W Puszczy Piskiej, największym kompleksie leśnym Mazur, trwa przywracanie rysia. Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i miłośnicy zwierząt starają się, żeby z powrotem odtworzyć ten gatunek. W jaki sposób przebiega reintrodukcja gatunku, a także, co doprowadziło do do częściowego wyginięcia tych zwierząt - odpowiada Jerzy Brojek z Nadleśnictwa w Spychowie.
- Reintrodukcją rysia na terenie Nadleśnictwa Spychowo zajmujemy się od 2009 roku. Wtedy to powstała tutaj pierwsza woliera (obecnie są dwie). Jest para rodzicielska, w tym roku urodziły się dwa małe rysie w maju, niestety po dwóch miesiącach jeden ryś padł, najprawdopodobniej przyczyną było ugryzienie go przez żmiję - wyjaśnił leśniczy.
Odnotowano osiem osobników, ale może być więcej
Rysie od 1995 roku objęte są ochroną gatunkową, jednak pomimo tego, nie notuje się wzrostu liczebności tego gatunku czy ekspansji na nowe tereny. - Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, doliczyliśmy się podczas zimowej inwentaryzacji, jedynie ośmiu osobników. Zdajemy sobie sprawę, że pewnie jest to liczba zaniżona, z tego względu, że ryś jest gatunkiem na tyle specyficznym, że nie łatwo go podczas takich tropień uchwycić - powiedział Jerzy Brojek.
Człowiek przyczynił się do wyginięcia rysi
A dlaczego w ogóle doszło do wyginięcia rysia w Polsce? Według leśniczego, nie ma jednej konkretnej przyczyny. Jednak duży wpływ na tę sytuację wywiera postępująca działalność człowieka.
- Nie można upatrywać się jednej przyczyny. Wiadomo, że presja człowieka jest znaczna. Wziąwszy kilkadziesiąt lat wstecz, ile osób jeździło w Polsce samochodami? Ruch komunikacyjny w tej chwili wzrósł niesamowicie, wypadki "zejść" rysiów podczas kolizji drogowych to jest poważny problem. Dostępność lasów dla ludzi, upowszechnienie idei zbierania grzybów... Człowiek jest wszędzie - dodał.
Jeszcze dwa lata temu, w Polsce doliczono się zaledwie 200 rysi, choć liczba znacząco nie wzrasta, dzięki pracownikom Lasów Państwowych i miłośników zwierząt, już niedługo uda się oddać kolejne zwierzęta naturze.
Autor: kt/ja / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstcok