Polska

Polska

Śnieg się roztapia, wody w rzekach przybywa

Wiosenne roztopy podnoszą poziom wody w polskich rzekach. Sytuacja jest na razie stabilna, ale Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił w kilku miejscach w kraju ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. Z kolei Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wprowadziło w kilku powiatach woj. podkarpackiego, lubelskiego i mazowieckiego pogotowie przeciwpowodziowe. Służby zarządzania kryzysowego pozostają w stanie podwyższonej gotowości.

"Coś drgnęło w przyrodzie". Ale nie wszędzie

W jednych miejscach przebiśniegi i pierwsze pąki, w innych - zimowa baśń. Na zdjęciach reporterów 24 widać wyraźnie, że w całej Polsce zima ciągle opiera się wiośnie. Prognoza pogody jednak jest pocieszająca: mimo że jeszcze dziś musimy się liczyć z lokalnymi opadami śniegu, szybko wygrają z nim rosnące temperatury i wiosenny deszcz.

Jedni oddychają wiosną. Inni toną w śniegu

Większość mieszkańców kraju od niedzieli cieszy się już słońcem i pierwszymi oznakami wiosny, jednak Reporterzy 24 alarmują, że zima wróciła na północ Polski. "Elbląg tonie w śniegu" - piszą na Kontakt 24 mieszkańcy i pokazują polską wersję wiosny. Możemy mieć tylko nadzieję, że Elbląg to już ostatni bastion tegorocznej zimy.

W oczekiwaniu na prawdziwą wiosnę

"W Słowiku koło Zgierza spaceruje bocian. Czy to już wiosna?"- zastanawia się @anka, a spragniona wiosny Reporterka 24 Thean z zachwytem przedstawia kwitnące w Poznaniu cebulice syberyjskie. Internauci, wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że już wkrótce naprawdę pożegnamy zimę, a synoptycy przyznają im rację.

Leśne zwierzęta nie mogą zdobyć pokarmu

Zima się przedłuża, przez co leśne zwierzęta mają problem ze zdobyciem pokarmu. Przetrwać pomagają im leśnicy, którzy nie tylko wykładają paszę, lecz także odśnieżają las.

Zwiedzaj Świętokrzyskie, nabijaj punkty. Jak w supermarkecie

Na pewno zetknęliście się z programami lojalnościowymi, dzięki którym robiąc zakupy w danym supermarkecie zdobywacie punkty dające się wymienić na nagrody. W identyczny sposób działacze fundacji "Szlak Przygody" z Ziemi Świętokrzyskiej chcą zachęcić turystów do wizyt w tym regionie.

Nietoperze w tym roku hibernują dłużej. Wszystko przez zimową pogodę

Nietoperze wciąż pozostają w stanie hibernacji, a powinny wybudzić się już dwa tygodnie temu. Stan uśpienia biolodzy tłumaczą utrzymującymi się niskimi temperaturami, które nie pozwalają na rozwój owadów - głównego pożywienia tych ssaków. Eksperci zauważają jednak pewne ruchy w zimowych koloniach, które mogłyby świadczyć o rychłym nadejściu wiosny.

Debiutują "Szpilki i kalosze". Maja Popielarska przepyta Dorotę Wellman

Już w niedzielę pierwszy odcinek programu Mai Popielarskiej "Szpilki i kalosze". Dziennikarka TVN Meteo zadebiutuje w zupełnie nowej roli. Tym razem nie będzie odwiedzać ogrodów. W zamian zaprosi gości i porozmawia o ich pasjach, stylu życia i miejscu przyrody w ich życiu. W pierwszym odcinku Maja przepyta Dorotę Wellman.

W Beskidach grasują niedźwiedzie. Uwaga, są głodne

W Beskidzie Śląskim buszuje dorosła niedźwiedzica z małym. Zwierzęta są wygłodniałe, a więc niebezpieczne. Leśniczy oznaczyli miejsca ich występowania tablicami i radzą, żeby nie zapuszczać się w tamte strony.

