Polska

Polska

63 "czarne punkty" na dzikich plażach

Na plażach, gdzie dochodziło na Mazowszu do największej liczby utonięć, staną w lipcu kolejne "czarne punkty wodne". To kontynuacja rozpoczętej w 2009 r. akcji oznaczania niebezpiecznych miejsc nad wodą. W sumie oznakowane jako "czarny punkt" będą 63 dzikie plaże.

Ponad tysiąc polskich gmin zagrożonych suszą

Ulewne deszcze, padające przez kilka ostatnich dni, zmniejszyły zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej w Polsce. Jednak niedobór wody nadal utrzymuje się na ok. 18,3 proc. gruntów ornych - wynika z wtorkowego komunikatu Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Polacy uciekają znad Bałtyku

Nie bałtyckie plaże, a biura paszportowe przeżywają oblężenie. Polskie morze nie cieszy się w tym roku popularnością. Plażowiczów odstrasza brzydka pogoda i tłumnie walą do biur podróży. Jak podaje "Rzeczpospolita", z wakacji nad Bałtykiem zrezygnować może nawet 300 tys. Polaków.

Oto polski cud natury

Oglądając te zdjęcia łatwo zrozumieć, dlaczego Mazury są polskim kandydatem do nowych cudów natury. Reporter 24 klobuk w Kontakcie Meteo zamieścił efektowną galerię fotografii Wielkich Jezior.

Bakterie e.coli w kąpielisku w Szczecinku

- Kąpielisko miejskie na jeziorze Trzesiecko w Szczecinku zostało zamknięte z powodu zanieczyszczenia wody groźnymi bakteriami e.coli - poinformowano w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. Zakaz obowiązuje do odwołania.

Ciągle pada, ale jeszcze nas nie zalewa

W ciągu ostatnich trzech dni strażacy interweniowali 856 razy, usuwając z dróg połamane drzewa i wypompowując wodę z piwnic domów i zalanych ulic. - Spodziewaliśmy się, że będzie gorzej - mówi Paweł Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej.

Pójdź na spacer do lasu nie wychodząc z domu

Wirtualny spacer to pomysł leśników. Chcieli zachęcić ludzi do odwiedzania Piersławka – jednej z najładniejszych leśniczówek w okolicach Olsztyna. – Chcemy przybliżyć las osobom, które z przyczyn zdrowotnych, czy finansowych nie są w stanie go odwiedzić. Większość ludzi nie wie też, jak z niego korzystać i chcemy im to pokazać – mówi w rozmowie z tvnmeteo.pl Małgorzata Błyskun, z nadleśnictwa Strzałowo.

"Drzewem roku" został dąb z Dęblina

"Grot", dąb z położonego w województwie lubelskim Dęblina, został laureatem ogólnopolskiego konkursu "Drzewo Roku" zorganizowanego przez wilkowicki Klub Gaja. Wygraną zawdzięcza internautom, którzy najchętniej oddawali na niego swoje głosy.

Słoneczny patrol na Bałtyku. W motorówce

W jednej z sopockich marin już niebawem zacznie stacjonować karetka Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - dobrze wyposażona motorówka, dzięki której wypoczywający nad morzem turyści będą bezpieczni.

"Pada deszczyk, pada, każda kurka bardzo rada"

Wiem, wiem! Trudno znaleźć jakieś pozytywy, gdy za oknem pochmurna i deszczowa pogoda. Człowiek najchętniej zakopałby się pod kołdrę i przespał te dni śniąc o słonecznej Hiszpanii przy znakomitym utworze "Espana Forever" zespołu Maanam.

Nie wolno się kąpać w jeziorach pod Ostródą

- Z powodu zakwitu sinic służby sanitarne wprowadziły tymczasowe zakazy kąpieli w jeziorach Gil oraz Isąg w gminie Łukta niedaleko Ostródy - poinformował w poniedziałek warmińsko-mazurski sanepid.

