Polska

Polska

Widoki po ulewach: zalany tunel, podtopione posesje

Wybijające studzienki, zalane drogi, place zabaw, tunel - takie obrazy przewijają się na zdjęciach nadsyłanych przez mieszkańców województwa mazowieckiego. Zgodnie z przewidywaniami synoptyków gęste, deszczowe chmury zawisły nad centralną i północną częścią kraju, przynosząc w nocy i nad ranem obfite ulewy. Internauci i Reporterzy 24 powoli szacują straty, jakie deszcze wyrządziły w ich miejscowościach.

Spadło już nawet 60 l deszczu. To nie koniec

Nawet 60 litrów deszczu spadło miejscami w Polsce w ciągu ostatniej doby. Najbardziej obfite opady przeszły przez tereny Lubelszczyzny i południowo-wschodniego Mazowsza. Najbliższa doba też będzie mokra, ale deszczowa strefa ma się przemieszczać na północny zachód.

Jak się chronić przed komarami? Radzi Stefan Niesiołowski

- Nie ma nic dziwnego w tym, że komary zaczęły się pojawiać - mówi poseł PO Stefan Niesiołowski (PO), profesor entomologii. Polityk wyjaśnia także, jak radzić sobie z uciążliwymi owadami, czemu kąsają oraz dlaczego nie należy stosować masowych oprysków.

"Przyszedł wiatr i przesunął stodołę "

Potężna wichura z gradobiciem przeszła nad gminą Jedlińsk w okolicach Radomia w poniedziałkowe popołudnie i wieczór. Wiatr zerwał wiele dachów i zniszczył uprawy. - Tutaj jest już po żniwach, żyta w ogóle nie będzie - powiedział w TVN24 Marian Warchoł z najbardziej dotkniętej przez żywioł Kruszyny. - Szła taka fala i wszystko niszczyła - dodała mieszkanka położonych niedaleko Wierzchowin.

Burze słabną, ale to jeszcze nie koniec

Burze od samego rana dawały się nam we znaki. Towarzyszyły im opady gradu, porywisty wiatr, do 90 km/h, i ulewny deszcz. Strefę frontu śledzili z nami Reporterzy 24, od których dostaliśmy mnóstwo zdjęć i filmów z burzowej Polski. Front atmosferyczny słabnie, ale na noc synoptycy przewidują kolejne wyładowania.

Czas na "kosze-antymisie". Zwierzęta "będą musiały odejść z kwitkiem"

To jest miejsce, gdzie misie będą musiały się podrapać po głowie swoją włochatą łapą i odejść z kwitkiem - opisuje specjalny "antymisiowy" śmietnik Maciej Mażul, pracownik Babiogórskiego Parku Narodowego. To jeden ze sposobów zniechęcania niedźwiedzi do wchodzenia na ludzkie szlaki. Szukające łatwo dostępnego w zwykłych koszach pożywienia zwierzęta narażają na niebezpieczeństwo i turystów, i siebie.

Przy słupach wysokiego napięcia ptaki mają raj

Porośnięte chwastami skrawki ziemi, które znajdują się pod słupami wysokiego napięcia zainstalowanymi na polach, to dla ptaków cenna oaza. - Zaskoczyło nas, jak wiele gatunków można tam spotkać - mówi Piotr Tryjanowski, który należy do międzynarodowego zespołu badaczy studiujących to nietypowe środowisko.

Zima wybiła jedno pokolenie pszczół

Długa zima doprowadziła do poważnych strat u podkarpackich pszczelarzy. Po tym jak zniszczone zostało całe pokolenie pszczół, nie ma co liczyć na miody wczesnowiosenne z tej części Polski.

Łazik z Białegostoku zawalczy w USA

Wielki sukces polskich studentów. Łazik marsjański Hyperion, skonstruowany na Politechnice Białostockiej, w środę poleci do Stanów Zjednoczonych, gdzie weźmie udział w zawodach organizowanych na pustyni Utah. Zawody odbędą się w dniach 30 maja-1 czerwca.

Bieliki czekają na imiona

Małe bieliki z gniazda w Dobrocinie czekają na imiona. Lasy Państwowe ogłosiły konkurs na nazwanie ptaków. Propozycje imion można zgłaszać do środy.

Kilkudniowe wilczki odnalezione przy drodze

Na pięć zaledwie kilkudniowych wilczków natknięto się nieopodal drogi krajowej w okolicach Szczytna (woj. warmińsko-mazurskie). Początkowo znalazcy myśleli, że to szczenięta psa.

Latał na Discovery, dostał krzyż od prezydenta

Dr Scott Edward Parazynski, jeden z najwybitniejszych astronautów, został odznaczony w imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego, Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Amerykanin polskiego pochodzenia jest specjalistą medycyny kosmicznej.

Remont zamku po uderzeniu pioruna

Zamek w Chęcinach zamienia się właśnie w wielki plac budowy. W ruinach jednej z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce średniowiecznej budowli rozpoczynają się prace remontowe, które mają na celu zwiększenie atrakcyjności i zabezpieczenie unikalnego zabytku.

Komunikat dla alergików

W czasie opadów deszczu (szczególnie gdy są intensywne) i bezpośrednio po opadach powietrze jest wolne od pyłku roślin. To doskonały czas na spacery i pobyt poza domem dla osób uczulonych na alergeny pyłku roślin.

Grzmoty i jeziora na ulicach

Gorący czwartek zakończyły silne wiosenne burze. Najmocniej wieczorem grzmiało i padało na północy oraz na zachodzie kraju. Ulewnym deszczom towarzyszył też silny wiatr. Na ulicach Szczecina wieczorem stała woda.