Polska

Polska

Zjawiskowa poświata nad Bydgoszczą

Piękne pomarańczowe smugi światła, jakie można było obserwować w niedzielny wieczór nad Bydgoszczą, zachwyciły internautę. Świetliste pasy na tle ciemnych chmur wyglądają zjawiskowo, nie są jednak nietypowym zjawiskiem. - To rodzaj poświaty słonecznej - ocenia synoptyk TVN Meteo.

Niżowe układy pogorszą biomet

Nad Europą dominują układy niżowe. Polska jest pod wpływem niżu znad Morza Północnego. Napływa chłodne i wilgotne powietrze polarno-morskie (PPm) z zachodu.

W Bieszczadach niebezpieczne popołudnie

Bezpiecznie na bieszczadzkich szlakach będzie jeszcze tylko przez kilka godzin. - Po południu już trzeci dzień z rzędu mogą wystąpić tam burze - informuje ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Paweł Szopa.

Front idzie na Polskę od zachodu

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niżowej z układem frontów atmosferycznych, przesuwających się od zachodu w głąb kraju.

Jesienna aura ma wiele zalet

Niedługo jesień, która, jak każda pora roku, wiele ma imion. Niedługo, 1 września rozpoczyna się jesień meteorologiczna, 22 września o godz. 16:49 czasu urzędowego jesień astronomiczna, a 23 września jesień kalendarzowa. Termiczna jesień nastanie, gdy temperatura średnia dobowa przez dłuższy czas utrzyma się w przedziale 5 – 15 st.

SMS nie nadszedł. Ale burza owszem...

Mieszkańcy Poznania nie zostali ostrzeżeni o poniedziałkowych nawałnicach, choć powinni. Serwis sms-owy nie wysłał informacji o załamaniu pogody do ponad 5 tysięcy mieszkańców. Strażacy ponad 300 razy musieli pomagać poszkodowanym przez burze.

Uwaga w Tatrach! Szlaki zrobiły się śliskie

Po upalnych i bezdeszczowych dniach w Tatrach nastąpiła zmiana pogody. Szlaki po deszczu są mokre i śliskie. W najbliższych dniach w górach mogą wystąpić przelotne opady deszczu i burze - powiedział dyżurny ratownik TOPR Jakub Hornowski.

Pogoda zmienia się z minuty na minutę. Front burzowy mknie na wschód

Od samego rana mamy do czynienia z dynamiczną pogodą. Doskonale widać to na przykładzie Pomorza Zachodniego. Jego zachodnie miasta już dostały się pod wpływ frontu atmosferycznego i zalewane są przez deszcz, we wschodnich cisza przed burzą. Tempo zmian pogodowych pokazują obrazy z naszych kamer zarejestrowane w odstępie niecałej godziny w położonych niedaleko siebie Kołobrzegu i Niechorzu.

Sinice atakują. Zamknięta plaża w Szczecinku

Nie ochłodzicie się w wodach jeziora Trzesiecko na tzw. plaży wojskowej w Szczecinku. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zamknęła tamtejsze kąpielisko z powodu sinic. Zakaz kąpieli obowiązuje do odwołania.

"To wszystko trwało sekundy". Zostały 3 tys. osób bez prądu

Wciąż 3 tys. osób pozostaje bez prądu po silnych poniedziałkowych burzach w woj. zachodniopomorskim. Pozrywane dachy, powalone drzewa, a nawet "burze piaskowe" to z kolei skutki żywiołu szalejącego w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej. Od wtorkowego poranka trwa szacowanie strat i naprawa uszkodzonego mienia. Strażacy mają pełne ręce roboty.

Burze nie pozwoliły zmrużyć oka

Za nami niespokojna noc. Wszystko za sprawą burz. Grzmiało i błyskało praktycznie w całym kraju. Przekonali się o tym Reporterzy24, którzy na bieżąco śledzili warunki pogodowe.

Polska smaży się w ukropie. Temperatura sięga 36 st. C!

Wczesnym popołudniem we Wrocławiu temperatura sięgnęła 36 st. C. I choć to na Dolnym Śląsku sytuacja jest najtrudniejsza, to z upałami zmagać się muszą mieszkańcy całego kraju. Jak sobie z nimi radzić? Eksperci radzą: jedzmy lekkostrawne posiłki, pijmy dużo wody i unikajmy alkoholu. Nie żałujmy czasu, żeby przed jazdą przewietrzyć samochód i starajmy się częściej odpoczywać - radzą eksperci.

Pot na ulicach, czyli upał w mieście

Zarówno warszawiacy, jak i mieszkańcy Wrocławia mają za sobą upalną niedzielę. Ci z nich, którzy nie wyjechali na weekend, mieli okazję docenić uroki lata w mieście. Lata gorącego: w stolicy Dolnego Śląska słupki rtęci poszybowały ku 34 st. C.

32 stopnie nad polskim morzem. Plaż oblężenie

Nadbałtyckie plaże, w ostatnich czasach opustoszałe, w niedzielę pękają w szwach. Miejscowości Pomorza i Wybrzeża wróciły do łask dzięki bezchmurnemu niebu i wysokiej temperaturze, która m.in. w Pobierowie sięgnęła aż 32 st. Celsjusza.

Sokół odzyskał skrzydła

Tatrzańscy ratownicy znów mogą korzystać z pomocy Sokoła. Chodzi o śmigłowiec ratowniczy, który unieruchomiony od środy znajdował się w Dolinie Gąsienicowej, na wysokości ponad 1,6 tys. m.

Wielobarwny wał szkwałowy nad Wielkopolską

Chmura niczym z filmu katastroficznego zawisła nad woj. wielkopolskim. Obłok o niezwykłym kształcie i barwach przypominał połączenie trąby powietrznej i dymu. Rzadkie zjawisko uwiecznił Reporter24 Krzysiek.

Mgła wisi nad połoninami. Potem możliwe burze

Warunki panujące w Bieszczadach nie są najlepsze, dlatego też GOPR zaleca ostrożność wszystkim, którzy sobotę planują spędzić na połoninach. Do południa uciążliwe będą ograniczające widzialność do 50 metrów mgły, a w drugiej części dnia mogą pojawić się burze.

TOPR uziemiony co najmniej do poniedziałku

Śmigłowiec TOPR unieruchomiony nad Zielonym Stawem po środowej akcji ratunkowej. Czeka na decyzję komisji, która oszacuje uszkodzenia. Ratownicy apelują do turystów o rozwagę, ponieważ do czasu naprawy śmigłowca akcje ratunkowe będą odbywać się w sposób tradycyjny, czyli pieszo.

Tej nocy zobaczycie najwięcej Perseidów

Ostatnie noce dostarczają nam efektownych widoków - niebo rozjaśniają "spadające gwiazdy", czyli meteory. Można było ich zaobserwować nawet 60-70 w ciągu godziny. Według astronomów dzisiejszej nocy możemy liczyć na jeszcze więcej wrażeń - przed nami tegoroczny szczyt aktywności meteorów z roju Perseidów.