Polska

Polska

Wataha wilków na Pomorzu Zachodnim. Upodobały sobie dwie wioski

Na Pomorzu Zachodnim, nieopodal wielkopolskiej Piły, pojawiła się wataha wilków. Stado przeczesuje okoliczne lasy w poszukiwaniu pożywienia. Zwierzęta czasami zaglądają do gospodarstw, ale nie wyrządzają większych szkód, bo jedzenia mają na razie pod dostatkiem.

Stany alarmowe na rzekach niemal całej Polski

Na polskich rzekach zrobiło się bardzo niebezpiecznie. Przekroczone są stany alarmowe i ostrzegawcze, informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dochodzi do zalań i podtopień miejscowości. Najgorsza sytuacja jest w dorzeczu Wisły.

Tak słońce wstaje tylko nad Wisłą

Dolina rzeki zalana czerwonym i pomarańczowym blaskiem wschodzącego słońca to widok, który może poprawić humor nawet w poniedziałkowy poranek. Takie piękne krajobrazy sfilmowała podczas przelotu nad Wisłą załoga Błękitnego 24. Warto nacieszyć się tą skondensowaną dawką światła i kolorów, bo reszta dnia nie zapowiada się już tak pogodnie.

Nad Wigry na nartach

Nad jeziorem Wigry można już jeździć na nartach. W niedzielę nad Zatoką Słupiańską otwarto liczącą sobie 7 km i obfitująca w niezwykłe krajobrazy trasę.

Tatry i Bieszczady zagrożone lawinami

Polskie góry są dziś niebezpieczne. Trzeci stopień zagrożenia lawinowego ogłoszono w Tatrach, a drugi stopień zagrożenia obowiązuje w górnych partiach Bieszczad. Prawdopodobieństwo zejścia lawiny jest znaczne, jak podaje ratownik TOPR.

Polski raj nietoperzy? Olsztyn

Blisko 3,5 tysiąca nietoperzy hibernujących w podziemnym kanale burzowym odkryto podczas zimowego liczenia tych zwierząt w Olsztynie. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zapowiedziała utworzenie w tym miejscu rezerwatu lub strefy ochronnej.

Mróz, świeży śnieg i 100 km/h

Warunki w Bieszczadach odbiegają od tych w innych regionach kraju. W górach jest lekki mróz, a w nocy dopadało śniegu. Jednak wyjście na szlak byłoby złym pomysłem - na połoninach wieje z prędkością nawet 100 km/h, a widoczność jest ograniczona do 30 m.

Bocian zwiastuje wiosnę? "Może być chory"

W Bydgoszczy w jednym z gwiazd wylądował bocian. Jego przylot nie zapowiada jednak wyjątkowo wczesnej, lutowej wiosny. Zdaniem przyrodnika ptak może być chory, osłabiony albo mieć jakiś defekt i przez to w ogóle nie wyleciał na zimę do Afryki.

Burza w środku zimy? Było blisko

Do ciekawego zjawiska doszło dziś po południu nad Bydgoszczą. Na niebie pojawiła się chmura szelfowa, która zazwyczaj oznacza nadejście burzy. O zdarzeniu poinformował nas Reporter 24.

Mieszkańcy mają problem, by dostać się do domów

"Od trzech dni na ulicy Sęczkowej stoi woda. Mieszkańcy mają problem, żeby dostać się do swoich domów" - zaalarmowała redakcję Kontaktu 24 mieszkanka warszawskiej dzielnicy Wawer. Rzecznik dzielnicy tłumaczy, że służby robią co mogą, by wodę wypompować.

Tam ciągle jest biało. Miejsca, które nie dają się odwilży

Ocieplenie sprawiło, że w całym kraju zrobiło się jak w marcu albo listopadzie - szaro i bardzo mokro. Mogłoby się wydawać, że wszechobecny deszcz prawie doszczętnie spłukał dotychczasowe opady śniegu. Ze zdjęć zamieszczanych na Kontakcie Meteo wynika jednak, że w Polsce wciąż są białe miejsca.

Deszcz wypłukuje śnieg. Nadzieja w armatkach

Mimo trwającej od kilku dni odwilży w górach wciąż da się korzystać z zimy. Najlepsze warunki narciarskie panują w Beskidach i na Podhalu. Gorzej wypadają przy nich pozostałe regiony, ale wciąż w wielu miejscach pracują armatki śnieżne, dbające o komfort jazdy. Turyści muszą uważać na oblodzone szlaki i silny wiatr w szczytowych partiach gór, oraz śledzić komunikaty GOPR i TOPR o zagrożeniu lawinowym.

Odra przekroczyła stan alarmowy. Wysokie stany wód w kilku regionach

Utrzymują się wywołane przez odwilż i opady podwyższone stany wód w zachodniej Polsce. O przekroczeniu stanu alarmowego na Odrze poinformowały służby województwa zachodniopomorskiego. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podtrzymał wcześniejsze ostrzeżenia hydrologiczne dla woj. lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i łódzkiego.

Na termometrach było nawet 12 st. C

- Dzisiejszy dzień był, jak na styczeń, bardzo ciepły - mówi synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. W najcieplejszym momencie dnia słupki rtęci wędrowały nawet do 12 st. Celsjusza.

Pogoda do wieczora: duże miasta w śniegu

W strefie frontu, rozciągającego się obecnie od Mazur przez środkowe Mazowsze i Kielecczyznę po Małopolskę, występują opady śniegu o natężeniu umiarkowanym. Miejscami opady są dość silne. Dość intensywnie obecnie pada w Warszawie.

"Daje popalić przede wszystkim pogoda". Trzecia doba bez prądu

Kilka tysięcy odbiorców na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie wciąż nie ma prądu po awariach wywołanych przez poniedziałkowe i wtorkowe opady. Marznący deszcz doprowadzał do uszkodzeń linii energetycznych, zrywały je także połamane gałęzie. Lepsza sytuacja jest w Małopolsce - tam energetycy walczą już tylko z pojedynczymi, bieżącymi awariami.

Lód usunięty, pociągi ruszyły

Większość problemów, z jakimi zmagali się do południa pracownicy kolei, została już zażegnana. Pociągi w Małopolsce i na Podkarpaciu kursują, choć o poranku ich poruszanie się było niemożliwe z powodu oblodzenia sieci trakcyjnych.

Nieźle sypnęło. Śnieżny poniedziałek nad Wisłą

W poniedziałek śnieg prószył niemal w całym kraju. Po godzinie 20 najbardziej intensywnie opady odnotowano w województwach: podlaskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz zachodniopomorskim. W nocy świeżego śniegu przybędzie w całej Polsce.

Zimowa sobota. Mróz i coraz więcej śniegu

Zimowa pogoda zdominowała sobotę. W centrum kraju coraz większe utrudnienia wywołuje padający od wielu godzin śnieg. Na wschodzie we znaki dały się niskie temperatury - rano mróz sięgał tam nawet -15 st. C.