Mieszkańcy: "Będziemy pływać!" Hydrolog uspokaja: nie jest tak źle

Wody w rzekach Podkarpacia, Lubelszczyzny i Ziemi Świętokrzyskiej przybywa. Kiedy leżący przy ich brzegach śnieg stopnieje, zbiorniki wodne zostaną jeszcze mocniej zasilone. Niektórzy boją się, że ich podtopi. Hydrolog Artur Magnuszewski wyjaśniał na antenie TVN24, jak wygląda aktualnie sytuacja hydrologiczna w kraju.

Statystyka sobie, śnieg sobie. I wciąż go przybywa

Zima się przedłuża, co do tego nikt nie ma wątpliwości. Ze statystyk wynika, że tylko jedno miejsce powinno być teraz zaśnieżone. Tymczasem w Szczecinie biało jest o miesiąc dłużej niż wynikałoby z wieloletniej średniej.

"To jest już ostatni dzień tak dużych opadów"

Jak na razie na skutek czwartkowych opadów śniegu najmocniej cierpi Warszawa, jednak opady występują także w innych polskich miastach. Na pocieszenie mamy dla wszystkich zapewnienie Tomasza Wasilewskiego wypowiedziane na antenie TVN24: to już ostatni dzień tak dużych opadów.

Najszybszy Polak osiągnął 235 km/h

Prawie 235 km/h - z taką prędkością Jędrzej Dobrowolski zjechał z jednego z alpejskich szczytów. Narciarz pobił tym samym rekord Polski w narciarstwie szybkim, który sam wcześniej ustanowił.

Niekończąca się zima wykańcza pszczoły

Wyjątkowo długa zima wykańcza pszczoły. Hodowcy muszą dokarmiać wygłodzone owady. Ponadto jest tak chłodno, że nie ma szans, żeby w najbliższym czasie wylęgło się nowe pokolenie pszczół.

Od południa podnosi się poziom rzek. Będzie gorzej, kiedy zacznie topnieć śnieg

Kiedy ociepli się i śnieg, który zalega w Polsce zacznie topnieć, zrobi się niebezpiecznie. Jak zapowiada synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski, nie grozi nam w tej chwili jeszcze poważne niebezpieczeństwo. Nadchodząca doba może być jednak trudna dla mieszkańców południowego wschodu, gdzie IMGW wydało dla niektórych rzek ostrzeżenia hydrologiczne.

268 ofiar tegorocznej zimy

Zimowa aura, z jaką mamy do czynienia w Polsce, zebrała śmiertelne żniwo. Jak podało MSW, z wychłodzenia zmarło jak dotąd prawie 180 osób, do tego czadem zatruło się śmiertelnie 88 osób.

"Ale urwał" w górach. Samochody wpadały na siebie jeden za drugim

Śnieg, pochyły zjazd, totalna szklanka i sceny jak z popularnego internetowego filmiku "Ale urwał". "Samochody obracały się i zderzały ze sobą" - relacjonuje autor nagrania wykonanego w ośrodku narciarskim Czarna Góra w Stroniu Śląskim (powiat kłodzki, woj. dolnośląskie).

Autobus zawisł nad skarpą. "Zabrakło centymetrów"

Trudne warunki pogodowe, sprawiają, ze na drogach południowej Polski zrobiło się niebezpiecznie. Przekonali się o tym pasażerowie autokaru, który na śliskiej nawierzchni zsunął się z drogi i zatrzymał się nad skarpą w okolicach miejscowości Niecew. "Zabrakło centymetrów, a zdarzenie mogłoby mieć poważne skutki" - napisał na Kontakt 24 kierowca, który przesłał film i zdjęcia z miejsca zdarzenia.

Premier rozważa rezygnację ze zmiany czasu

Donald Tusk rozważa możliwość rezygnacji ze zmiany czasu. - Dwa razy do roku dyskutujemy na Radzie Ministrów, czy są przesłanki, aby zrezygnować z tej zmiany. Są argumenty i za i przeciw - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej.

Przedłużająca się zima robi się coraz groźniejsza

Zalegający śnieg, w ciągu dnia topniejący i w nocy na nowo zamarzający, stwarza duże zagrożenia nie tylko dla konstrukcji dachów budynków. Zmiany temperatur powodują, że masy śniegu osuwają się z dachów i spadają z niekiedy dużej wysokości.