Polska

Polska

Burze wygasają: grzmi tylko lokalnie

Burze nad Polską powoli wygasają. Wyładowania atmosferyczne utrzymują się jeszcze na Warmii i Mazurach, Lubelszczyźnie, Ziemi Lubuskiej i Podkarpaciu. Są to burze o natężeniu słabym i umiarkowany, lokalnie intensywnym.

Szokujące dane: niemal 100 utonięć w 10 dni

Te dane wprowadziły nas w osłupienie. Od początku wakacji utonęły już 94 osoby - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Tylko w poniedziałek śmierć w wodzie poniosło dziewięć osób. Tym samym w 10 dni wyrobiliśmy ćwierć bilansu całego 2011 roku.

Sinice zniknęły. Kąpieliska w Trójmieście otwarte

Wszystkie kąpieliska w Trójmieście są już otwarte. Sinice zniknęły - poinformowała we wtorek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Nie ma też przeciwwskazań do kąpieli na innych plażach nad Zatoką Gdańską oraz nad otwartym morzem.

Kosmiczne honory dla polskiego miasta i dwóch uczonych

Niezwykły sukces mają na swoim koncie uczniowie z Torunia i Sierpca. Kilka lat temu odkryli oni trzy planetoidy, których istnienie właśnie zostało potwierdzone. Międzynarodowa Unia Astronomiczna nadała obiektom imiona "Iwanowska", "Sierpc" i "LechMankiewicz".

Ostatnie burze wygasną do północy

Burze wygasają. Słabe wyładowania utrzymują się jeszcze w niektórych rejonach Lubelszczyzny i Podkarpacia, ale i tam do północy powinno przestać grzmieć.

Polki na plaży najlepsze w Europie

Słońce, plaża, piłka w grze i zwycięstwo. Katarzyna Kociołek i Jagoda Gruszczyńska wywalczyły złoty medal plażowych mistrzostw Europy do lat 18. Warto pójść w ich ślady, w końcu mamy lato, co stwarza znakomitą okazję, by spróbować sił w tym sporcie.

Pogoda w górach: niebezpieczna i zdradliwa

Wakacje w pełni. W pełni też sezon burzowy, które jest szczególnie niebezpieczny zwłaszcza na górskich szlakach. Jak przygotować się na lipcową górską wędrówkę i co robić w razie pogodowego niebezpieczeństwa, tłumaczy Marek Kot z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Śląsk usuwa szkody po burzach. Strażacy wyjeżdżali ponad 200 razy

Liczne zalania budynków, powalone drzewa i połamane konary - to główne skutki burz z ulewami i gradem, które w niedzielę po południu przechodziły przez województwo śląskie. Strażacy musieli tam interweniować ponad 200 razy. Burze uszkodziły też linię energetyczną i 7 stacji transformatorowych, a w Wodzisławiu zniszczyły zabezpieczenia domów, które już wcześniej zostały pozbawione dachów.

Strażacy na ratunek boćkom po burzy

Nietypową interwencję przeprowadzili strażacy po wieczornej burzy w okolicach Zielonej Góry. Oprócz usunięcia powalonego drzewa i naprawy linii energetycznej, musieli też udzielić pomocy rodzinie bocianów. Akcja odbudowy gniazda trwała pięć godzin.

Nocny atak burz. "Błyska się strasznie"

Nocne burze kolejny raz zakłóciły spokój w różnych częściach kraju. Wyładowania pojawiały się głównie na południu i w centrum kraju. - Wygląda na to, że w Polsce do południa będzie spokojnie (...). Natomiast burze uaktywnią się po południu - zapowiada Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

Alert pogodowy: Burze znów nad Polską. Suną na północny-wschód

W niedzielę po południu i wieczorem nad Polską ponownie zagościły burze. Wyładowania atmosferyczne nie są jednak tak intensywne jak w dniach ubiegłych i mają charakter lokalny. Występują przede wszystkim na południu Polski, ale suną na północny-wschód. Nie brakuje ich też na Ziemi Lubuskiej.

"Big Jump" mają już za sobą

W niedzielę o godz. 15.00 Polacy - w ramach ogólnoeuropejskiego happeningu "Big Jump" -weszli do najróżniejszych akwenów, żeby wyrazić swoje poparcie dla idei dążenia do utrzymania czystości wód. Zobaczcie zdjęcia z tego niezwykłego wydarzenia, które najwięcej ludzi zgromadziło na Helu.

Wyjeżdżali aż 1600 razy. Najgorzej było na Dolnym Śląsku

Po burzach, które w ciągu ostatniej doby przeszły nad Polską, strażacy interweniowali 1616 razy. Głównie wypompowywali wodę z budynków, usuwali powalone drzewa, zabezpieczali uszkodzone budynki - poinformował w niedzielę rzecznik PSP Paweł Frątczak. Na Kujawach pojawiła się trąba powietrzna.

Burzliwa noc: dwie strefy zniszczeń

Kolejna fala burz nocą przetoczyła się przez Polskę. Najintensywniej grzmiało i błyskało w dwóch strefach - od Górnego Śląska przez Ziemię Łódzką po Kujawy, oraz na Mazowszu i Mazurach aż po północną granicę. Na Mazurach podczas burzy młoda kobieta została przygnieciona w samochodzie powalonym drzewem.