Śnieg w środku lata. W Tatrach "zdarza się"

Zamiast słońca i upału, turystów w Tatrach przywitał śnieg. Na Kasprowym Wierchu leży już kilkucentymetrowa warstwa białego puchu, a temperatura spadła tam do kilku stopni. - To się zdarza - przyznaje synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński. Wszystkim wybierającym się w góry radzimy zabrać ze sobą ciepłe ubranie.

Niż zapewni nam senność i nadwrażliwość

Nad Europą dominują układy niżowe. Jedynie północną część Skandynawii obejmuje arktyczny wyż. Polska znajduje się pod wpływem pochmurnego niżu z centrum nad Lubelszczyzną.

Wrocław: ulice i dworzec pod wodą

Gwałtowne ulewy, a potem podtopienia (m.in. ulic i dworca głównego we Wrocławiu). Takie obrazy rejestrują Reporterzy 24, którzy na swoich profilach w Kontakcie 24 zamieszczają filmy pokazujące skutki kapryśnej aury.

Cała paleta kolorów na mazurskiej łące

Maki, chabry, rumianki - czerwcowa łąka jest piękna. Na Kontakt Meteo otrzymaliśmy zdjęcia mazurskich krajobrazów. I kto powiedział, że polskie lato nie jest piękne?

W Tatry wróciła zima

Choć mamy początek lipca, w Tatry wróciła zima. W sobotę rano Kasprowym Wierchu leżało 8 cm śniegu, a temperatura na szczycie wyniosła pół stopnia poniżej zera.

7 lipca zacznie się prawdziwe lato

W te deszczowe dni mamy dla Was dobre wiadomości. Lato zbliża się wielkimi krokami. Już od 7 lipca możemy liczyć na prawdziwą wakacyjną pogodę. Temperatura podskoczy do 30, a nawet 35 stopni Celsjusza.

Żołnierze wyłapią quady w lasach

Leśnicy, policjanci, żołnierze, a także członkowie organizacji ekologicznych biorą udział w akcji, której celem jest wyeliminowanie wjazdów samochodów terenowych, quadów i motocykli crossowych do lasów i na tereny chronione. Akcja potrwa przez cały weekend.

Po kieliszku za ster? Wodne odholowanie gwarantowane

Statek, żaglówka lub rower wodny, którym kieruje osoba pod wpływem środków odurzających, będzie można usunąć z akwenu - przewiduje uchwalona w piątek ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.

Szajka bursztyniarzy w rękach policji

Na terenie Nadleśnictwa Gdańsk funkcjonariusze Straży Leśnej ujęli trzy osoby, które nielegalnie wydobywały bursztyn z okolicznych lasów. To proceder, który zagraża przyrodzie i kosztuje państwo kilka setek tysięcy złotych.

Deszcze zaleją Pomorze Zachodnie

W ciągu najbliższej doby na Pomorzu Zachodnim mogą padać intensywne deszcze - ostrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie.

Zerwany most, zalane drogi i piwnice

Zalane piwnice, zrujnowana droga, podmyte przyczółki i zerwany most to efekty ulewy w Lipowej koło Skrzycznego na żywiecczyźnie. Miejscowy potok zmienił się rwącą rzekę.

Błękitna Flaga powiewa nad Świnoujściem

Na nadmorskiej plaży w Świnoujściu od piątku powiewa Błękitna Flaga. Jest to wyróżnienie nadawane kąpieliskom, które spełniają najwyższe światowe standardy pod względem czystości wody i bezpieczeństwa.

Polska zmaga się ze skutkami burz

Burze i obfite opady deszczu wyrządziły wiele szkód m.in w woj. śląskim. Minionej doby strażacy interweniowali ponad 360 razy. Przez cały dzień trwa usuwanie szkód. W większości gospodarstw udało się przywrócić prąd. Liczba zgłoszeń ciągle jednak wzrasta.

Rzeki się podnoszą. Możliwe podtopienia

Po ulewnych deszczach został przekroczony stan ostrzegawczy wody w dorzeczu Wisły i w dorzeczu Odry. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla rejonów zagrożonych podtopieniami.