na szczęście w Tatrach termometry pokazały ujemne wartości, a na stokach uruchomiono armatki śnieżne. Efekt? Śnieg kompaktowy - zdatny do szusowania.

Sypnęło z nieba nad Wrocławiem

- We Wrocławiu występują obecnie przelotne opady śniegu i śniegu z deszczem, przechodzące w deszcz. Opady są o natężeniu słabym i umiarkowanym - powiedziała Arleta Unton-Pyziołek, meteorolog TVN Meteo. Zdjęcia pierwszych białych płatków spadających z nieba dostaliśmy od Reportera 24.

Podkarpacie rzuci nawet 8 tys. choinek

Większość nadleśnictw na Podkarpaciu w poniedziałek rozpocznie sprzedaż choinek, głównie świerkowych, pochodzących prosto z lasu - poinformował w piątek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek.

Zobacz, jak zasypało Zakopane

W Tatrach spadło kilka centymetrów śniegu. Opady chwilami były intensywne i pogorszyły warunki jazdy. Zobacz, jak wygląda Zakopane w śniegu.

Przejście z Czechami otwarte. Nadal sypie

- Część dróg w północnych Czechach jest nieprzejezdna - podają czeskie służby drogowe. Otworzono już jednak zamknięte w środę przejście graniczne Kudowa - Nahod. Polskie służby zapewniają, że drogi w naszym kraju są w lepszym stanie, ale na części z nich rano wystąpiły utrudnienia.

Już 25 cm śniegu w Bieszczadach

- W Bieszczadach leży od 15 do 25 cm śniegu. Na połoninach jest -5 st. C - poinformował w czwartek ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR.

Świętokrzyskie jeszcze zielone, a już planuje śnieżne szaleństwo

Tegoroczna zima będzie pełna nowych atrakcji dla narciarzy, którzy zdecydują się na "białe szaleństwo" w Świętokrzyskiem. Będą mogli korzystać ze stoku narciarskiego w Konarach, wyciągu krzesełkowego na kieleckim Telegrafie, snowparku w Krajnie oraz zimowego placu zabaw dla dzieci w Niestachowie.

Na miejskie mrozy - koksownik

Miasta szykują się na nadejście zimy. W Warszawie już zapadła decyzja, że kiedy tylko temperatura powietrza drastycznie się obniży, przy przystankach autobusowych zostaną rozstawione koksowniki. TVN Meteo sprawdziło dla was, czy koksowniki staną również w innych polskich miastach.

Przybywa wilków w polskich lasach

- 140 wilków żyje na obszarze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie - oceniają leśnicy. To duży sukces, ponieważ jeszcze kilkanaście lat temu wilków na tych terenach nie było.

Premier: w Polsce suszy nie ma

- Doniesienia o suszy w Polsce są przesadzone, wieloletnia norma jest zachowana - poinformował premier Donald Tusk po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Dodał, że w najbliższym czasie nie musimy obawiać się żadnych radykalnych zjawisk pogodowych. Według premiera jesteśmy lepiej przygotowani na atak zimy, niż w zeszłym roku.

Na północy grad i burze

Pierwsze dni grudnia, dla którego charakterystyczne są opady śniegu, przyniosły mieszkańcom województw zachodniopomorskiego i pomorskiego nieprzyjemną niespodziankę. Spadł tam grad, poza tym grzmiało.

Grudzień 2010, grudzień 2011

Gruba warstwa śniegu i piękne, wyżowe słońce. W tym roku tak jeszcze nie było. Aby przypomnieć, jak wygląda prawdziwy grudzień, Reporter 24 FLASHBYDGOSZCZ w Kontakcie Meteo zamieścił zdjęcia ubiegłorocznego. A po nim, kolejni użytkownicy. Zapraszamy do obejrzenia ich galerii!

Ludzie na Wolinie byli już 11 tys. lat temu

Wyspę Wolin, położoną w Zatoce Pomorskiej, ludzie zamieszkiwali już 11 tys. lat temu. Archeologom z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Szczecińskiego udało się znaleźć na to dowody - najstarsze ślady działalności człowieka odkryte dotąd w rejonie wyspy.

Rzeki wysychają. Deszczu spadnie niewiele

Poziom wód w rzekach obniża się od września i nic nie wskazuje na to, że sytuacja w najbliższym czasie się poprawi. Prognozy na początek grudnia nie są optymistyczne.

W Szczyrku wysechł potok

Susza w Polsce trwa, przez co ubywa wody w rzekach. Dramatycznie przedstawia się również sytuacja na południu Polski. Jak donosi Reporter 24, kompletnie wysechł jeden z potoków w beskidzkim Szczyrku.

Początek grudnia, a sezon grzybowy trwa

Koniec listopada i początek grudnia to zazwyczaj czas lepienia bałwanów. Okazuje się, że w tym roku, zamiast śnieżnego szaleństwa, można wybrać się na grzyby.

20 centymetrów wody w Wiśle

- Średni poziom wody w Wiśle w Warszawie wynosi teraz ok. 95 cm, a to oznacza, że z jednego brzegu królowej polskich rzek bez trudu możnaby przejść na drugi - relacjonuje reporter TVN24 Łukasz Wieczorek. To jednak nie wszystkie konsekwencje niskiego stanu wody w rzece.