Biomet jak w najgorszym koszmarze

W najbliższym czasie pogoda nie zagwarantuje nam dobrego samopoczucia. Warunki biometeorologiczne w Polsce są niekorzystne. Dlaczego tak się dzieje, wyjaśnia synoptyk Wojciech Raczyński.

Wieczorne burze nie oszczędziły Wybrzeża

Ulewa, która nawiedziła wieczorem Trójmiasto, w kilkadziesiąt minut sparaliżowała ruch i spowodowała zalanie wielu piwnic i ulic, zwłaszcza w Gdańsku. Strażacy w ciągu dwóch godzin przyjęli ponad sto zgłoszeń.

Zubilewicz na upalny weekend

Kolejny upalny dzień za nami, ale to co najbardziej gorące ma zdarzyć się w piątek i podczas najbliższego weekendu. 34 i 35 stopni w cieniu!!!

Wypadek w Tatrach. Piorun raził turystów

W Tatrach Zachodnich piorun raził kobietę i mężczyznę, którzy w piątek wybrali się w okolice Ciemniaka. Turyści zdecydowali się na spacer mimo prognoz pogody, w których przewidywano burze. Na ratunek poszkodowanym ruszyli ratownicy TOPR, którzy śmigłowcem przetransportowali turystów do zakopiańskiego szpitala.

Burze nie dają odetchnąć. Już 5,5 tys. interwencji strażaków

Burze, które od kilku dni nękają Polskę, nie dają strażakom chwili wytchnienia. Zaledwie od początku lipca musieli oni interweniować z ich powodu aż ponad 5 tysięcy razy. Najwięcej wezwań odnotowano w w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim i dolnośląskim. Strażacy musieli przede wszystkim wypompowywać wodę zalegającą w piwnicach i na ulicach.

Niedługo ochłodzenie - nawet o 10 st. C

Dobra wiadomość dla tych, co mają dość upałów. Idzie ochłodzenie! Temperatura obniży się nawet o 10 st. C, a groźne burze znacząco przycichną. Taka aura utrzyma się przez kilka dni.

Gwałtowne powodzie po burzach na Dolnym Śląsku

W ciągu kilku godzin w dolinie rzeki Kaczawy (lewy dopływ Odry) na Dolnym Śląsku spadło tyle wody, co zwykle w ciągu dwóch tygodni. Gwałtownie wzbierające rzeki zalały kilka miejscowości. W około 10 tys. gospodarstwach nie ma prądu, w niektórych miejscach brakuje wody pitnej. Mieszkańcy i samorządowcy liczą straty - już teraz wiadomo, że będą one wielomilionowe.

Słońce, woda, piłka... Lato w okupowanej Warszawie

"Gra w piłkę, zapasy i oczywiście kąpiel w czystej wodzie Wisły - między innymi z takich rozrywek korzystali młodzi ludzie, którzy już niedługo mieli zamienić plaże na barykady, a sieci rybackie na sieć konspiracji" - pisze Muzeum Powstania Warszawskiego i publikuje ciekawe zdjęcia.

Kurtyny wodne chłodzą warszawiaków. "Bardzo przyjemnie"

Warszawski ratusz postanowił ulżyć zmęczonym upałami mieszkańcom stolicy, ustawiając w najbardziej ruchliwych punktach tzw. kurtyny wodne. - Idealny pomysł, jestem za - skomentowała Ola, która już przetestowała ten sposób ochłody. To z pewnością lepsze rozwiązanie niż szukanie ochłody w fontannach, które grozi kłopotami zdrowotnymi i... mandatem.

"Meteo News": Polska walczy ze skutkami burz

Za nami kolejna doba silnych burz. Największe straty przyniosła na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu. W dzisiejszym "Meteo News" zobaczymy relacje z rejonów, które nawiedziły szczególnie gwałtowne zjawiska i poznamy ich skutki. Najnowszych informacji na ten temat dostarczy rzecznik straży pożarnej.

Burze ucichły, ale wrócą jeszcze dzisiaj

Strefa aktywnych burz przesunęła się w nocy na wschodnie rejony kraju. Rano ogarnęła Lubelszczyznę, potem przemieściła się dalej na wschód. Około godziny 9 burze nad Polską występowały jedynie na Podlasiu. Około południa ustały, ale wrócą w późniejszej części dnia.

Budynki i auta zniszczone przez grad. Straty szacowane na milion złotych

Dachy 1050 budynków i kilkaset samochodów w Bisztynku zniszczył grad podczas silnej burzy, jaka przeszła w środę wczesnym wieczorem przez Warmię i Mazury. Mimo znacznych strat, nikomu nic się nie stało. Na miejscu strażacy zabezpieczają uszkodzone budynki przed zapowiadanym nadejściem kolejnych burz. Wstępne straty szacowane są na milion złotych.

Czy w autobusach działa klimatyzacja? ZTM sprawdza w stolicy

W Warszawie podczas ostatnich kilku dni temperatura powietrza przekraczała w ciągu dnia 30 st. Pasażerowie komunikacji miejskiej narzekają na gorąco podczas podróży. Pracownicy ZTM kontrolują tabor, by sprawdzić czy w autobusach włączana jest klimatyzacja.